Co robi ten przycisk

forum użytkowników Kia Stinger
prezi
Posty: 25
Rejestracja: 05 kwie 2021, 13:33
model samochodu: KIA Stinger 3.3 T-GDI V6 366 KM

Co robi ten przycisk

Post autor: prezi »

Elo "Bombelki", od tygodnia jestem szczęśliwym posiadaczem Stingerka po lifcie. Pojawił się na kierownicy pewien przycisk, który nie wiadomo co do końca robi. W instrukcji nie ma o nim śladu, w salonie myśleli, że to "Lane Keep Assist (LKA)" i w tej legendzie jest ziarenko prawdy, bo coś wspólnego z tym systemem prawdopodobnie ma. Bo przy dłuższym wciśnięciu, można nim włączać i wyłączać LKA, tak jak to ma miejsce w przypadku dedykowanego przycisku.

Przycisk wygląda tak:
button.png
button.png (20.29 KiB) Przejrzano 3909 razy
Znajduje się w tym miejscu na kierownicy:
1.gif
A tak wygląda standardowy przycisk aktywacji LKA (znajduje się po lewej stronie od kierownicy):
2.gif
A takie są możliwe stany aktywacji
Po przyciśnięciu i przytrzymaniu 2 sekundy włącza się LKA:
3.jpg
3.jpg (75.68 KiB) Przejrzano 3909 razy
Po jednorazowym kliknięciu dodaje się ikonka kierownicy:
4.jpg
4.jpg (86.75 KiB) Przejrzano 3909 razy
Można też aktywować samą ikonkę kierownicy bez włączonego LKA:
5.jpg
5.jpg (103.59 KiB) Przejrzano 3909 razy
Ogólnie czarna magia, nic w instrukcji o tym nie ma. Nie ma też nic na zagranicznych forach. Myślałem wcześniej, że może jest to rodzaj przełącznika pomiędzy "LKA Standard" a "LKA Active", ale nie zmienia się nic w opcjach, więc to nie jest to. Możliwe, że jest to jakas nowa funkcja, która wyszła w stingerach na 2021, cholera wie.
wegi
Posty: 31
Rejestracja: 06 mar 2017, 14:58
model samochodu: KIA

Re: Co robi ten przycisk

Post autor: wegi »

Ten na kierownicy włącza HDA - highway driver assist - wtedy samochód sam skręca, by utrzymać się na środku pasa.

Jeśli HDA jest wyłączony, a masz włączony aktywny LKA (tym przyciskiem koło bagażnika i wlewu paliwa) to samochód nie będzie starał się utrzymać pośrodku pasa, a jedynie będzie odbijał kierownicą jak będziesz dojeżdżał do granicy linii.
prezi
Posty: 25
Rejestracja: 05 kwie 2021, 13:33
model samochodu: KIA Stinger 3.3 T-GDI V6 366 KM

Re: Co robi ten przycisk

Post autor: prezi »

wegi pisze: 05 kwie 2021, 20:45 Ten na kierownicy włącza HDA - highway driver assist - wtedy samochód sam skręca, by utrzymać się na środku pasa.

Jeśli HDA jest wyłączony, a masz włączony aktywny LKA (tym przyciskiem koło bagażnika i wlewu paliwa) to samochód nie będzie starał się utrzymać pośrodku pasa, a jedynie będzie odbijał kierownicą jak będziesz dojeżdżał do granicy linii.
No i ślicznie dziękuję. Teraz potestuje sobie to w praktyce jak już wiem na co zwrócić uwagę. A skąd o tym wiesz jeżeli w instrukcjach o tym nie ma mowy? Chyba, że ikonka jest uniwersalna pomiędzy markami.

----Edit

Teraz znalazłem że za HDA - highway driver assist, odpowiada inny przycisk:
https://www.youtube.com/watch?v=QB6EwN_xxR8

Więc chyba jednak też nie wiesz :-)
wegi
Posty: 31
Rejestracja: 06 mar 2017, 14:58
model samochodu: KIA

Re: Co robi ten przycisk

Post autor: wegi »

Ten przycisk robi dokładnie to co napisałem.

Jest częścią HDA, faktycznie jest to rozbite: HDA= LFA (line follow assist) + SCC (tempomat) + ISLA (ograniczenia prędkości).
prezi
Posty: 25
Rejestracja: 05 kwie 2021, 13:33
model samochodu: KIA Stinger 3.3 T-GDI V6 366 KM

Re: Co robi ten przycisk

Post autor: prezi »

wegi pisze: 06 kwie 2021, 01:30 Ten przycisk robi dokładnie to co napisałem.

Jest częścią HDA, faktycznie jest to rozbite: HDA= LFA (line follow assist) + SCC (tempomat) + ISLA (ograniczenia prędkości).
No jak tak mówisz, to nie pozostaje nic, jak przetestować na autostradzie, jak to wszystko działa. Dzięki :)
DrA
Posty: 83
Rejestracja: 20 lis 2019, 12:41
model samochodu: Arteon R

Re: Co robi ten przycisk

Post autor: DrA »

Przetestujesz to na dowolnej drodze na której asystent jest w stanie rozpoznać pasy.
Ja tego używam nawet w mieście :)
michal84
Posty: 561
Rejestracja: 27 paź 2017, 10:01
model samochodu: Kia Stinger [MY2018]

Re: Co robi ten przycisk

Post autor: michal84 »

I jak Panowie z tymi guzikami jest ostatecznie?
prezi
Posty: 25
Rejestracja: 05 kwie 2021, 13:33
model samochodu: KIA Stinger 3.3 T-GDI V6 366 KM

Re: Co robi ten przycisk

Post autor: prezi »

michal84 pisze: 11 kwie 2021, 18:07 I jak Panowie z tymi guzikami jest ostatecznie?
Przetestowane, ten przycisk z autkiem aktywuje system LKA, a ten z kierownicą, po aktywacji, dodatkowo sam skręca kierownicą po wykryciu 2 pasów ruchu.
LKA się włącza samo po odpaleniu auta i ścisza muzykę i daje sygnał po najechaniu na linie (w trybie standardowym).

Do codziennej jazdy po mieście najlepiej wyłączyć obydwa systemy, bo są zbędne. Można zostawić na parogodzinne trasy, kiedy czujność kierowcy może być gorsza.
michal84
Posty: 561
Rejestracja: 27 paź 2017, 10:01
model samochodu: Kia Stinger [MY2018]

Re: Co robi ten przycisk

Post autor: michal84 »

Czyli po odpaleniu auta domyślne włączone jest tylko ostrzeganie przez LKA, bez korekty kierownicą?
Wyłączenie w całości po odpaleniu to przytrzymanie przez 3 sek?
prezi
Posty: 25
Rejestracja: 05 kwie 2021, 13:33
model samochodu: KIA Stinger 3.3 T-GDI V6 366 KM

Re: Co robi ten przycisk

Post autor: prezi »

michal84 pisze: 12 kwie 2021, 12:16 Czyli po odpaleniu auta domyślne włączone jest tylko ostrzeganie przez LKA, bez korekty kierownicą?
Wyłączenie w całości po odpaleniu to przytrzymanie przez 3 sek?
dokładnie
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Stinger”