System audio w Stingerze - patent?

forum użytkowników Kia Stinger
ACextreme
Posty: 308
Rejestracja: 13 lis 2018, 20:38
model samochodu: Stinger

Re: System audio w Stingerze - patent?

Post autor: ACextreme »

Dobra - udało się!
Pierwszy DAC kupiłem zły - był do komputera, a nie telefonu i nie ogarnął zabiegu.
Finalnie dorwałem coś takiego:
https://allegro.pl/oferta/ikko-zerda-it ... 8677246143

Ja mam z wejściem Lighting pod Iphona, ale są też z USB-C.

Kupiłem do tego kabel:
https://www.x-kom.pl/p/564744-kabel-aud ... -35mm.html

Finalnie - podłączam ten DAC do telefonu, wpinam jabel JACK+JACK do DAC i do wejścia AUX w aucie.
Łapie od razu bez problemu - to urządzenie plug&play, a więc nie ma zabawy w konfiguracje, ustawienia itp.

Efekty?
Jak na inwestycję poniżej 500zł efekty są dobre i jak najbardziej zauważalne.
Porównuję z podłączeniem telefonu po kablu przez CarPlay.
Dźwięk się różni - jest jakby bardziej miękki, jest znacznie lepszy bas - lecz nie że dudni jak wściekły tylko jest właśnie mocniejszy ale też bardziej miękki. Najważniejsze - dźwięk jest ogólnie czystszy, praktycznie nie ma szumów w dźwięku, który występuje prawie zawsze przy wyższych głośnościach przy odtwarzaniu przez CarPlay po kablu.

Minus - ten kabelek jack-jack super krótki - chyba zmienię na coś dłuższego, choć im krótszy tym mniej szumów ponoć.
Druga sprawa że coś za coś - audi lecące po AUX to tylko audio - nie mam więc CarPlay, a więc i nawigacji Google podczas odtwarzania.

Jeszcze mam jeden pomysł - znalazłem gdzieś starego Ipoda (znaczy jest prawie nowy, z tych najnowszych modeli z dużym wyświetlaczem) - sprawdziłem i dźwięk wychodzi z niego ogólnie znacznie lepszy niż z telefonu. Po podpięciu tego DAC'a do Ipoda i później do auta powinien być jeszcze lepszy efekt. Tylko problem z dostępem do muzyki w MP3 w dobrej jakości - nie mam jeszcze pomysłu, a nie chcę za bardzo piracić po szemranych stronach ;).

Tak więc ogólnie - polecam. Dobry i relatywnie tani sposób na poprawę i tak świetnego audio w Stingerze.

PS. podpiąłem to do mojego Ceed'a gdzie są najprostsze głośniki - tu dopiero jest przepaść! Te głośniki grają raczej mega słabo, a po podpięciu przez ten DAC nagle się okazuje że nawet taki Ceed gra całkiem w porządku :)
Dominiasty
Posty: 3
Rejestracja: 25 cze 2021, 11:25
model samochodu: Stinger

Re: System audio w Stingerze - patent?

Post autor: Dominiasty »

Hej,
Dzięki za przeprowadzone testy i podzieleniem się wynikami. W takim razie pewnie rozejrzę się za podobnym zestawem bo właśnie patrzyłem we wszystkie możliwe ustawienia i wszędzie gdzie dało się coś włączyć/poprawić to zrobiłem. Jest jak najbardziej ok, ale podejrzewałem, że da się z tego wyciągnąć trochę więcej. Ja podpinam praktycznie tel po kablu, żeby mieć AA i wtedy ze spotify korzystam.
Co do krótkiego kabelka to chyba bym powiedział, że raczej jest to na plus bo tam miejsca przy ładowarce za dużo nie ma i jak obecnie mam chyba metrowy kabelek tam zwinięty to ciągle przeszkadza :/
Swoją drogą zastanawiałem się nad zupełnym wyeliminowaniem kabli przy użyciu tego:
https://www.indiegogo.com/projects/aawireless#/
Trochę trzeba poczekać na dostawę, ale na pewno ułatwi życie. Niestety zapewne znowu kosztem jakości dźwięku :P
ACextreme
Posty: 308
Rejestracja: 13 lis 2018, 20:38
model samochodu: Stinger

Re: System audio w Stingerze - patent?

Post autor: ACextreme »

Tak - są też podobne patenty w sieci do kupienia, gdzie możesz strumieniować AA czy CarPlay bezprzewodowo, ale tak jak piszesz - kosztem jakości, bo jednak coś nie chce mi się wierzyć, że da się ogarnąć równie dobry dźwięk bez kabla, co bez.
Mikerek
Posty: 3
Rejestracja: 27 sie 2021, 09:27

Re: System audio w Stingerze - patent?

Post autor: Mikerek »

Cześć Panowie,

Fajnie, że ktoś tutaj interesuje się audio w samochodzie. Niestety nie mogłem znaleźć żadnych bardziej obszernych wzmianek na ten temat w testach.
Dla mnie system audio jest bardzo ważny dlatego, oprócz nad Stingerem zastanawiam się nad B&O w Audi a5. Niedługo wybieram się na jazdy próbne i zobaczę na własne uszy jak to brzmi.

Jeżeli ktoś nie chce kombinować z zewnętrznym DACem to polecam telefony LG z serii V. Posiadają dedykowane, wbudowane przetworniki bardzo dobrej jakości (Sabre). Telefony nie mają raczej konkurencji na rynku pod względem brzmienia. Jest dynamicznie, z mocą i bardzo czysto- przynajmniej na słuchawkach, w KIA przetestuję niedługo :)
Maslak
Posty: 20
Rejestracja: 13 lis 2019, 20:18

Re: System audio w Stingerze - patent?

Post autor: Maslak »

Ja jakimś audiofilem nie jestem ale mogę stwierdzić że audio w Stingerze lepiej zaczyna brzmieć po wygluszeniu drzwi co nawet ja zauważam
ACextreme
Posty: 308
Rejestracja: 13 lis 2018, 20:38
model samochodu: Stinger

Re: System audio w Stingerze - patent?

Post autor: ACextreme »

To poza DACem jedyna w sumie opcja na poprawę systemu audio - też mam takie plany w nowym.

Pytałem w kilku miejscach o tuning audio w Stingerze i zawsze temat rozbijał się o brak opłacalności - lepszy odpowiednik "iluśtamkanałowego" wzmacniacza, który mamy w samochodach kosztuje furmankę pieniędzy, a bez niego żadne zmiany kabli/głośników nie mają sensu i finalnie kosztorys zamykał się na minimum 20.000pln za całość.
JACKG
Posty: 26
Rejestracja: 20 wrz 2021, 20:32
model samochodu: FOCUS RS MK3

Re: System audio w Stingerze - patent?

Post autor: JACKG »

Firma która zajmuje się profesjonalnie audio i ma dobre projekty na swoim koncie wyceniła Stingera jako pakiet startowy na 12 tys netto. Zresztą robili już Stingera. Wlatuje nowy 12 kanałowy wzmacniacz z DSP (Helix) nowe głośniki i dół. Mam od nich audio w Focusie i naprawdę mogę ich polecić.
Mikerek
Posty: 3
Rejestracja: 27 sie 2021, 09:27

Re: System audio w Stingerze - patent?

Post autor: Mikerek »

Jackg, jaka to firma?
Miałem okazję posłuchać audio w Stingerze (niestety po BT) i brzmi zdecydowanie gorzej niz np. B&O w Audi.
JACKG
Posty: 26
Rejestracja: 20 wrz 2021, 20:32
model samochodu: FOCUS RS MK3

Re: System audio w Stingerze - patent?

Post autor: JACKG »

ProAudio Tychy.
ACextreme
Posty: 308
Rejestracja: 13 lis 2018, 20:38
model samochodu: Stinger

Re: System audio w Stingerze - patent?

Post autor: ACextreme »

Ta właśnie firma wyceniła mi poprawę audio na 16-24tys...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Stinger”