Delikatne szarpanie podczas ruszania 1,7 CRDi

forum użytkowników modelu Optima
probak
Posty: 2
Rejestracja: 08 gru 2019, 22:43
model samochodu: Kia Optima SW 1.7 CRDi GTline

Re: Delikatne szarpanie podczas ruszania 1,7 CRDi

Post autor: probak »

Mogę potwierdzić, że poszarpywanie uzależnione jest od temperatury. Podczas wyjazdu wakacyjnego, gdy na dworze było 37st w cieniu poszarpywanie przy ruszaniu było tak intensywne, że przekonałem towarzyszy podróży aby zostawić auto i pochodzić troszkę po mieście :roll:
Dodatkowo: samochód był na maxa załadowany - 4 osoby + duży box dachowy + bagażnik załadowany po sam sufit.

W moim przypadku (170kkm przebiegu) poszarpywanie jest bardzo mało wyczuwalne na codzień, nie pojawia się za każdym razem, ale się zdarza.
Zauważyłem, że przełączenie w tryb SPORT powduje, ze poszarpywanie niewystepuje. Sprawdźcie u siebie
cylon1
Posty: 12
Rejestracja: 17 lip 2020, 05:46

Re: Delikatne szarpanie podczas ruszania 1,7 CRDi

Post autor: cylon1 »

Na trybie sport, poszarpywanie będzie rzadziej występowało bo zmiana biegów następuje na wyższych obrotach. Na normalnym trybie załącza przy niższych obrotach i tu mam wrażenie jakby się zastanawiał czy włączyć kolejny bieg czy jeszcze pozostać na nim. Jak szybciej przyspieszam to efekt jest bardzo rzadko tak jakby wiedział że musi wrzucić kolejny bieg. Moje poszarpywanie występuje.
Ruszanie -pierwszy bieg
Pierwszy bieg - drugi bieg
cylon1
Posty: 12
Rejestracja: 17 lip 2020, 05:46

Re: Delikatne szarpanie podczas ruszania 1,7 CRDi

Post autor: cylon1 »

Nie ma tu na forum kogoś kto by konkretnie i rzeczowo się wypowiedzial? Samochody już kilka lat na rynku z problemem i zadnej informacji trafnej. Tylko gdybanie.
Goly335
Posty: 78
Rejestracja: 12 wrz 2018, 23:51

Re: Delikatne szarpanie podczas ruszania 1,7 CRDi

Post autor: Goly335 »

cylon1 pisze: 09 wrz 2020, 18:24 Nie ma tu na forum kogoś kto by konkretnie i rzeczowo się wypowiedzial? Samochody już kilka lat na rynku z problemem i zadnej informacji trafnej. Tylko gdybanie.
Narzekasz, a nie odpowiedziałeś na moje wcześniejsze pytanie... Więc zapytam jeszcze raz - jaki masz przebieg?
Wowy
Posty: 21
Rejestracja: 12 sty 2020, 16:56
model samochodu: KIA Optima L 1.6 T-GDI 180 KM 7DCT

Re: Delikatne szarpanie podczas ruszania 1,7 CRDi

Post autor: Wowy »

cylon1 pisze: 09 wrz 2020, 18:24 Nie ma tu na forum kogoś kto by konkretnie i rzeczowo się wypowiedzial? Samochody już kilka lat na rynku z problemem i zadnej informacji trafnej. Tylko gdybanie.
Przecież odpowiedziałem jakie jest rozwiązanie - nie bardzo rozumiem Twoją uwagę, że nikt rzeczowo nie odpowiada????
cylon1
Posty: 12
Rejestracja: 17 lip 2020, 05:46

Re: Delikatne szarpanie podczas ruszania 1,7 CRDi

Post autor: cylon1 »

Goly335 pisze: 09 wrz 2020, 19:10
cylon1 pisze: 09 wrz 2020, 18:24 Nie ma tu na forum kogoś kto by konkretnie i rzeczowo się wypowiedzial? Samochody już kilka lat na rynku z problemem i zadnej informacji trafnej. Tylko gdybanie.
Narzekasz, a nie odpowiedziałeś na moje wcześniejsze pytanie... Więc zapytam jeszcze raz - jaki masz przebieg?
Nie napisałem bo nie będę zaśmiecał tematu. Jak się zaczyna dyskutować na dany temat to trzeba się z nim zaznajomić. Przebieg podałem, tylko niechciało Ci się przeczytać poprzednich postów.
Ostatnio zmieniony 11 wrz 2020, 22:32 przez cylon1, łącznie zmieniany 2 razy.
cylon1
Posty: 12
Rejestracja: 17 lip 2020, 05:46

Re: Delikatne szarpanie podczas ruszania 1,7 CRDi

Post autor: cylon1 »

Wowy pisze: 10 wrz 2020, 12:20
cylon1 pisze: 09 wrz 2020, 18:24 Nie ma tu na forum kogoś kto by konkretnie i rzeczowo się wypowiedzial? Samochody już kilka lat na rynku z problemem i zadnej informacji trafnej. Tylko gdybanie.
Przecież odpowiedziałem jakie jest rozwiązanie - nie bardzo rozumiem Twoją uwagę, że nikt rzeczowo nie odpowiada????
Źle mnie zrozumiałeś. Napisałeś co serwis zrobił a i tak nic to nie dało( może na chwilę). "Rozwiązanie" usterki polega na znalezieniu przyczyny i wyeliminowaniu wady całościowo a nie na chwilę. W większość użytkowników posiada auto na gwarancji i serwis musi "coś" zrobić więc wymienia sprzęgła. Jednak przyczyną leży gdzie indziej gdyż "uszkodzenie sprzęgła" jest następstwem usterki z którą Kia nie może sobie poradzić. Na wielu forach Kia lub hiundai poszarpywanie jest tematem znanym jednak nie mogą sobie z tym poradzić. Doczytałem, że w tym roku była akcja serwisowa dla 1,6 crdi zakupionych od 2019 gdzie wyeliminowano poszarpywanie i ruszanie "z procy". Poprawili softa dla mechanotroniki która jest odpowiedzialna za przełączanie biegów w okreslonych obrotach i prędkościach. Więc dlatego tak napisalem, bo wiadomo, że wymiana sprzęgła pomoże ale i tak problem szybko powraca i wsumnie usterka pozostaje.
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Delikatne szarpanie podczas ruszania 1,7 CRDi

Post autor: kon »

cylon1 pisze: 11 wrz 2020, 22:16 ....Doczytałem, że w tym roku była akcja serwisowa dla 1,6 crdi zakupionych od 2019 gdzie wyeliminowano poszarpywanie i ruszanie "z procy". Poprawili softa dla mechanotroniki która jest odpowiedzialna za przełączanie biegów w okreslonych obrotach i prędkościach...
Mam MY19 1.6 crdi (zakupione co prawda na koniec 2018) o nic mi o żadnych akcjach nie wiadomo.
Jakieś szczegóły?
Goly335
Posty: 78
Rejestracja: 12 wrz 2018, 23:51

Re: Delikatne szarpanie podczas ruszania 1,7 CRDi

Post autor: Goly335 »

cylon1 pisze: 11 wrz 2020, 22:16
Wowy pisze: 10 wrz 2020, 12:20
cylon1 pisze: 09 wrz 2020, 18:24 Nie ma tu na forum kogoś kto by konkretnie i rzeczowo się wypowiedzial? Samochody już kilka lat na rynku z problemem i zadnej informacji trafnej. Tylko gdybanie.
Przecież odpowiedziałem jakie jest rozwiązanie - nie bardzo rozumiem Twoją uwagę, że nikt rzeczowo nie odpowiada????
Źle mnie zrozumiałeś. Napisałeś co serwis zrobił a i tak nic to nie dało( może na chwilę). "Rozwiązanie" usterki polega na znalezieniu przyczyny i wyeliminowaniu wady całościowo a nie na chwilę. W większość użytkowników posiada auto na gwarancji i serwis musi "coś" zrobić więc wymienia sprzęgła. Jednak przyczyną leży gdzie indziej gdyż "uszkodzenie sprzęgła" jest następstwem usterki z którą Kia nie może sobie poradzić. Na wielu forach Kia lub hiundai poszarpywanie jest tematem znanym jednak nie mogą sobie z tym poradzić. Doczytałem, że w tym roku była akcja serwisowa dla 1,6 crdi zakupionych od 2019 gdzie wyeliminowano poszarpywanie i ruszanie "z procy". Poprawili softa dla mechanotroniki która jest odpowiedzialna za przełączanie biegów w okreslonych obrotach i prędkościach. Więc dlatego tak napisalem, bo wiadomo, że wymiana sprzęgła pomoże ale i tak problem szybko powraca i wsumnie usterka pozostaje.
Przede wszystkim sprzęgła montowane teraz przez ASO to elementy poprawione o zmienionej konstrukcji docisku, który zapobiega przedwczesnym objawom szarpania. Druga sprawa to poprawiony soft do skrzyni, który wgrywa się przy nowym pakiecie sprzęgieł (nie można go wgrać przy starych elementach). I trzecia sprawa to koło dwumasowe, które jeżeli jest zatarte to także będzie objawiać się szarpaniem podczas ruszania. I nic innego nie ma wpływu na szarpanie w tych samochodach. Przy Twoim przebiegu zapewne najlepiej wymienić zarówno sprzęgła, jak i dwumas i mieć spokój na długi czas.
Goly335
Posty: 78
Rejestracja: 12 wrz 2018, 23:51

Re: Delikatne szarpanie podczas ruszania 1,7 CRDi

Post autor: Goly335 »

kon pisze: 12 wrz 2020, 09:30
cylon1 pisze: 11 wrz 2020, 22:16 ....Doczytałem, że w tym roku była akcja serwisowa dla 1,6 crdi zakupionych od 2019 gdzie wyeliminowano poszarpywanie i ruszanie "z procy". Poprawili softa dla mechanotroniki która jest odpowiedzialna za przełączanie biegów w okreslonych obrotach i prędkościach...
Mam MY19 1.6 crdi (zakupione co prawda na koniec 2018) o nic mi o żadnych akcjach nie wiadomo.
Jakieś szczegóły?
I masz rację, bo żadnej takiej akcji serwisowej nie było.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”