Jaki olej silnikowy?

forum użytkowników modelu Optima
kazaa
Posty: 95
Rejestracja: 23 gru 2019, 22:07
model samochodu: Optima SW 1.6 T-GDI L + NAV + TECH
Lokalizacja: Wawa

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: kazaa »

Guciu pisze: 09 gru 2023, 21:44 Dzięki, nie wiedziałem, że jest już norma A7. Czyli w zasadzie jeżeli zalecany do Kianek jest A5/B5 to taki A7/B7 będzie jeszcze lepszy prawda?
Teraz jeżdżę na Millersie 5W30 A5/B5 ale widziałem fajnego Ravenol FDS 5W30 USVO 5 l 5W-30.
Opinie bardzo dobre, prawdziwy syntentyk.

Ktoś używał może?
już chciałem kupić bo ma super opinie, ale im więcej czytam tutaj to bardziej głupieje...

jak ostatni post cytuję " Stosować olej z normami lepkościowymi/jakościowymi zgodnymi z instrukcją , zastrzeżenie dla silników benzynowych z GPF lać oleje spełniające ACEA C2 lub C3 ( mid SAPS ) tylko ze względu na ochronę GPF-a"

no i bądź mądry, włożyła KIA kij w mrowisko swoim stanowiskiem o C2/C3, niby instrukcja mówi jedno, a GPF mówi drugie...

Myślę jeszcze więc o Ravenol HLS 5 l 5W-30, który spełnia C3... sam już nie wiem, sekta olejowa się zrobiła z C2/C3 vs A5/A7
kenrad
Posty: 125
Rejestracja: 27 mar 2022, 21:29
model samochodu: Kia Optima JF kombi 2.0 CVVL

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: kenrad »

Skoro Kia rekomenduje oleje według specyfikacji ACEA i ta organizacja do silników z DPF/GPF zaleca oleje klasy C to masz odpowiedź. Czytając cały wątek jeden z kolegów ( post z 01.03.2021 ) przytoczył już stanowisko Kia w tej sprawie.

Problem jest prosty: związki fosforu , siarki i popiołów siarczanowych przedostają się do układu GPF/DPF ponieważ każdy silnik spala olej ( nowy także ) i powodują ich przyspieszone zapychanie. Ilość to inna sprawa, ale odrobinę zawsze się spala bo pierścienie wszystkiego nie zgarną. Silnik z turbo dostaje dodatkową porcję przez opary z odmy i turbiny. A w silniku z wtryskiem bezpośrednim dochodzi jeszcze kwestia osadów na zaworach więc mid SAPS oleje to tylko zysk w ochronie silnika jako całości.

Paramatry jakie muszą spełniać oleje A5/A7 i grupy C według ACEA z 2023:
https://www.acea.auto/files/2023_ACEA_o ... ngines.pdf
Jaki widać do A7 w stosunku do A5 doszły jeszcze wymogi badania olejów w kwesti zużycia łańcucha rozrządu ( wydłuzenie ) i LSPI w silnikach benzynowych.

Warto zrozumieć prostą zasadę w olejach dla przeciętnych ludków do daily car : wyprodukowanie oleju silnikowego nie jest o poto kto zrobi najlepszy olej, tylko o to kto najwięcej na nim zarobi. Każdy kto znajdzie sposób na zrobienie oleju spełniającego wymogi taniej niż konkurencja i dorzuci do tego odpowiednią akcję reklamową po prostu zarabia więcej.
Przecież ktoś musi zapłacić za banery reklamowe u mechaników/ hurtowniach motoryzacyjnych , nachalnych marketingowcach na kanałach youtube itd....

Pilnować odpowiedniego/skróconego interwału olejowego i filtrowego a silnik będzie latał.
kazaa
Posty: 95
Rejestracja: 23 gru 2019, 22:07
model samochodu: Optima SW 1.6 T-GDI L + NAV + TECH
Lokalizacja: Wawa

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: kazaa »

to żeby zamknąć już ten temat, nie ma przeciwskazań jak rozumiem do tego oleju: Ravenol HLS 5 l 5W-30 ?

5W-30
Specyfikacja: API SN/CF, ACEA C3

https://allegro.pl/oferta/ravenol-hls-5 ... 1177414693
Milamber
Posty: 146
Rejestracja: 17 wrz 2019, 09:02
model samochodu: Optima 1.6 GT line SRF, TEC, Red.

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: Milamber »

Olej silnikowy 4,2L przy wymianie, klasa oleju API SN/ ACEA C2 lepkość i 0W/30; lub ACEA A5/B5 w klasie lepkości 5W/30
silnik 1.6 T-GDI
kazaa
Posty: 95
Rejestracja: 23 gru 2019, 22:07
model samochodu: Optima SW 1.6 T-GDI L + NAV + TECH
Lokalizacja: Wawa

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: kazaa »

Milamber pisze: 19 gru 2023, 09:32 Olej silnikowy 4,2L przy wymianie, klasa oleju API SN/ ACEA C2 lepkość i 0W/30; lub ACEA A5/B5 w klasie lepkości 5W/30
silnik 1.6 T-GDI
ja już głupieje naprawdę... C2 ? 0W 30???


Cytuję jeszcze raz co napisała KIA:
"Uprzejmie informujemy, że Kia Motors Polska do modeli wyposażonych w filtr cząstek stałych dla silników benzynowych, rekomenduje oleje o specyfikacji ACEA C2/C3. Producent dopuszcza możliwość zastosowania olejów o specyfikacji ACEA A5/B5 5W-30."

Tak jak pisała KIA może być C3! Tylko nie napisała jaki W-30, ale zakładam, że 5W-30 więc skąd pomysł na 0W-30???
Pulares
Posty: 106
Rejestracja: 12 sty 2020, 09:30
model samochodu: Kia Ceed GT 1.6 Black

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: Pulares »

Jest trochę smarowideł 5W-30 (4-5), które spełniają specyfikację A5/B5 i jednocześnie są mid saps - C2. Firmy mniej znane w PL ale są:
MIDLAND ECONOWA,
ROWE HIGHTEC SYNT RS HC-C2,
EUROL FLUENCE FE,
TEXACO HAVOLINE ENERGY MS.
Najdroższy pierwszy najtańszy ostatni. :idea:
kenrad
Posty: 125
Rejestracja: 27 mar 2022, 21:29
model samochodu: Kia Optima JF kombi 2.0 CVVL

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: kenrad »

Zrzuty z zalecanymi lepkościami i normami jakościowymi do silników w Kia Optima według instrukcji obsługi z 2018 roku: Nie ma tam klasy lepkości SAE 0w30 dla silników benzynowych.
Jeśli posiada ktoś świeższą instrukcje ( np. z 2019 lub 2020 r ) to proszę wrzucić skan tutaj. - @Milamber ?

Oleje według ACEA A5/B5 oraz C2 lub C3 w taki sam sposób chronią silnik użytkowany w codziennym samochodzie.
Zasadnicza różnica pomiędzy C2 a C3 to lepkość dynamiczna oleju ( HTHS ) , C2 ma HTHS ≥ 2,9 mPa*s , C3 ma HTHS ≥ 3,5 mPa*s - dla przeciętnego użytkownika bez znaczenia, A5/B5 ma HTHS w przedziale od 2,9 mPa*s do 3,5 mPa*s .
Każdy z zaproponowanych oleji ( @kazaa , @Pulares ) będzie właściwy dla 1.6 T-GDI z GPF.
Załączniki
Optima olej benzyna diesel.jpg
Optima olej benzyna.jpg
Milamber
Posty: 146
Rejestracja: 17 wrz 2019, 09:02
model samochodu: Optima 1.6 GT line SRF, TEC, Red.

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: Milamber »

kazaa pisze: 19 gru 2023, 16:58
Milamber pisze: 19 gru 2023, 09:32 Olej silnikowy 4,2L przy wymianie, klasa oleju API SN/ ACEA C2 lepkość i 0W/30; lub ACEA A5/B5 w klasie lepkości 5W/30
silnik 1.6 T-GDI
ja już głupieje naprawdę... C2 ? 0W 30???


Cytuję jeszcze raz co napisała KIA:
"Uprzejmie informujemy, że Kia Motors Polska do modeli wyposażonych w filtr cząstek stałych dla silników benzynowych, rekomenduje oleje o specyfikacji ACEA C2/C3. Producent dopuszcza możliwość zastosowania olejów o specyfikacji ACEA A5/B5 5W-30."

Tak jak pisała KIA może być C3! Tylko nie napisała jaki W-30, ale zakładam, że 5W-30 więc skąd pomysł na 0W-30???
Takie info z KIA Słupsk Continental jak wymieniałem po 1.500 km.
Zresztą to potwierdza to co Ty napisałeś. Przy 0W30 jest C3. Przy 5W30 jest A5
granite
Posty: 128
Rejestracja: 15 lut 2019, 19:24
model samochodu: optima św 2019, 1.6 GDI gt-line, "full"

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: granite »

Jak wymieniałeś przy 1500 km to pewno z kilka dobrych lat temu. Masz wpisane gdzieś w papiery jaki olej zalali? A jaki lali przy 15 tys?

Do 1.6 T-GDI na bank 5W-30 bo tak mówi instrukcja.
A jaka klasa to już wtórne wybory.
Albo to co instrukcja (przedruk i tłumaczenie od producenta) albo stanowisko gwaranta i serwisanta czyli KIA Polska.
Zakładam KIA Polska chce taki olej lać aby jak najmniej do napraw gwarancyjnych dokładać.
Ja leje 5W-30 klasa C2/C3
Optima SW (MY19) 1.6 GDI GT- Line, tzw. FULL
kazaa
Posty: 95
Rejestracja: 23 gru 2019, 22:07
model samochodu: Optima SW 1.6 T-GDI L + NAV + TECH
Lokalizacja: Wawa

Re: Jaki olej silnikowy?

Post autor: kazaa »

granite pisze: 22 gru 2023, 18:13 Zakładam KIA Polska chce taki olej lać aby jak najmniej do napraw gwarancyjnych dokładać.
słabe założenie, bo główna mechanika jest 2 lata i tyle to na kujawskim ten silnik pojedzie...

Po straconych godzinach na czytanie fachowych wypocin na specjalistycznych forach oil club kupiłem jeden z olejów który mi lało aso, a więc Total Energies Quartz 9000 NFC 5W-30. Oczywiście w specyfikacji, którą miałem zalewaną od zawsze w ASO i taka jaka jest przewidziana w instrukcji obsługi, a więc A5/B5. Lepkość tej klasy jest wyższa niż C2 co oznacza lepsze zabezpieczenie podczas tarcia elementów. Co do gadek o GPF, ile to może na logikę wpłynąć na filtr... ile go może zapchać przy gęstszym oleju, nawet jakby szło to w wydech, EGT benzyny jest dużo wyższe niż diesla co pozwoli spokojnie to wygrzać w filtrze. Jakbym miał diesla to może bym się zastanowił.... Odnośnie marki padł na popularny total, gdyż jest dostępny bez podróbek, ma normalne parametry wg testów oil club, bez dziwnych dodatków. Wcześniej myślałem o MIllersie, ale jego dodatki mogą źle wpłynąć na turbo, ten olej do wolnossaka może się nadawać. Rowe jak czytałem badania to przerost formy nad treścią, wcale nie taki super, kosztuje krocie, do tego dużo podróbek. Dobrze wypada olej Amsoil, ale jego cena to przegięcie, nie mam zmodyfikowanego auta co ma 600 kucy pod maską, żeby takie oleje stosować.
Po świętach własnoręcznie biorę się za wymianę, do tego oczywiście wjedzie płukanka przed zmianą oleju.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”