Nowy olej do silników KIA Stonic 1.4 DOHC 100 KM, 1.2 DOHC 84 KM o lepkości - 0W-20 .. ?

forum użytkowników Kia Stonic
Awatar użytkownika
Iżu
Posty: 122
Rejestracja: 17 cze 2020, 16:16
model samochodu: KIA Stonic 1.4 DOHC

Nowy olej do silników KIA Stonic 1.4 DOHC 100 KM, 1.2 DOHC 84 KM o lepkości - 0W-20 .. ?

Post autor: Iżu »

Cześć i czołem koledzy, chciałbym poruszyć temat nowego oleju do naszych samochodów KIA Stonic z silnikiem 1.4 DOHC 100 KM.
Po przebiegu 1'500 km. dokonałem nieobowiązkowej wymiany oleju, serwis ASO zalał silnik zalecanym wtedy olejem - Orlen Platinum 5W-30.
Podczas ostatniego obowiązkowego przeglądu po roku kilka dni temu mocno się zdziwiłem gdy okazało się iż w ASO KIA Patecki wymieniono mi olej na:

Castrol Magnatec Stop-Start 0W20 1L ILSAC GF5
Castrol Magnatec 0W-20 GF (1).jpg
Castrol Magnatec 0W-20 GF (2).jpg
https://metler.pl/p/1791-castrol-magnat ... escription

Serwisant tłumaczył że niedawno wyszły nowe zalecenia KIA by stosować olej o takich parametrach w silnikach 1.4 DOHC 100 KM, ale także 1.2 DOHC 84 KM, gdyż zwiększa on trwałość silnika podczas częstych uruchomień i przy zimnym silniku, jednak na życzenie klienta dalej zalewają Orlenowski 5W-30.
Jako że temat mnie nieco zaskoczył, postanowiłem podzwonić do kilku ASO KIA w Polsce i dowiedzieć się czy aby na pewno wlano mi właściwy olej o tak niskiej w sumie lepkości, okazało się iż o temacie słyszą pierwszy raz, a podczas przeglądów zalewają silniki olejem 5W-30 :shock:
Co ciekawe KIA dalej zaleca ten olej do silników 1.4 DOHC ale w cieplejszych krajach i tu pojawia się pytanie czy aby na pewno zmiana oleju na ten o mniejszej lepkości wyjdzie mojemu silnikowi na dobre ?
Wszyscy wiemy że producenci na wszelkie sposoby próbują wycisnąć mniejsze spalanie, a tego typu olej może spowodować nieziemską :mrgreen: oszczędność zużycia paliwa do około 2,3 %

Czy ktoś orientuje się coś więcej na temat tego oleju, jak się sprawdzi podczas gorących upalnych dni ?

Słyszałem że producenci mają zastępować oleje o klasie lepkości 5W-30 właśnie olejami 0W-20,które ponoć lepiej chronią silnik, są trwalsze i zostawiają większy film olejowy, bo lepiej przylegają do elementów silnika, tym niemniej to my możemy sami zdecydować na jakim oleju będziemy jeździć o ile będzie on spełniał fabryczną specyfikację, dlatego warto się zastanowić na tym tematem.

Na marginesie .. policzono mi za 4 litry, po przeglądzie oddano jedną butelkę oleju Castrol Magnatec Stop Start 0W-20 z której ubyło jakieś 0,1 l. a więc wlano do układu - 3,1 l. (przy pojemności - 3,6 l. miski olejowej silnika 1.4 DOHC) oznacza że nie spuszczono pół litra starego oleju !
Serwis tłumaczył to brakiem możliwości spuszczenia całego oleju z układu, tyle że mnie ten argument do końca nie przekonuje i tłumaczę to raczej pośpiechem mechanika, co można było zobaczyć na kolektorze wydechowym gdzie znajdował się rozlany olej, który podczas dzisiejszej reklamacji musieli wyczyścić.

Ogólnie coraz bardziej się zniechęcam do tego serwisu, zwłaszcza że nawet Kierownik ASO nie ma podstawowej wiedzy na temat budowy silników samochodów które tam sprzedają (twierdził że silnik 1.4 DOHC 100 KM ma rozrząd napędzany łańcuchem, dopiero gdy wyraziłem swoje zdumienie sprawdził iż jest tam "pasek w kąpieli olejowej").

https://www.wyborkierowcow.pl/pasek-roz ... owych-aut/

Opiszcie proszę Wasze doświadczenia podczas wymiany oleju w ASO, oraz co sądzicie o tej nowości (0W-20), zastanawiam się też czy w ogóle powinno się zmieniać olej o większej lepkości na taki który ma ją mniejszą, jak to było w przypadku mojego samochodu ?
jacek1
Posty: 321
Rejestracja: 12 lut 2019, 18:38
model samochodu: Stonic 1.4 automat

Re: Nowy olej do silników KIA Stonic 1.4 DOHC 100 KM, 1.2 DOHC 84 KM o lepkości - 0W-20 .. ?

Post autor: jacek1 »

Ja zalewam tym Olej silnikowy Shell Helix Ultra ECT 0W30 . Olej jak olej , dwa razy już zmieniałem na ten . A silnik 1,4 ma łańcuszek rozrządu , a nie pasek .
Nie jeździj szybciej niż lata Twój Anioł Stróż !
Awatar użytkownika
Iżu
Posty: 122
Rejestracja: 17 cze 2020, 16:16
model samochodu: KIA Stonic 1.4 DOHC

Re: Nowy olej do silników KIA Stonic 1.4 DOHC 100 KM, 1.2 DOHC 84 KM o lepkości - 0W-20 .. ?

Post autor: Iżu »

jacek1 pisze: 24 paź 2020, 10:50 Ja zalewam tym Olej silnikowy Shell Helix Ultra ECT 0W30 . Olej jak olej , dwa razy już zmieniałem na ten . A silnik 1,4 ma łańcuszek rozrządu , a nie pasek .
Tylko że 0W-30 a 0W-20 to spora różnica w górnym zakresie i stąd moje pytanie o sens stosowania oleju jaki mi wlali do silnika.
Co do łańcucha rozrządu to kierownik serwisu KIA Patecki specjalnie sprawdzał i twierdzi że ten silnik ma pasek w kąpieli olejowej a nie tradycyjny łańcuch rozrządu.
Skąd masz informacje o łańcuchu?
Pozdrówko 8-)
jacek1
Posty: 321
Rejestracja: 12 lut 2019, 18:38
model samochodu: Stonic 1.4 automat

Re: Nowy olej do silników KIA Stonic 1.4 DOHC 100 KM, 1.2 DOHC 84 KM o lepkości - 0W-20 .. ?

Post autor: jacek1 »

A faktycznie , nie zwróciłem uwagi na to W-20 na nasz klimat tak troszkę nie za bardzo . Chociaż w instrukcji pisze że dopuszczalny . A co do łańcucha , też się odniosę do instrukcji , nic tam nie piszę o wymianie , jak by był pasek to pewnie by pisało że wymiana po 80 czy tam po 100 tyś kilometrów . Na forum kia Ceed coś znalazłem , i piszą tam o łańcuchu , a mają taki sam silnik jak w naszych stonkach .
Nie jeździj szybciej niż lata Twój Anioł Stróż !
Goly335
Posty: 78
Rejestracja: 12 wrz 2018, 23:51

Re: Nowy olej do silników KIA Stonic 1.4 DOHC 100 KM, 1.2 DOHC 84 KM o lepkości - 0W-20 .. ?

Post autor: Goly335 »

Iżu pisze: 23 paź 2020, 21:34 Ogólnie coraz bardziej się zniechęcam do tego serwisu, zwłaszcza że nawet Kierownik ASO nie ma podstawowej wiedzy na temat budowy silników samochodów które tam sprzedają (twierdził że silnik 1.4 DOHC 100 KM ma rozrząd napędzany łańcuchem, dopiero gdy wyraziłem swoje zdumienie sprawdził iż jest tam "pasek w kąpieli olejowej").
Akurat kierownik miał rację - rozrząd w tym silniku, tak jak w większości innych silników montowanych w samochodach KIA jest napędzany łańcuchem.

A co do oleju moim zdaniem zdecydowanie lepsze będzie 5W30. 0W20 zalewane przez ASO do tego silnika to jakiś dziwny temat...
Awatar użytkownika
Iżu
Posty: 122
Rejestracja: 17 cze 2020, 16:16
model samochodu: KIA Stonic 1.4 DOHC

Re: Nowy olej do silników KIA Stonic 1.4 DOHC 100 KM, 1.2 DOHC 84 KM o lepkości - 0W-20 .. ?

Post autor: Iżu »

Goly335 pisze: 24 paź 2020, 19:11 Akurat kierownik miał rację - rozrząd w tym silniku, tak jak w większości innych silników montowanych w samochodach KIA jest napędzany łańcuchem.

A co do oleju moim zdaniem zdecydowanie lepsze będzie 5W30. 0W20 zalewane przez ASO do tego silnika to jakiś dziwny temat...
Tyle że kierownik po sprawdzeniu stwierdził że w tych silnikach rozrząd napędza pasek w kąpieli olejowej a nie łańcuch :mrgreen:
Tego typu rozwiązanie jest lepsze pod kątem trwałości bo pasek wytrzyma wtedy dwukrotnie większy przebieg, jakieś 240'000 km.
Wychodzi na to że nie wiadomo w końcu jaki mamy napęd rozrządu w naszych silnikach 1.4 MPI, trzeba będzie napisać zapytanie do centrali.
Co do olejów.. gdy sobie poszukamy w Google temat "Jaki olej Mobile do samochodu", to po wprowadzeniu danych pojazdu i silnika wyjdzie nam olej - Mobile 1 0W-20.. :mrgreen:
No i dalej nie wiem czy po zimie zmienić olej Castrol Magnatec 0W-20 na, 5W-30? :lol:
Goly335
Posty: 78
Rejestracja: 12 wrz 2018, 23:51

Re: Nowy olej do silników KIA Stonic 1.4 DOHC 100 KM, 1.2 DOHC 84 KM o lepkości - 0W-20 .. ?

Post autor: Goly335 »

Iżu pisze: 24 paź 2020, 21:10 Tyle że kierownik po sprawdzeniu stwierdził że w tych silnikach rozrząd napędza pasek w kąpieli olejowej a nie łańcuch :mrgreen:
Tego typu rozwiązanie jest lepsze pod kątem trwałości bo pasek wytrzyma wtedy dwukrotnie większy przebieg, jakieś 240'000 km.
Wychodzi na to że nie wiadomo w końcu jaki mamy napęd rozrządu w naszych silnikach 1.4 MPI, trzeba będzie napisać zapytanie do centrali.
Co do olejów.. gdy sobie poszukamy w Google temat "Jaki olej Mobile do samochodu", to po wprowadzeniu danych pojazdu i silnika wyjdzie nam olej - Mobile 1 0W-20.. :mrgreen:
No i dalej nie wiem czy po zimie zmienić olej Castrol Magnatec 0W-20 na, 5W-30? :lol:
Mówimy Ci, że w tym silniku jest łańcuch, a Ty dalej przy swoim - jak chcesz pisz do centrali :)
I na pewno nie zgodzę się z tym, że pasek w kąpieli olejowej jest trwalszy niż łańcuch - z tego co napisałeś twierdzisz, że trwałość łańcucha to ok. 120 tys. km co jest bzdurą.

Zgodnie z instrukcją dopuszczany jest zarówno 0W20, jak i 5W30. W przypadku oleju 0W20 będziesz miał cieńszy film olejowy, więc ja bym zalewał 5W30, ale to moja opinia. Ogólnie rzecz biorąc nadadzą się obydwa.
Awatar użytkownika
Iżu
Posty: 122
Rejestracja: 17 cze 2020, 16:16
model samochodu: KIA Stonic 1.4 DOHC

Re: Nowy olej do silników KIA Stonic 1.4 DOHC 100 KM, 1.2 DOHC 84 KM o lepkości - 0W-20 .. ?

Post autor: Iżu »

Goly335 pisze: 25 paź 2020, 00:04 I na pewno nie zgodzę się z tym, że pasek w kąpieli olejowej jest trwalszy niż łańcuch - z tego co napisałeś twierdzisz, że trwałość łańcucha to ok. 120 tys. km co jest bzdurą.
Zgodnie z instrukcją dopuszczany jest zarówno 0W20, jak i 5W30. W przypadku oleju 0W20 będziesz miał cieńszy film olejowy, więc ja bym zalewał 5W30, ale to moja opinia. Ogólnie rzecz biorąc nadadzą się obydwa.
Nic takiego nie napisałem, miałem na myśli to że pasek w kąpieli olejowej jest znacznie trwalszy od tradycyjnego paska rozrządu pracującego na sucho a nie od łańcucha !

Czyli trzeba będzie po zimie wlać 5W-30 i po kłopocie, a skoro w tych silnikach jest łańcuch rozrządu to nawet lepiej, tyle że wciąż pytam skąd masz taką informację ?

Pozdrowienia
mstrum
Posty: 98
Rejestracja: 11 cze 2020, 15:57
model samochodu: Kia Stonic 1.0 T-GDI 120 7DCT XL AEB

Re: Nowy olej do silników KIA Stonic 1.4 DOHC 100 KM, 1.2 DOHC 84 KM o lepkości - 0W-20 .. ?

Post autor: mstrum »

Iżu pisze: 25 paź 2020, 07:38
Goly335 pisze: 25 paź 2020, 00:04 I na pewno nie zgodzę się z tym, że pasek w kąpieli olejowej jest trwalszy niż łańcuch - z tego co napisałeś twierdzisz, że trwałość łańcucha to ok. 120 tys. km co jest bzdurą.
Zgodnie z instrukcją dopuszczany jest zarówno 0W20, jak i 5W30. W przypadku oleju 0W20 będziesz miał cieńszy film olejowy, więc ja bym zalewał 5W30, ale to moja opinia. Ogólnie rzecz biorąc nadadzą się obydwa.
Nic takiego nie napisałem, miałem na myśli to że pasek w kąpieli olejowej jest znacznie trwalszy od tradycyjnego paska rozrządu pracującego na sucho a nie od łańcucha !

Czyli trzeba będzie po zimie wlać 5W-30 i po kłopocie, a skoro w tych silnikach jest łańcuch rozrządu to nawet lepiej, tyle że wciąż pytam skąd masz taką informację ?

Pozdrowienia
Zastanawia mnie tylko cel tej dyskusji. Kolega Iżu w wątku dotyczącym ceny pierwszego przeglądu podał, że go wykonał po roku z przebiegiem 7100 km co wskazuje, przy założeniu przebiegu po którym będzie zauważalny wpływ rodzaju używanego oleju na zużycie silnika na poziomie około 100 000 km, że ewentualny problem z którym się mierzy pojawi się za lat 14, a ewentualny problem dotyczący wymiany paska/łańcucha rozrządu za lat 17. Przecież to jest kosmos!!!
Goly335
Posty: 78
Rejestracja: 12 wrz 2018, 23:51

Re: Nowy olej do silników KIA Stonic 1.4 DOHC 100 KM, 1.2 DOHC 84 KM o lepkości - 0W-20 .. ?

Post autor: Goly335 »

Iżu pisze: 25 paź 2020, 07:38 Czyli trzeba będzie po zimie wlać 5W-30 i po kłopocie, a skoro w tych silnikach jest łańcuch rozrządu to nawet lepiej, tyle że wciąż pytam skąd masz taką informację ?
Chociażby z dokumentacji technicznej, do której jak chcesz też możesz mieć dostęp.
mstrum pisze: 25 paź 2020, 08:25 Zastanawia mnie tylko cel tej dyskusji. Kolega Iżu w wątku dotyczącym ceny pierwszego przeglądu podał, że go wykonał po roku z przebiegiem 7100 km co wskazuje, przy założeniu przebiegu po którym będzie zauważalny wpływ rodzaju używanego oleju na zużycie silnika na poziomie około 100 000 km, że ewentualny problem z którym się mierzy pojawi się za lat 14, a ewentualny problem dotyczący wymiany paska/łańcucha rozrządu za lat 17. Przecież to jest kosmos!!!
Amen!
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Stonic”