Stonic 1.4 100KM automat - chroboty i stuki po nocy na dworze

forum użytkowników Kia Stonic
Tazor
Posty: 8
Rejestracja: 21 sie 2019, 17:46
model samochodu: KIA Stonic 1.4 6AT

Stonic 1.4 100KM automat - chroboty i stuki po nocy na dworze

Post autor: Tazor »

Witam

Stwierdziłem, że zanim podjadę do serwisu to rzucę temat na forum. Mam Stonica 1.4 100KM z automatem 6-biegowym (skrzynia hydrokinetyczna) z 2019. Tej zimy po raz pierwszy spotkałem się z dziwnym zachowaniem skrzyni/silnika. Gdy były temperatury w okolicach -2/+5, a samochód parkowałem na dworze, to rano, po odpaleniu silnika i wrzuceniu D lub R rozlegały się dziwne, dość głośnie, nieregularne odgłosy, coś między stukami a chrobotaniem. Tak jakby działo się coś w skrzyni. Na N/P tego nie było. Tylko na D lub R. Odgłosy te cichły po ok. 1-2 minut po rozpoczęciu jazdy i gdy samochód się nagrzeje już nie wracają. Nie występują również, gdy samochód noc spędzi w garażu. Ktoś miał może z czymś podobnym do czynienia?
jacek1
Posty: 321
Rejestracja: 12 lut 2019, 18:38
model samochodu: Stonic 1.4 automat

Re: Stonic 1.4 100KM automat - chroboty i stuki po nocy na dworze

Post autor: jacek1 »

Hej , mam też Stonica 1.4 automat i ten sam rocznik . To raczej tarcze i klocki Ci tak hałasują . Potrafią zebrać trochę syfu i to zwłaszcza zimą , w lecie nie ma tego problemu . Mam to samo .
Nie jeździj szybciej niż lata Twój Anioł Stróż !
Tazor
Posty: 8
Rejestracja: 21 sie 2019, 17:46
model samochodu: KIA Stonic 1.4 6AT

Re: Stonic 1.4 100KM automat - chroboty i stuki po nocy na dworze

Post autor: Tazor »

Nie, to raczej nie to, bo te odgłosy pojawiają się od razu po wrzuceniu D lub R, gdy samochód stoi.
jacek1
Posty: 321
Rejestracja: 12 lut 2019, 18:38
model samochodu: Stonic 1.4 automat

Re: Stonic 1.4 100KM automat - chroboty i stuki po nocy na dworze

Post autor: jacek1 »

To faktycznie coś nie tak , u mnie nic takiego nie występuje . To Aso tylko zostało . Napisz później co i jak . Pozdrawiam
Nie jeździj szybciej niż lata Twój Anioł Stróż !
Tazor
Posty: 8
Rejestracja: 21 sie 2019, 17:46
model samochodu: KIA Stonic 1.4 6AT

Re: Stonic 1.4 100KM automat - chroboty i stuki po nocy na dworze

Post autor: Tazor »

Wracając do tematu... Zebrałem się w końcu i pojechałem do serwisu. Stonka przestała u nich 2 dni, podczas których rzekomo intensywnie sprawdzali i testowali. No i stwierdzili, że wszystko w porządku :)
I tak sobie myślę, że jeżeli samochody Kia po 2 latach zaczynają wydawać z siebie dźwięki gorsze niż Opel po kilkunastu latach użytkowania, to chyba jednak będzie to ostatni model tego producenta "w mojej stajni".
jotes1911
Posty: 206
Rejestracja: 02 lut 2020, 11:48

Re: Stonic 1.4 100KM automat - chroboty i stuki po nocy na dworze

Post autor: jotes1911 »

Tazor pisze: 03 mar 2022, 13:59 Wracając do tematu... Zebrałem się w końcu i pojechałem do serwisu. Stonka przestała u nich 2 dni, podczas których rzekomo intensywnie sprawdzali i testowali. No i stwierdzili, że wszystko w porządku :)
I tak sobie myślę, że jeżeli samochody Kia po 2 latach zaczynają wydawać z siebie dźwięki gorsze niż Opel po kilkunastu latach użytkowania, to chyba jednak będzie to ostatni model tego producenta "w mojej stajni".
No ale trudno generalizować. Musiałbyś mieć dane o większej ilości takich przypadków. Należy mieć nadzieję że auto kolejnego producenta, którego wybierzesz nie będzie sprawiać problemów i nie trafisz na felerny egzemplarz.
vessemir
Posty: 12
Rejestracja: 11 lip 2021, 00:14
model samochodu: Stonic 1.0 100 KM L
Lokalizacja: Poznań

Re: Stonic 1.4 100KM automat - chroboty i stuki po nocy na dworze

Post autor: vessemir »

Mam podobne auto (rocznik 21, skrzynia 7 dct) I nie mam takich objawów

Edit.
Komentarz pisany odnośnie przekonania autora, że więcej Kii z tego powodu nie kupi :P
jacek1
Posty: 321
Rejestracja: 12 lut 2019, 18:38
model samochodu: Stonic 1.4 automat

Re: Stonic 1.4 100KM automat - chroboty i stuki po nocy na dworze

Post autor: jacek1 »

Nie za bardzo masz podobne auto , jeśli chodzi o skrzynie i silnik . To całkiem inne skrzynie .
Nie jeździj szybciej niż lata Twój Anioł Stróż !
ewmarko
Posty: 19
Rejestracja: 21 lis 2020, 22:04
model samochodu: kia stonic 1,4

Re: Stonic 1.4 100KM automat - chroboty i stuki po nocy na dworze

Post autor: ewmarko »

Witam
Dla mnie ASO proponowano wymienić olej w automacie i to miało poprawić funkcjonalność skrzyni ponieważ w Korei jest lany do automatu olej o innych parametrach ( ale również jest też dopuszczony do naszych warunków klimatycznych tj. mrozowych). Jeżeli mi przeszkadza hałas to tylko wymiana/zamiana oleju.
Koszt wymiany w 2021 r. około 750 zł, nie wymieniłem tylko się uspokoiłem i tak jeżdżę do tej pory
Pozdrawiam
jacek1
Posty: 321
Rejestracja: 12 lut 2019, 18:38
model samochodu: Stonic 1.4 automat

Re: Stonic 1.4 100KM automat - chroboty i stuki po nocy na dworze

Post autor: jacek1 »

Ciekawe jaką metodą wymieniają ten olej , dynamicznie , czy normalnie ?
Nie jeździj szybciej niż lata Twój Anioł Stróż !
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Stonic”