Sprzęgła w 7DCT

forum użytkowników modelu Kia XCeed
Krzemyczek
Posty: 115
Rejestracja: 18 maja 2019, 19:02
model samochodu: Sportage 1,6 T-GDI > X-Ceed 1,6 T-GDI
Lokalizacja: Śląsk

Re: Sprzęgła w 7DCT

Post autor: Krzemyczek »

Willi pisze: 08 lis 2023, 19:23
Krzemyczek pisze: 08 lis 2023, 18:15 może powinien pojawić się wątek z pozwem.
W USA kilka lat temu został złożony pozew zbiorowy przeciwko KIA/Hyundai w temacie tych skrzyń ... itd.
To jest Polska, śmiem twierdzić, że mimo zebrania poszkodowanych i pozwu, rozprawa zostanie zmielona przez system i przeciwnik (pozwany) rozsypie ją na setki osobnych rozpraw, orzeczeń rzeczoznawców itd. Przegrana rozprawa kosztuje! Aby roszczenie zbiorowe było skuteczne (było uznane) każdy z nas (poszkodowanych) musi określić wartość pozwu na jednakowym , zbliżonym poziomie - kwota... jest to nierealne bo mamy różne przebiegi, wartości pojazdów i różne straty - w tym moralne :) (żart!). Rozpłynie się we mgle, ponieważ nie mamy prawa precedensowego, jak w Stanach. Każdego z nas osobno mogą oskarżyć o działanie na szkodę, pomówienie, zniesławienie, utratę dochodów itd. Pojedynczo nic nie znaczymy ale... jest prasa, dziennikarze motoryzacyjni... Oni tylko czekają na granat w motoryzacji... :idea: Dziennikarstwo już nie raz namieszało :) Nie raz też pomogło...
Willi
Posty: 48
Rejestracja: 29 maja 2022, 23:27
model samochodu: Kia Sportage

Re: Sprzęgła w 7DCT

Post autor: Willi »

Niestety żyjemy w regionie "trzeciego świata" pod tym względem (i nie tylko tym) Pozostają nam wróżbici, prasa, niezależni dziennikarze motoryzacyjni, albo po prostu zaśpiewajmy piosenkę jak ten raper, może to obudzi w koncernie KIA trochę empatii :lol:

https://www.wirtualnemedia.pl/artykul/r ... techniczne
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 612
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Sprzęgła w 7DCT

Post autor: Tolinek »

A jak czuć to telepanie skrzyni 7DCT? To jest szarpnięcie ? Czy jakieś telepanie? Raz czy więcej razy na sekundę?
Krzemyczek
Posty: 115
Rejestracja: 18 maja 2019, 19:02
model samochodu: Sportage 1,6 T-GDI > X-Ceed 1,6 T-GDI
Lokalizacja: Śląsk

Re: Sprzęgła w 7DCT

Post autor: Krzemyczek »

Tolinek pisze: 08 lis 2023, 21:05 A jak czuć to telepanie skrzyni 7DCT? To jest szarpnięcie ? Czy jakieś telepanie? Raz czy więcej razy na sekundę?
Bardziej szarpanie przodu, nic nie telepie. Więcej niż kilka na sekundę. Totalnie bez sensu, występuje randomowo - nie pasuje do interwału obrotu wału. Występuje od 1300 do 1700 obrotów tylko przy ruszaniu. U mnie dodatkowo na nierozgrzanym, przy zmianie na parzyste występują drgania - jakby wypadanie zapłonu. Po rozgrzaniu problem znika :shock: . Niewytłumaczalne.
Awatar użytkownika
Tolinek
Posty: 612
Rejestracja: 04 sie 2022, 14:54
model samochodu: Fiat 500, Xceed PHEV

Re: Sprzęgła w 7DCT

Post autor: Tolinek »

Czyli ocena tego zjawiska jak w TSB: https://static.nhtsa.gov/odi/tsbs/2020/ ... 3-0001.pdf
Jak szarpie to software update, jak nie przestaje to wymiana sprzęgieł i kalibracja aktuatora. Dobrze rozumiem?
Willi
Posty: 48
Rejestracja: 29 maja 2022, 23:27
model samochodu: Kia Sportage

Re: Sprzęgła w 7DCT

Post autor: Willi »

Tolinek pisze: 08 lis 2023, 21:05 A jak czuć to telepanie skrzyni 7DCT?
W moim przypadku, ale tak jest wszędzie ponieważ porównywałem inne Sportage i Xceed z 7DCT to telepanie jest analogiczne z tym jakby 90 letnia staruszka ruszała manualem na pół-sprzęgle przy minimalnym wciskaniu gazu. Miedzy innymi dlatego DCT nie nadają się do korków ponieważ przy puszczeniu hamulca opcja pełzania powoduje taki nacisk na sprzęgła jak w przypadku wspomnianej staruszki i wtedy najczęściej występuje wspomniane telepanie przypominające chwilami podskakiwanie Low Ridera - tak to się odbywa pisząc dosłownie...
iro1973@wp.pl
Posty: 1
Rejestracja: 24 lis 2023, 16:40
model samochodu: Kia Sportage 16 tgdi 7DCT

Re: Sprzęgła w 7DCT

Post autor: iro1973@wp.pl »

Willi pisze: 08 lis 2023, 19:23
Krzemyczek pisze: 08 lis 2023, 18:15 może powinien pojawić się wątek z pozwem.
Jestem w trakcie zbierania dokumentacji i szukam osób poszkodowanych przez KIA Polska. Slogan reklamowy KIA powinien wybrzmiewać nie "Siła zaskoczenia czy Ruch, który inspiruje" tylko "ten typ tak ma"...

W USA kilka lat temu został złożony pozew zbiorowy przeciwko KIA/Hyundai w temacie tych skrzyń (były również inne pozwy, ale ten dotyczy konkretnie 7DCT). Tam są trzy kancelarie wyspecjalizowane własnie dokładnie w sprawie walki z KIA/Hyundai w ramach tzw. ustawy antybublowej. Z informacji jakie uzyskałem od znajomych tam mieszkających (Użytkownicy Hyundai Tucson) posypały się odszkodowania. W Eurokomunie to niestety jest nieosiągalne bo nie ma ustawy antybublowej na wzór tej z USA. Pozwy zbiorowe można zakładać z wolnej stopy na drodze postępowania cywilnego, ale nie jest to taka prosta sprawa choć dla aut z pewnych roczników jest to do załatwienia.
Aktualnie jestem po super wiadomości z ASO i powiem szczerze że już zagotowałem się, nie jest to mój pierwszy automat ale pierwszy który spędza mi sen z powiek więc jeżeli szykuje się coś, jakiś pozew zbiorowy na KIA to proszę o info. Chętnie przyłączę się.
saron22
Posty: 631
Rejestracja: 04 paź 2022, 13:34
model samochodu: Proceed GT, Sportage V BL.

Re: Sprzęgła w 7DCT

Post autor: saron22 »

Jestem już rok z okładem na ty forum i regularnie co kilkanaście dni czytam o jakimś pozwie zbiorowym przeciwko KIA. I zasadzie na tym sie kończy. Prędzej popełnicie gwałt zbiorowy albo samogwałt zbiorowy niż złożycie pozew. Przestańcie bić pianę bo to tylko czcze gadanie.
Krzemyczek
Posty: 115
Rejestracja: 18 maja 2019, 19:02
model samochodu: Sportage 1,6 T-GDI > X-Ceed 1,6 T-GDI
Lokalizacja: Śląsk

Re: Sprzęgła w 7DCT

Post autor: Krzemyczek »

saron22 pisze: 24 lis 2023, 17:32 Jestem już rok z okładem na ty forum i regularnie co kilkanaście dni czytam o jakimś pozwie zbiorowym przeciwko KIA. I zasadzie na tym sie kończy. Prędzej popełnicie gwałt zbiorowy albo samogwałt zbiorowy niż złożycie pozew. Przestańcie bić pianę bo to tylko czcze gadanie.
Jesteś ponad rok na forum, skoro piszesz, to chcesz coś wnieść. Piszesz, więc udzielasz się, a jednak kpisz sobie z ludzi, którzy nie wiedzą jak zabrać się za rozwiązanie problemu. Twoja teoria co do popełnienia samogwałtu zbiorowego wydaje się irracjonalna i tylko z szacunku do forumowiczów nie napiszę tego co o Tobie myślę.
Problem istnieje, jest marginalizowany, a koszty naprawy są naprawdę wysokie - to nie są 2-3 koła, tylko 12-13... koła. I ponoć to "normalne". Jak masz jakiś pomysł to napisz, wskaż kancelarię, chętnie posłucham, jestem w gronie zainteresowanych, pomogę! Przedostatnie zdanie nie jest kierowane do user_id=11333.
mcy
Posty: 184
Rejestracja: 22 lut 2023, 20:11
model samochodu: XCeed GT-Line 1.5 DCT

Re: Sprzęgła w 7DCT

Post autor: mcy »

Tak dorzucając trochę oliwy do ognia. Rozmawiałem ze znajomym który ma trzyletniego tourana 1.5tsi dsg, układ napędowy prawie jak w naszym przypadku - suche sprzęgła. Z racji, że auto użytkuje głównie po mieście w korkach jako dzieciowoz, to po ~36tys przebiegu napotkał na problem ze ślizgającym się sprzęgłem. Zostało mu 4 msc do końca gwarancji, aso bez problemu mu uznało i wymieniło sprzęgła na nowe w ramach gwarancji. No ale fakt, tam nie ma takich wykluczeń jak u nas mimo tylko 3 letniej gwarancji (rozszerzonej).
X-Ceed 1.5 GT-LineObrazek
Megane Sport 2.0T 225 Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia XCeed”