System audio w Stingerze - patent?

forum użytkowników Kia Stinger
ACextreme
Posty: 308
Rejestracja: 13 lis 2018, 20:38
model samochodu: Stinger

System audio w Stingerze - patent?

Post autor: ACextreme »

Hej!

Wielokrotnie słuchałem i czytałem różne opinie o systemie audio w Stingerze. Większość z nich stwierdza, że Harman/Kardon "nie urywa" przysłowiowo.
Trochę myślałem, trochę kombinowałem i postanowiłem się podzielić "odkryciami", które być może dla większości odkrywcze nie będą, lecz mam też pewien pomysł i tu chciałem Was podpytać co o tym sądzicie. Nie jestem żadnym audiofilem, nie znam się za bardzo na technice muzycznej itp. Zwyczajnie lubię gdy mi dobrze gra w samochodzie.

1. Moim zdaniem audio gra bardzo dobrze. Nie jest to Pioneer czy ML z Lexusa, lecz np. Dynaudio z Passata/Arteona się chowa, pod warunkiem ustawienia - fabrycznie był u mnie wyłączony dźwięk 3D czy jak to się nazywa. Po włączeniu trybu Widownia oraz ClearHiFi zmiana na plus jest drastyczna. Nie jestem pewien czy w pierwszej produkcji przed liftem były takie opcje - może stąd wiele opinii o słabym audio (jeśli nie było).

2. Kluczowe znaczenie mają dwie rzeczy:
a) źródło muzyki - tutaj znów jak wyżej - jest znacząca różnica na plus po podłączeniu kablem telefonu w stosunku do bezprzewodowego strumieniowania. Druga sprawa to ustawienia odtwarzacza czy na czym tam puszczacie - ja korzystając z Spotify dopiero po jakimś czasie dogrzebałem się do ustawień i włączyłem najwyższą jakość odtwarzania - kolejny skok na plus.

b) jakość samego nagrania - tu mam wrażenie jest największa różnica z wszystkich. Większość utworów czy płyt dostępnych w serwisach streemingowych jest nagrana beznadziejnie. Niezależnie od wszelkich ustawień nie gra i tyle. Warto sobie zrobić test i puścić kilka kawałków z którejś listy odsłuchowej/testowej. Ja ostatnio sprawdziłem sobie na Spotify playlistę o nazwie "5.1 Surround Music - Bose Soundtouch 300", a na niej np. kawałki Human Rag'nBone Man czy Hotel California Eagels. W tych wersjach na tej playliście (w serwisie są różne różniste) zwyczajnie urywają i pokazują że Harman w Stingerze robi mega robotę o ile dostanie dobrą jakość pliku.

Generalnie obstawiam, że gdyby był odtwarzacz płyt w tym aucie to podobne efekty jak przy tych kawałkach byłyby standardem - choć płyty też mogą różnie być nagrane.

3. No i teraz patent/pytanie - skoro źródło ma tak duże znaczenie, to udział w tym ma na pewno sam plik źródłowy i ustawienia aplikacji, lecz być może też rodzaj urządzenia, które podpinamy do samochodu. Może jest tak, że np. jeden telefon na lepsze bebechy audio/sterowniki, inny gorsze i inna jakość będzie z obu - nie mam jak sprawdzić - mam w okolicy 4 telefony, wszystkie takie same 😂

I tak się zastanawiam - a co gdyby tak wcisnąć między telefon, a samochód wzmacniacz słuchawkowy DAC lub coś w tym rodzaju? A więc mały box na kablu, który przy słuchawkach mega dobrze wpływa na jakość i moc dźwięku. Może gdyby Stingera użyć zamiast słuchawek audio grałoby jeszcze lepiej?

Dla równowagi - przy opcji zakupu nowego stingera zastanawiałem się czy da radę stuningować tego Harmana od razu w dobrej firmie - okazało się że nie bardzo. W trzech studiach ogarniających ten temat dostałem informację, że jest to możliwe, ale nie bardzo opłacalne. Problemem jest wzmacniacz (chyba 12 kanałowy), który aby grał lepiej niż fabryczny kosztuje furmankę pieniędzy i realną poprawę fabrycznego systemu w przypadku Stingera da się osiągnąć dopiero przy budżecie ok. 20-25tyś. Opcją alternatywną jest ponoć wygłuszenie drzwi, gdyż same głośniki wtedy powinny brzmieć lepiej.
randri
Posty: 148
Rejestracja: 29 paź 2020, 15:21
model samochodu: Proceed GT'20; Xceed'22 1.5 t-gdi DCT; Xceed"23 1.6 204 KM GT line,
Lokalizacja: mazowieckie

Re: System audio w Stingerze - patent?

Post autor: randri »

Ja kupując nowy samochód - niekoniecznie nowy z salonu - zawsze modyfikowałem audio - w różny sposób - w proceed zrobiłem na razie tylko wygłuszenie wszystkich drzwi, bagażnika i nadkoli i jest duża różnica w jakości dźwięku.
Co do samych plików audio warto na usb nagrać takie, które są w jak największej rozdzielczości /jakości i w lepszych formatach niż mp3 zwykłe. Warto też spróbować podłączyć pod radio jakąś sensowną mp3 lub poszukać ALO AUDIO PILOT USB-LTG DAC.
michal84
Posty: 561
Rejestracja: 27 paź 2017, 10:01
model samochodu: Kia Stinger [MY2018]

Re: System audio w Stingerze - patent?

Post autor: michal84 »

Wszystkie te opcje były od początku. Słabo stinger gra po BT. Z USB lub z telefonu po kablu jest petarda (moje subiektywne zdanie). Oczywiście ma znaczenie plik wejściowy. Większość mam FLAC i jest jak trzeba, ale dobre MP3 320 też gra dobrze.
Awatar użytkownika
GeRRaD
Posty: 460
Rejestracja: 07 cze 2018, 14:26
model samochodu: STINGER 3.3 GT 370 V6 K&N Intake

Re: System audio w Stingerze - patent?

Post autor: GeRRaD »

Dobrze gra też radio po DAB - szkoda że w PL w DABie najdą tylko stacje Polskiego radia :(
Z tym DACiem to ciekawy pomysł - tylko jak byś go wpiął ?
ACextreme
Posty: 308
Rejestracja: 13 lis 2018, 20:38
model samochodu: Stinger

Re: System audio w Stingerze - patent?

Post autor: ACextreme »

No właśnie 🤔
Większość tych małych przetworników DAC jest jako USB--->JACK 3.5mm.

Widzę że bez problemu da się podłączyć przejściówką do dowolnego telefonu, ale jak jackiem do auta?
W aucie jest USB oraz Aux... który w sumie jest jackiem (czy nie?) - więc może wystarczy czymś takim?
hefajstos
Posty: 140
Rejestracja: 19 paź 2020, 20:44
model samochodu: Stinger FL

Re: System audio w Stingerze - patent?

Post autor: hefajstos »

Dodatkowo jesli ktos uzywa Android Auto / Carplay i Spotify niech sprawdzi muzyke z appki Tidal - jest o niebo lepiej, kolega zajmuje sie muzyka i wydaje krocie na sprzet i zasugerowal sprawdzic wlasnie Tidala (oczywiscie po kablu)
randri
Posty: 148
Rejestracja: 29 paź 2020, 15:21
model samochodu: Proceed GT'20; Xceed'22 1.5 t-gdi DCT; Xceed"23 1.6 204 KM GT line,
Lokalizacja: mazowieckie

Re: System audio w Stingerze - patent?

Post autor: randri »

Aux po to jest wystarczy kabelek jack - jack
ACextreme
Posty: 308
Rejestracja: 13 lis 2018, 20:38
model samochodu: Stinger

Re: System audio w Stingerze - patent?

Post autor: ACextreme »

Chyba zamówię gdzieś takiego DACa z ciekawości i podepnę - a nóż zadziała :)
Grunthor
Posty: 132
Rejestracja: 06 kwie 2021, 13:33

Re: System audio w Stingerze - patent?

Post autor: Grunthor »

ACextreme pisze: 15 cze 2021, 14:29 Chyba zamówię gdzieś takiego DACa z ciekawości i podepnę - a nóż zadziała :)
Daj znać jakie efekty ;-)
ACextreme
Posty: 308
Rejestracja: 13 lis 2018, 20:38
model samochodu: Stinger

Re: System audio w Stingerze - patent?

Post autor: ACextreme »

Zamówiłem DAC + zestaw kabelków - będę testował
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Stinger”