Szarpanie na LPG

forum użytkowników modelu Rio
paruwa
Posty: 8
Rejestracja: 13 sty 2023, 12:46
model samochodu: Kia Rio III

Szarpanie na LPG

Post autor: paruwa »

Witam, pacjent KIA RIO 3 2016r. Autko szarpie na zimnym silniku przy zasilaniu LPG. Szarpie do tego stopnia, że ciężko ruszyć z miejsca. Na benzynie problem nie występuje. Na ciepłym silniku jest git. Pierwsze co wymieniłem świece na NGK irydowe. Nie pomogło. Auto poszło do gazownika. Ten stwierdził że z jego strony jest wszystko w porządku ale podczas jazd próbnych i robienia mapy LPG wyskoczył im błąd p0300 i p0301. Wymieniłem cewkę zapłonową na pierwszym cylindrze, nie pomogło. Jakieś pomysły co dalej?
mcy
Posty: 184
Rejestracja: 22 lut 2023, 20:11
model samochodu: XCeed GT-Line 1.5 DCT

Re: Szarpanie na LPG

Post autor: mcy »

Skoro na benzynie działa, a na LPG nie to zmień gazownika.
To szarpanie na zimnym to wystepuje przy jakich temp zewnętrznych i jakiej temp silnika mniej więcej?
Występuje w momencie gdy mocno wciskasz gaz, czy ciągle?
X-Ceed 1.5 GT-LineObrazek
Megane Sport 2.0T 225 Obrazek
paruwa
Posty: 8
Rejestracja: 13 sty 2023, 12:46
model samochodu: Kia Rio III

Re: Szarpanie na LPG

Post autor: paruwa »

No więc, ja uważam, że gaz jest bardziej podatny na wszelkie "niedogodności" niż benzyna i to, że szarpie na LPG to nie musi oznaczać problemu stricte z LPG. Po drugie, gazownika już zmieniłem bo pierwszy od razu mi powiedział, że to nie problem z LPG. Obecny gazownik przynajmniej coś próbuje lecz jedyne na co wskazuje to układ zapłonowy.

Jeśli chodzi o szarpanie to nie zauważyłem związku pomiędzy intensywnością szarpania a temperaturą zewnętrzną. Szarpało tak samo przy +30C jak i przy ostatnich przymrozkach. Jeśli chodzi o temperature silnika to szarpie w momencie przełączenia się na LPG czyli od około +40C to pełnego zagrzania się silnika. Podczas przyspieszania auto nie szarpie, najbardziej szarpanie jest odczuwalne podczas ruszania z miejsca, oraz zmiany biegów, coś jakby silnik nie miał mocy i zaczynał się dławić. Zapomniałem dodać, że obecny gazownik wymontowywał wtryski od LPG, sprawdzał i czyścił lecz też nie pomogło.
mcy
Posty: 184
Rejestracja: 22 lut 2023, 20:11
model samochodu: XCeed GT-Line 1.5 DCT

Re: Szarpanie na LPG

Post autor: mcy »

A to chociaż jakiś konkretny zakres obrotowy, czy przy każdym? Może trzeba trochę podlać LPG, do momentu dogrzania?
Nie do końca kumam szarpania przy zmianie biegu. Kiedy ono dokładnie następuje? Jak już przepniesz bieg i zasprzeglisz? Jak próbujesz trochę inaczej operować pedalem gazu, mniej, więcej?
X-Ceed 1.5 GT-LineObrazek
Megane Sport 2.0T 225 Obrazek
paruwa
Posty: 8
Rejestracja: 13 sty 2023, 12:46
model samochodu: Kia Rio III

Re: Szarpanie na LPG

Post autor: paruwa »

Jak mu tam tak ponad 4k przy ruszaniu to wiadomo, że nie szarpnie ale nie chce za każdym razem ruszać z piskiem. Jak pisałem o szarpaniu przy zmianie biegu to miałem na myśli moment wciśnięcia sprzęgła i puszczenia z dodaniem gazu. Dodam jeszcze, że np. stojąc w miejscu, na samo wciśniecie pedału przyspieszenia na luzie na LPG reaguje wolniej niż na benzynie.
mcy
Posty: 184
Rejestracja: 22 lut 2023, 20:11
model samochodu: XCeed GT-Line 1.5 DCT

Re: Szarpanie na LPG

Post autor: mcy »

To może trzeba tu i tam dolać gazu w mapie. Spróbować warto. Ale skoro gazownik pewny, że to problem z autem i na benzynie też być powinien, to niech go znajdzie, a następnie rozwiążę.
X-Ceed 1.5 GT-LineObrazek
Megane Sport 2.0T 225 Obrazek
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Rio”