Stonic 1.2 DPI jaki olej obecnie zalecany

forum użytkowników Kia Stonic
adamo64
Posty: 155
Rejestracja: 13 cze 2021, 08:29
model samochodu: Kia Stonic 1.2 84KM

Stonic 1.2 DPI jaki olej obecnie zalecany

Post autor: adamo64 »

Witam serdecznie,mam pytanie do kolegów posiadających ten silnik: jaki obecnie olej leją serwisy bo słyszałem że polecanym jest 0W20.
Drugie pytanie o zmianę oleju po 1500km-czyli po dotarciu.
Z góry serdecznie dziękuję za info na ten temat
camelleon
Posty: 507
Rejestracja: 19 lut 2018, 17:52
model samochodu: RIO

Re: Stonic 1.2 DPI jaki olej obecnie zalecany

Post autor: camelleon »

taki jak w ksiazeczce wg specyfikacji. a producenta wybierz wg ceny i uznania cyz tam po kolorze opakowania.
Mess with the best
Die like the rest
adamo64
Posty: 155
Rejestracja: 13 cze 2021, 08:29
model samochodu: Kia Stonic 1.2 84KM

Re: Stonic 1.2 DPI jaki olej obecnie zalecany

Post autor: adamo64 »

Dziękuje za wyczerpującą odpowiedz,bardzo mi pomogłeś,pozdrawiam ;)
jotes1911
Posty: 206
Rejestracja: 02 lut 2020, 11:48

Re: Stonic 1.2 DPI jaki olej obecnie zalecany

Post autor: jotes1911 »

Wyczuwam ironię, w takim razie może ja odpowiem obszerniej. Jeśli ktoś nie chce zawracać sobie głowy bzdetami, to jedzie na przegląd i nic go nie interesuje. Jaki olej został zalany, będzie miał napisane na fakturze. Jeśli chodzi o dodatkową wymianę po pierwszych 1500 km, nie jest to nigdzie w zdecydowany sposób zalecane. Tak więc decyzja zależy od użytkownika pojazdu.
Jest już na forum kilka tematów dotyczących oleju, choć wiele w nich emocji i teorii spiskowych, prezentowanych przez osoby, które zatrzymały się w czasach, gdy nad mechanikiem się stało i patrzyło co robi.
Pozdrawiam.
camelleon
Posty: 507
Rejestracja: 19 lut 2018, 17:52
model samochodu: RIO

Re: Stonic 1.2 DPI jaki olej obecnie zalecany

Post autor: camelleon »

adamo64 pisze: 03 sie 2021, 10:02 Dziękuje za wyczerpującą odpowiedz,bardzo mi pomogłeś,pozdrawiam ;)
ależ proszę. chodzi o to, że w książce masz napisane parametry i każdy średnio czytający to ogarnia - tymbardziej jesli mysli o samodzielnym zakupie oleju i czesci - powinien zaczac od ksiazeczki i specyfikacji itd..

a jesli oddajesz auto to oddajesz i zapominasz i robią wg tego jak ASO ma zrobic przeglad.

nie napisales "chce kupic" czy cos.. tylko pytanie z cyklu "nie chce mi sie szukac zapytam, ktoś zrobi to za mnie"
Mess with the best
Die like the rest
camelleon
Posty: 507
Rejestracja: 19 lut 2018, 17:52
model samochodu: RIO

Re: Stonic 1.2 DPI jaki olej obecnie zalecany

Post autor: camelleon »

jotes1911 pisze: 03 sie 2021, 19:52 Wyczuwam ironię,

Jest już na forum kilka tematów dotyczących oleju,
troszkę tak..

ale po co szukac jak można zlecic szukanie innym, i jeszcze gdyby padło pytanie precyzyjne.. ale.. "jaki olej leje ASO" tego nikt do konca nie wie.. moze warto zapytac w aso ;)

i drugie o zmiane oleju po 1500? ale co z tą zmianą? zadnego konkretu.. ani czy zrobic ani czemu nei robic ani gdzie zrobic.. NIC..

wiec ironia była jak najbardziej na miejscu.

pozdrawiam.
Mess with the best
Die like the rest
Awatar użytkownika
Iżu
Posty: 122
Rejestracja: 17 cze 2020, 16:16
model samochodu: KIA Stonic 1.4 DOHC

Re: Stonic 1.2 DPI jaki olej obecnie zalecany

Post autor: Iżu »

jotes1911 pisze: 03 sie 2021, 19:52 Jest już na forum kilka tematów dotyczących oleju, choć wiele w nich emocji i teorii spiskowych, prezentowanych przez osoby, które zatrzymały się w czasach, gdy nad mechanikiem się stało i patrzyło co robi.
Pozdrawiam.
Dalej nad mechanikiem powinno się stać niestety, by nie dochodziło do takich sytuacji jak u mnie gdzie w KIA Patecki tak mi dokręcono korek oleju w moim Stonicu 1,4 100 KM, że cały czas był wyciek spod niego wyciek i cała miska była upaćkana nim.
Wyszło to na jaw gdy zdecydowałem się wymienić "wodę" 0W-20 (którą mi wlano bez zapytania o zgodę na przeglądzie) na olej na jakim to auto jeździło od nowości czyli - 5W-30 u innego dealera KIA w Krakowie.
Auto było wcześniej na przeglądzie okresowym w KIA Patecki, gdzie podczas wymiany oleju mechanik także oblał nim kolektor wydechowy (musiałem interweniować w ramach reklamacji usługi), jak więc widzisz lepiej sprawdzić czy aby wszystko jest ok i nie są to teorie spiskowe, tylko fakty !
Ostatnio zmieniony 06 sie 2021, 10:11 przez Iżu, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Iżu
Posty: 122
Rejestracja: 17 cze 2020, 16:16
model samochodu: KIA Stonic 1.4 DOHC

Re: Stonic 1.2 DPI jaki olej obecnie zalecany

Post autor: Iżu »

adamo64 pisze: 31 lip 2021, 21:34 Witam serdecznie,mam pytanie do kolegów posiadających ten silnik: jaki obecnie olej leją serwisy bo słyszałem że polecanym jest 0W20.
Drugie pytanie o zmianę oleju po 1500km-czyli po dotarciu.
Z góry serdecznie dziękuję za info na ten temat
Cześć, ja wymieniałem u siebie olej i filtr po 1'500 km co z resztą zaleca każdy dobry mechanik, oczywiście nie jest to obowiązkowe ale warto to zrobić dla zwiększenia żywotności silnika.
Nie jest tajemnicą że w początkowym okresie docierania silnika sporo części się układa, a więc mnóstwo drobnych opiłków metalu może krążyć w układzie olejowym, warto się tego pozbyć już na początku.
Co do oleju 0W-20 to nie polecam, zwłaszcza w naszym coraz cieplejszym klimacie, producenci zaczęli go stosować tylko dlatego że jest dedykowany do systemu start-stop, czyli ciągłego gaszenia i odpalania silnika oraz podczas jazdy zimą, niby też przez to że ma on konsystencję wody wpływa na mniejsze zużycie paliwa ale minimalnie.
Rozmawiałem z kilkunastoma mechanikami na ten temat i każdy z nich (także z KIA ASO) zalecał stosowanie syntetycznego oleju o lepkości 5W-30, czyli takiego jakim były zalewane te silniki od nowości, fachowcy twierdzą że olej o mniejszej lepkości może wpływać na szybsze zużycie silnika.
Twój motor to niezawodna i niewysilona jednostka starszej generacji tak samo jak mój 1.4 , który nie potrzebuje wodotrysków.
Nie warto wierzyć we wszystko co Ci mówią w ASO, często wlewają olej z beczki od producenta z którym mają podpisaną umowę nie ważne od jakiego, takie beczki potem wracają i nikt ich nie czyści, dlatego ja na przeglądy przywożę swój własny olej zakupiony w pewnym źródle, obecnie jeżdżę na TOTAL QUARTZ INEO ECS 5W-30 i jestem z niego bardzo zadowolony 8-) Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 06 sie 2021, 10:13 przez Iżu, łącznie zmieniany 1 raz.
adamo64
Posty: 155
Rejestracja: 13 cze 2021, 08:29
model samochodu: Kia Stonic 1.2 84KM

Re: Stonic 1.2 DPI jaki olej obecnie zalecany

Post autor: adamo64 »

Tak więc :
Oczywiście przekopałem to forum w poszukiwaniu informacji na temat oleju obecnie "zalecanego" a tak naprawdę na temat tego jakie ktoś ma doświadczenia.
Zauważyłem całkowitą ignorancję wielu użytkowników w tym temacie- leją to co "zalecają" i jest super...
No nie tak super jakby się wydawało. Dam przykład: posiadałem ostatnio auto Toyoty i tam producent absolutnie zalecał stosowanie oleju 0W20 a wszystkie stacje ASO lały 10W30 - bo do poprzednich generacji tych modeli taki był stosowany.
Jeśli ktoś nie wie o co chodzi z tym olejem 0W20 versus 5W30 w nowych silnikach to proponuję poczytać w tym temacie
Jeśli chodzi o wymianę po dotarciu to temat podobny- nikt tego nie nakazuje i rekomenduje ale od osób które naprawdę znają się na silnikach oraz od serwisu ASO w W-wie wiem że jest bardzo polecana za względu na żywotność silnika i późniejsze zużycie paliwa.
Jestem nowym czytelnikiem tego forum i muszę zauważyć z przykrością iż zamiast odpisać coś konkretnego nowemu koledze niektórzy próbują mu dokuczyć, cóż byłem posiadaczem w swojej karierze ok 25 aut i na kilkunastu forach na temat danej marki uczestniczyłem i z przykrością konstatuje że czasy się zmieniają i ludzie również.
Pozdrawiam wszystkich serdeczne i proszę nie brać do siebie tych gorzkich słów

Serdecznie dziękuję koledze Iżu za naprawdę cenne uwagi.. 8-) ,naprawdę pomogłeś i w oparciu o Twoje informacje będę serwisował autko- Pozdrawiam
camelleon
Posty: 507
Rejestracja: 19 lut 2018, 17:52
model samochodu: RIO

Re: Stonic 1.2 DPI jaki olej obecnie zalecany

Post autor: camelleon »

adamo64 pisze: 06 sie 2021, 10:11 Serdecznie dziękuję koledze Iżu za naprawdę cenne uwagi.. 8-) ,naprawdę pomogłeś i w oparciu o Twoje informacje będę serwisował autko- Pozdrawiam
kolega wyczrpał temat! bravo.

(u mnie trafiles na dzień braku cierpliwosci..)

w jednej kwesti lepkosci oleju dodam tylko ze 0W20 jest dobrym olejem w nowych silnikach.. mniejsza lepkosc mniejszy nagar itd..
przy przebiegu już 50tys.. warto zwiekszyc gestosc (lepkosc ) oleju.. i wówczas wybrac np. 0w30 (na takim tez jezdił mój 1.4)..
z tego wzgledu że "0" powoduje lepsze i szybsze rozprowadzanie oleju po silniku w niskich temeraturach.. a zimy ostatnio mamy srogie a latem pomimo tego iz temeratury są wysokie.. to lepkosc oleju jest mierzona w temp ronoczej 100stopni.. i.. stad pomysl ze 0w30 jest optymalny, w ksiazeczce miescił się w zakresie, i autko bardzo dobrze sie sprawdziło z tym olejem.

a i.. nikt nie chcial tu nikomu dokuczać :) pozdrawiam
Mess with the best
Die like the rest
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Stonic”