Stinger GT - rodzaj napędu AWD

forum użytkowników Kia Stinger
michal84
Posty: 561
Rejestracja: 27 paź 2017, 10:01
model samochodu: Kia Stinger [MY2018]

Stinger GT - rodzaj napędu AWD

Post autor: michal84 »

Jaki to jest rodzaj napędu 4x4 w stinger ach?
W wersji 4x4 jest lsd?
Domyślnie kręci tylko tył? Czy przód zawsze daje trochę napędu i w jakich proporcjach np. na autostradzie przy spokojnej jeździe?

I to też rodzi pytanie czy do dyfra używa się tam oleju typu LS?
XaAaR
Posty: 27
Rejestracja: 08 lut 2019, 18:12
model samochodu: Kia Stinger GT MY2019

Re: Stinger GT - rodzaj napędu AWD

Post autor: XaAaR »

Stinger GT ma stały napęd na tył przekazywany mechanicznie wałem z LSD na tylnej osi. Przód jest dołączany automatycznie sprzęgłem wielopłytkowym, całością steruje komputer, łącznie z systemem Torque Vectoring rozkładającym moc na poszczególne koła. Domyślnie napęd jest wyłącznie na tył, dopiero podczas uślizgu tylnej osi bądź skrętu przedniej osi (w zakręcie) dołączany jest przód. Także jadąc prosto np. autostradą napędzane są tylko tylne koła. W trybie sport+ na tył ląduje 80-100% mocy. W pozostałych trybach na przód jest przekazywane do 40% mocy.
Stinger GT 3.3 V6 2019
michal84
Posty: 561
Rejestracja: 27 paź 2017, 10:01
model samochodu: Kia Stinger [MY2018]

Re: Stinger GT - rodzaj napędu AWD

Post autor: michal84 »

Czyli olej do dyfra lejemy w wersji LS?
XaAaR
Posty: 27
Rejestracja: 08 lut 2019, 18:12
model samochodu: Kia Stinger GT MY2019

Re: Stinger GT - rodzaj napędu AWD

Post autor: XaAaR »

Oleju w dyfrze jeszcze nie wymieniałem
Stinger GT 3.3 V6 2019
michal84
Posty: 561
Rejestracja: 27 paź 2017, 10:01
model samochodu: Kia Stinger [MY2018]

Re: Stinger GT - rodzaj napędu AWD

Post autor: michal84 »

XaAaR pisze: 22 lut 2021, 22:29 Stinger GT ma stały napęd na tył przekazywany mechanicznie wałem z LSD na tylnej osi. Przód jest dołączany automatycznie sprzęgłem wielopłytkowym, całością steruje komputer, łącznie z systemem Torque Vectoring rozkładającym moc na poszczególne koła. Domyślnie napęd jest wyłącznie na tył, dopiero podczas uślizgu tylnej osi bądź skrętu przedniej osi (w zakręcie) dołączany jest przód. Także jadąc prosto np. autostradą napędzane są tylko tylne koła. W trybie sport+ na tył ląduje 80-100% mocy. W pozostałych trybach na przód jest przekazywane do 40% mocy.
Domyślam się że w lifcie 2021 nic się nie zmieniło? Nadal jest szpera na tyle?
baniaq
Posty: 10
Rejestracja: 07 kwie 2021, 13:24
model samochodu: Stinger

Re: Stinger GT - rodzaj napędu AWD

Post autor: baniaq »

Czy aby na pewno jest tam LSD? Wątpię. Albo nie w każdej wersji.
Próbowałem latać bokiem MY18, auto nie zachowuje się jakby miało LSD.
Z wyłączoną kontrolą trakcji pali kapora tylko na jedno tylne koło i nic więcej. Z kontrolą trakcji przyhamowuje koło, które kręci się za szybko i dzięki temu przekazuje moment na drugie tylne koło - wtedy jest efekt "jakbyLSD".
Awatar użytkownika
tomek_inc
Posty: 101
Rejestracja: 02 gru 2018, 16:36
model samochodu: Stinger

Re: Stinger GT - rodzaj napędu AWD

Post autor: tomek_inc »

baniaq pisze: 12 kwie 2021, 15:36 Czy aby na pewno jest tam LSD? Wątpię. Albo nie w każdej wersji.
Próbowałem latać bokiem MY18, auto nie zachowuje się jakby miało LSD.
Z wyłączoną kontrolą trakcji pali kapora tylko na jedno tylne koło i nic więcej. Z kontrolą trakcji przyhamowuje koło, które kręci się za szybko i dzięki temu przekazuje moment na drugie tylne koło - wtedy jest efekt "jakbyLSD".
Z tego co wiem, to nie każde polskie 3.3 miało szperę, tak samo jak nie każde 2.0. Z dwulitrówek trzeba było mieć GT-Line, żeby była ona dostępna (przed i po 2019). W GT szpera pojawiła się chyba od MY2019. Mam zapisane ulotki w przed- i po-lifcie co by potwierdzało tą informację. W Stanach w 3.3 AWD o wiele dłużej nie było dostępnego LSD.

Przed liftem:
MY2018_GT.JPG
Po lifcie:
MY2019_GT.JPG
Awatar użytkownika
DamianLGR
Posty: 103
Rejestracja: 12 sty 2020, 21:43

Re: Stinger GT - rodzaj napędu AWD

Post autor: DamianLGR »

michal84 pisze: 23 paź 2020, 18:15 Jaki to jest rodzaj napędu 4x4 w stinger ach?
W wersji 4x4 jest lsd?
Domyślnie kręci tylko tył? Czy przód zawsze daje trochę napędu i w jakich proporcjach np. na autostradzie przy spokojnej jeździe?

I to też rodzi pytanie czy do dyfra używa się tam oleju typu LS?
Do 2.0 lałem https://www.ravenol.pl/oleje-przekladni ... &results=2 ten olej, żadnych problemów a cena w porównaniu do oleju z KIA to śmiech. No i firma renomowana a dla Kijany uj wie kto to robi...
hefajstos
Posty: 140
Rejestracja: 19 paź 2020, 20:44
model samochodu: Stinger FL

Re: Stinger GT - rodzaj napędu AWD

Post autor: hefajstos »

Polift GT, od 1:10

https://youtu.be/5AW7p1Q6D8k

Dosyc sprawnie poszlo, Automann TV tez ostatnio mial GT i rownie latwo
tabin
Posty: 40
Rejestracja: 09 lut 2021, 23:51
model samochodu: Stinger GT

Re: Stinger GT - rodzaj napędu AWD

Post autor: tabin »

Cześć

Jest mi ktoś po ludzku w stanie wytłumaczyć tak aby mój mały rozumek ogarnął co tu się wzięło i stanęło przy ostatnim teście? Skoro Stinger GT ma torque vectoring na przedniej osi to dlaczego sobie nie poradził?

https://www.youtube.com/watch?v=QE6xQxAuo_Y
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Stinger”