Tempomat na 7 biegu , automat DCT nie chce dzialać

forum użytkowników Kia Stonic
emer012
Posty: 2
Rejestracja: 04 gru 2020, 21:31
model samochodu: stonic

Tempomat na 7 biegu , automat DCT nie chce dzialać

Post autor: emer012 »

Witam !!!
Mam problem z tempomatem w Kia Stonic G 1.0 T-GDI z 04.2019r. , 120 KM benzyna , dwusprzęglowa skrzynia biegów / DCT / , 999 ccm , VIN KNAD6811GK6289842 . Włączenie tempomatu na prędkościach powyżej 120 km/h na najwyższym 7 biegu powoduje natychmiastowe przełączenie na 6 bieg ze wzrostem obrotów silnika o ok. 500 obr./min . zależnie od prędkości / chyba z ok. 3000 na 3500 obr./min / . Ekonomikę jazdy - tak i nie najlepszą - diabli wzięli. Tak samo jest na prędkościach do 140 km/h . Droga w miarę płaska , w aucie sam kierowca , bez obciążeń. Przy przełączeniu w tryb ręczny i włączeniu 7 biegu auto na tempomacie trzyma cały czas 7 bieg. Przełączenie na automat - zrywa na 6 bieg psując ekonomikę jazdy. W instrukcji auta nic o tym zjawisku nie pisze. Tempomat jest razem z opcją ustawiania max. prędkości.
Zgłoszony problem w ASO Kalisz w maju 2020r. bagatelizowano / nie bylo w pobliżu drogi do sprawdzenia / , wciskano mi kit , że tak musi być nawet wtedy gdy dostarczylem filmiki z tym problemem na prędkosciach 140 km/h. Konsultowali się z GÓRĄ ale pomocy nie było. Centrala KIA przez korespondencję e-mailową zbywała problem twierdząc , że jak tester nie wykazuje , to nie ma problemu !!!!!! . Na 2 przeglądzie w wrześniu, 30 tys. km po jeździe próbnej wpisano w końcu tą wadę z wnioskiem , że trzeba oprogramowanie nowe wgrać - ale go nie mają. Dalej cisza. Miesiąc temu napisałem oficjalny list do centrali ale łaskawie jeszcze nie odpowiedzieli.
Może ktoś z forumowiczów ma stonica w automacie. Czy tak samo się zachowuje ?? . Nie chce mi się wierzyć , że to normalne. Samochodów tych w Polsce jest nie tak dużo . Przypomina mi się powiedzenie Dziadka mego. Nie kupuj nowo produkowanego auta . Szczera prawda. Kia mimo gwarancji udaje , że nic się nie stało i wciska mi kit.
Pozdrawiam.
emer
mstrum
Posty: 98
Rejestracja: 11 cze 2020, 15:57
model samochodu: Kia Stonic 1.0 T-GDI 120 7DCT XL AEB

Re: Tempomat na 7 biegu , automat DCT nie chce dzialać

Post autor: mstrum »

Mam model 2020 1,0 7DCT i ten problem nie występuje.
Riczmond
Posty: 4
Rejestracja: 23 kwie 2019, 21:46
model samochodu: Stonic

Re: Tempomat na 7 biegu , automat DCT nie chce dzialać

Post autor: Riczmond »

Na wzniesieniach przy tempomacie wskakuje 6 a jak się wyspina to z powrotem 7.Bez tempomatu nie zrzuca przy takich prędkościach,tak to u mnie wygląda.
emer012
Posty: 2
Rejestracja: 04 gru 2020, 21:31
model samochodu: stonic

Re: Tempomat na 7 biegu , automat DCT nie chce dzialać

Post autor: emer012 »

Dziękuję za odpowiedzi.

emer
AdrianDuda
Posty: 1
Rejestracja: 21 maja 2021, 09:42
model samochodu: Ceed

Re: Tempomat na 7 biegu , automat DCT nie chce dzialać

Post autor: AdrianDuda »

Wyżej opisywany problem, w Stonicu o numerze VIN KNAD6811GK6289842, został naprawiony, a okazał się trywialny ;) . Wystarczyło zrobić ponowną kalibrację czujnika "wzdłużnego przyspieszenia G". A przekładając to na polski język, system cały czas uważał, że auto jedzie pod górkę i dlatego na tempomacie zrzucał bieg na niższy, a po zatrzymaniu włączał system wspomagania ruszania pod górkę. :D
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Stonic”