Żarówki mijania/drogowe...jaki typ?

forum użytkowników Kia Stonic
mercapan
Posty: 56
Rejestracja: 13 paź 2021, 09:48
model samochodu: Iksik 1.5 T-GDI MT

Re: Żarówki mijania/drogowe...jaki typ?

Post autor: mercapan »

John pisze: 15 lis 2021, 22:02 Wymiana bardzo prosta, ja zaryzykowałem i wymieniłem na ,,zamienniki" ledowe i hb3 jak i h7. Barwa 6500K, gdzie Ledy do jazdy dziennej mają 6000K , różnica prawie niewidoczna, Jazda wieczorem to duża różnica. Wcześniej przeprowadziłem testy porównując odcięcie żarówek orginalnych zamontowanych w Stonicu i tzw. odcięcie ledów. Różnicy prawie żadnej i występuje brak oślepienia. Ledy które testuję mają chłodzenie aktywne czyli wentylatorki. Próba na stacji diagnostycznej na aparaturze pokazała że wszystko jest w,, normie".Zamiana żarówek miała miejsce na samej stacji bo na razie w Polsce jazda na zamiennikach led jest zabroniona na drogach publicznych. U naszych sąsiadów Niemców Ledy firmy Osram w niektórych modelach są dopuszczone do jazdy.
Tu nie chodzi o samo odcięcie, tylko o światło rozproszone poza wiązką skupienia, które jest sporo silniejsze od tego z żarówki i oślepia jadących z naprzeciwka. Żaden zamiennik led nie będzie miał geometrii żarówki, a reflektor jest do takiego światła przystosowany.
Po za tym na którymś forum był już opisany przypadek odmówienia wypłaty odszkodowania ze względu na brak homologacji oświetlenia. Widzę, że lubisz ryzyko.
U Niemców zanim auto zostanie dopuszczone, każdy reflektor jest testowany z dedykowanymi ledami i ledy dostają homologację do konkretnego reflektora (auta).
Sam osobiście jestem za wprowadzeniem retrofitów zamiast żarówek, ale tu kłania się ogromna machina biurokratyczna i testująca, tak jak u Niemców, co u nas, przy naszym lobby automoto raczej nie będzie realne.
red
Posty: 31
Rejestracja: 18 paź 2021, 18:44
model samochodu: Kia Stonic

Re: Żarówki mijania/drogowe...jaki typ?

Post autor: red »

Nabyłem nowe ciut mocniejsze hb3 i będę musiał w jakiś cieplejszy dzień wymienić. Mam nadzieję, że dam radę, bo hb3 nigdy nie miałem i nie wymienialem. Mówicie, że prosta sprawa? Jaka kolejność? Najpierw kostkę wypiąć z kablem? Coś przekrecamy/ciągniemy? Nie chciałbym czegoś urwac... 😀
Spyros2983
Posty: 3
Rejestracja: 18 lis 2021, 14:48

Re: Żarówki mijania/drogowe...jaki typ?

Post autor: Spyros2983 »

Denerwujące jest to jak ktoś ma żarówki ledowe.
red
Posty: 31
Rejestracja: 18 paź 2021, 18:44
model samochodu: Kia Stonic

Re: Żarówki mijania/drogowe...jaki typ?

Post autor: red »

Nie rozumiem. Co Ci do tego?
jotes1911
Posty: 207
Rejestracja: 02 lut 2020, 11:48

Re: Żarówki mijania/drogowe...jaki typ?

Post autor: jotes1911 »

red pisze: 19 lis 2021, 12:25 Nie rozumiem. Co Ci do tego?
Pewnie nic, ale każdy ma prawo się dekurwić. To stan umysłu. :lol:
red
Posty: 31
Rejestracja: 18 paź 2021, 18:44
model samochodu: Kia Stonic

Re: Żarówki mijania/drogowe...jaki typ?

Post autor: red »

Zmienilem. Udało się. Tragicznie nie było, ale łatwo z zarowka kierowcy nie było. Std HB3 wymieniłem na ciut lepsza, o lepszych parametrach i o bielszym świetle. Troszkę się bałem, że się nie uda, ale dałem radę. Pierwszy raz miałem w dłoni hb3... co za tym idzie - pierwsza wymiana. Wszystko świeci znacznie lepiej i jaśniej... zobaczymy jak długo. Następnym razem już dam radę. Jakby ktoś zabierał sue za wymianę to chętnie poinstruuje. Dziękuję Wam za pomoc i porady. Miałem wątpliwości co do tych żarówek i stąd ten temat tutaj. Wszystko rozwiane... HB3 zarowka jedna, jednowloknowa do świateł mijania/drogowych 60W. Std prod. koreański. 😀
John
Posty: 9
Rejestracja: 22 lut 2021, 07:22
model samochodu: Stonic

Re: Żarówki mijania/drogowe...jaki typ?

Post autor: John »

mercapan pisze: 18 lis 2021, 17:55 Tu nie chodzi o samo odcięcie, tylko o światło rozproszone poza wiązką skupienia, które jest sporo silniejsze od tego z żarówki i oślepia jadących z naprzeciwka. Żaden zamiennik led nie będzie miał geometrii żarówki, a reflektor jest do takiego światła przystosowany.
Po za tym na którymś forum był już opisany przypadek odmówienia wypłaty odszkodowania ze względu na brak homologacji oświetlenia. Widzę, że lubisz ryzyko.
U Niemców zanim auto zostanie dopuszczone, każdy reflektor jest testowany z dedykowanymi ledami i ledy dostają homologację do konkretnego reflektora (auta).
Sam osobiście jestem za wprowadzeniem retrofitów zamiast żarówek, ale tu kłania się ogromna machina biurokratyczna i testująca, tak jak u Niemców, co u nas, przy naszym lobby automoto raczej nie będzie realne.
Zgadzam się z Tobą, ale ja do podmiany starałem się podejść z,, głową ".Szukałem retrofitów o parametrach (długość, odległość źródła światła od końca, kształt tzw. kołnierza) zbliżonych do orginału. Żadna tzw. kukurydza, która emituje światło we wszystkich kierunkach. Próby w nocy na drodze niepublicznej przy ustawieniu reflektorów w pozycji. 1i 2 niby nie oślepiają (może to być subiektywne odczucie znajomych). Te które kupiłem mają certyfikat na Unię ale oczywiście brak homologacji, dlatego wiąże się to podczas kontroli z możliwością zatrzymania dowodu rejestracyjnego.., dlatego wożę że sobą orginalne hb3 i spróbuję w razie problemów wymienić na miejscu. Oczywiście retrofity mają system can-bus i komputer w naszych Stonkach dobrze,, współpracuje" -brak sygnalizacji przepalone żarówki i zakłóceń w radiu. Użytkuję je 4 miesiące i narazie bez problemów. Ciekawy jestem jak reflektory z tym źródłem światła będą się zachowywały podczas mrozów. Zdażyło mi się z hb3 że klosze były na krawędziach lekko zaparowane po dłuższej jeździe i opadach śniegu.
mstrum
Posty: 98
Rejestracja: 11 cze 2020, 15:57
model samochodu: Kia Stonic 1.0 T-GDI 120 7DCT XL AEB

Re: Żarówki mijania/drogowe...jaki typ?

Post autor: mstrum »

A co to jest "certyfikat na Unię"?
John
Posty: 9
Rejestracja: 22 lut 2021, 07:22
model samochodu: Stonic

Re: Żarówki mijania/drogowe...jaki typ?

Post autor: John »

mstrum pisze: 23 lis 2021, 16:44 A co to jest "certyfikat na Unię"?
Spełniają kryteria czy też standarty przepisów Unii Europejskiej i przez uzyskanie takiego,, certyfikatu " są dopuszczone do sprzedaży w krajach Unii Europejskiej.
mstrum
Posty: 98
Rejestracja: 11 cze 2020, 15:57
model samochodu: Kia Stonic 1.0 T-GDI 120 7DCT XL AEB

Re: Żarówki mijania/drogowe...jaki typ?

Post autor: mstrum »

John pisze: 23 lis 2021, 22:11
mstrum pisze: 23 lis 2021, 16:44 A co to jest "certyfikat na Unię"?
Spełniają kryteria czy też standarty przepisów Unii Europejskiej i przez uzyskanie takiego,, certyfikatu " są dopuszczone do sprzedaży w krajach Unii Europejskiej.
Z opisu sądzę, że zapewne chodzi koledze o CE, ale żarówki pokojowe LED też mają taki certyfikat, a do samochodu to raczej się nie nadają, ale co ja tam wiem, może i się nadadzą... ;)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Stonic”