Delikatne szarpanie podczas ruszania 1,7 CRDi

forum użytkowników modelu Optima
neroazzurri89
Posty: 1
Rejestracja: 22 mar 2020, 18:01
model samochodu: KIA OPTIMA GT

Delikatne szarpanie podczas ruszania 1,7 CRDi

Post autor: neroazzurri89 »

Witam,

Od niedawna jestem posiadaczem Optimy GT z silnikiem 1,7, 2017 r, skrzynia automat.

Po użytkowaniu kilkutygodniowym auta dość irytującą przypadłością jest dla mnie niewielkie, ale jednak, szarpnięcie gdy ruszam np. na światłach. Może ktoś z doświadczonych tutaj użytkowników jest w stanie mi podpowiedzieć czy się tym bardzo martwić i gdzie szukać przyczyny.

Dodam też, iż zauważyłem na postoju minimalne falowanie obrotów, lecz nie wiem czy to może mieć jakieś znaczenie. Falowanie pojawia się raz na kilkadziesiąt sekund pracy silnika. Co do samego dźwięku silnika, to też wydaje mi się, iż pracuje dość głośno, ale też nie mam porównania, gdyż wcześniej jeździłem 3litrówką audi.

Z góry dzięki za jakieś sugestie,
Pozdrawiam
cylon1
Posty: 12
Rejestracja: 17 lip 2020, 05:46

Re: Delikatne szarpanie podczas ruszania 1,7 CRDi

Post autor: cylon1 »

Witam. Mam ten sam problem. Optima 1,7 crdi 7 biegów automa. Przy bardzo lekkim ruszaniu skrzynia lekko zadrży( efekt jazdy po kostce). Czytałem na forum Hyundai że ten typ tak ma ,bo ponowne zestrojenie lub wymiana tarcz sprzęgłowych po jakimś czasie nic nie daje problem powraca. Czy to prwda? Wiecie jak z tym sobie poradzić? Czy może poprosstu tak to już jest z tą skrzynią?
Wowy
Posty: 21
Rejestracja: 12 sty 2020, 16:56
model samochodu: KIA Optima L 1.6 T-GDI 180 KM 7DCT

Re: Delikatne szarpanie podczas ruszania 1,7 CRDi

Post autor: Wowy »

cylon1 pisze: 27 lip 2020, 21:20 Witam. Mam ten sam problem. Optima 1,7 crdi 7 biegów automa. Przy bardzo lekkim ruszaniu skrzynia lekko zadrży( efekt jazdy po kostce). Czytałem na forum Hyundai że ten typ tak ma ,bo ponowne zestrojenie lub wymiana tarcz sprzęgłowych po jakimś czasie nic nie daje problem powraca. Czy to prwda? Wiecie jak z tym sobie poradzić? Czy może poprosstu tak to już jest z tą skrzynią?
Przed Optimą miałem Hyundaia i40 1.7 z dwusprzęgłowym automatem. Przy przebiegu 25 tys. km skrzynia przy ruszaniu zaczęła szarpać. W ASO na gwarancji wymienili kosz sprzęgłowy. Problem szarpania zniknął. Auto sprzedałem po kolizji, ale od nowego właściciela wiem, że problem po jakimś czasie powrócił.
cylon1
Posty: 12
Rejestracja: 17 lip 2020, 05:46

Re: Delikatne szarpanie podczas ruszania 1,7 CRDi

Post autor: cylon1 »

Na razie będę tak jeździł. Widocznie nie ma co tego ruszać skoro i tak problem powraca. Szkoda kasy. Widocznie ten typ tak ma.
Sebeq
Posty: 49
Rejestracja: 07 maja 2020, 20:48
model samochodu: Kia Optima 2016 1.7 CRDi xl + tech + panorama

Re: Delikatne szarpanie podczas ruszania 1,7 CRDi

Post autor: Sebeq »

Jeśli masz auto na gwarancji to zgłoś w ASO. U mnie była wymiana na gwarancji elementów sprzęgła/skrzyni biegów. Pojeździsz dłużej, gwarancja minie i koszt ok 4 tys.
Kia Optima 2016 1.7 CRDi xl + tech + panorama
cylon1
Posty: 12
Rejestracja: 17 lip 2020, 05:46

Re: Delikatne szarpanie podczas ruszania 1,7 CRDi

Post autor: cylon1 »

Auto po gwarancji ponad 170tys. Czytając forum, te naprawy nic nie dają (może na chwile) potem problem i tak wraca. Więc po co wyrzucać, jak podałeś 4tys a za chwilę mieć to samo.
Poczytałem ostatnio czy się coś w temacie zmienilo i podobno to nie wina sprzęgła tylko mechanotroniki. Podobno jest nowy program do sterowania skrzynią który rozwiązuje ten problem. Jednak dotyczy to 1,6 i jest nawet akcja serwisowa. Jestem ciekaw czy 1.7 też to dotyczy? Nawet bym zapłacił jeśli problem rozwiązano.
Bibuł
Posty: 2
Rejestracja: 31 sie 2020, 15:24
model samochodu: KIA Optima 1.7 GT Line

Re: Delikatne szarpanie podczas ruszania 1,7 CRDi

Post autor: Bibuł »

U mnie rozróżniłbym dwa rodzaje drgań. Jeden opisywany jako jazda po kostce, który występuje przy ruszaniu z drugiego biegu. Dzieje się tak jeżeli nie dojdzie do całkowitego zatrzymania samochodu ponieważ redukcja nie następuje do pierwszego biegu. Drugi rodzaj to szarpanie o dużo większej amplitudzie przenoszone na nadwozie przy ruszaniu z pierwszego biegu. Według mnie jest to wina zespołu sprzęgła. W aucie które eksploatuje przy przebiegu około 40 000 zostało to wymieniony na gwarancji po zgłoszeniu usterki. Po wymianie objawy praktycznie zniknęły jedynie delikatne drgania opisywane jako jazda po kostce nie pojawiały ale szarpanie zniknęło. Obecnie auto ma lekko ponad 80 000 i problem powrócił. Zobaczymy co serwis na to.
cylon1
Posty: 12
Rejestracja: 17 lip 2020, 05:46

Re: Delikatne szarpanie podczas ruszania 1,7 CRDi

Post autor: cylon1 »

U mnie raczej ten pierwszy objaw. Daj znać co i jak na to serwis. Znalazłem dużo na ten temat postów ale mało jest osób które po naprawie opisały co było zrobione i czy pomogło.
Goly335
Posty: 78
Rejestracja: 12 wrz 2018, 23:51

Re: Delikatne szarpanie podczas ruszania 1,7 CRDi

Post autor: Goly335 »

cylon1 pisze: 03 wrz 2020, 16:22 U mnie raczej ten pierwszy objaw. Daj znać co i jak na to serwis. Znalazłem dużo na ten temat postów ale mało jest osób które po naprawie opisały co było zrobione i czy pomogło.
Jaki masz przebieg?
Bibuł
Posty: 2
Rejestracja: 31 sie 2020, 15:24
model samochodu: KIA Optima 1.7 GT Line

Re: Delikatne szarpanie podczas ruszania 1,7 CRDi

Post autor: Bibuł »

Bibuł pisze: 31 sie 2020, 15:43 U mnie rozróżniłbym dwa rodzaje drgań. Jeden opisywany jako jazda po kostce, który występuje przy ruszaniu z drugiego biegu. Dzieje się tak jeżeli nie dojdzie do całkowitego zatrzymania samochodu ponieważ redukcja nie następuje do pierwszego biegu. Drugi rodzaj to szarpanie o dużo większej amplitudzie przenoszone na nadwozie przy ruszaniu z pierwszego biegu. Według mnie jest to wina zespołu sprzęgła. W aucie które eksploatuje przy przebiegu około 40 000 zostało to wymieniony na gwarancji po zgłoszeniu usterki. Po wymianie objawy praktycznie zniknęły jedynie delikatne drgania opisywane jako jazda po kostce nie pojawiały ale szarpanie zniknęło. Obecnie auto ma lekko ponad 80 000 i problem powrócił. Zobaczymy co serwis na to.
Sytuacja się trochę zmieniła. Szarpania przy ruszaniu z pierwszego biegu pojawiają się zdecydowanie rzadziej. Nasilają się po całodziennym eksploatowaniu samochodu. Według mnie wskazuje to na zależność od temperatury na zewnątrz. W okresie gdy temperatura oscylowała w okolicy prawie 30 stopni właściwie od pierwszego ruszenia obawy się pojawiały. W obecnych warunkach podczas pierwszych godzin użytkowania samochodu problem szarpania pojawia się bardzo sporadycznie. Zauważyłem, że ruszanie na skręconych maksymalnie kołach powoduje szarpanie dużo częściej. Wątpliwości nie mam co do tego, że jest to swego rodzaju usterka ale myślę, że serwis będzie szukał wszelkich możliwych sposobów na odmowę wykonania wymiany włącznie ze zwrotem o treści, to jest "cecha" tego modelu.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”