Terkot / warkot / stukanie przy dynamicznym ruszaniu na wciśniętym sprzęgle + filmik

forum użytkowników modelu Sportage
Regulamin forum
link
mateelv
Posty: 11
Rejestracja: 05 lut 2024, 10:45
model samochodu: Kia Sportage V

Terkot / warkot / stukanie przy dynamicznym ruszaniu na wciśniętym sprzęgle + filmik

Post autor: mateelv »

Dzień dobry Kijankowicze,

Powiedzmy, że jestem szczęśliwym posiadaczem dość bazowego Sportage 1.6 150km 6MT M_SMRT z wyprzedaży 2023.
Dopiero zrobiłem ok 500km.
Dopóki jeżdżę spokojnie i nie ruszam dynamicznie to nie słychać owego dźwięku, ale kiedy dodaję gazu na starcie na jakieś 2,5k obrotów, to słyszę jakby dodatkowy warkot/terkot/stukot.
Tylko gdy sprzęgło jest wciśnięte.
Również przy dynamicznym przyspieszaniu i zmiany biegu np. z 2 na 3, w przerwie związanej z wciśnięciem sprzęgła również słychać.
Nie jest to rezonans jakiegoś plastiku, bo nie występuje na gazowaniu na jałowym.

Załączam filmik. Do 11 sekundy normalne gazowanie, od 11 słychać warkot. Dźwięk w filmiku jest jakby spłaszczony, trudniejszy do wyłapania niż na żywo, ale może ktoś miał podobny efekt. A może ten typ tak ma?

Dzięki za sugestie, pomoc.
:arrow: :arrow:

https://streamable.com/c51mv2
jaskier
Posty: 315
Rejestracja: 18 paź 2022, 11:04
model samochodu: sportage v mhev 180 BL AE+

Re: Terkot / warkot / stukanie przy dynamicznym ruszaniu na wciśniętym sprzęgle + filmik

Post autor: jaskier »

zerknij w ten temat viewtopic.php?t=9069
mateelv
Posty: 11
Rejestracja: 05 lut 2024, 10:45
model samochodu: Kia Sportage V

Re: Terkot / warkot / stukanie przy dynamicznym ruszaniu na wciśniętym sprzęgle + filmik

Post autor: mateelv »

jaskier pisze: 05 lut 2024, 12:09 zerknij w ten temat viewtopic.php?t=9069
Dzięki za podrzucenie tematu.

Szkoda, że bez większych rozwiązań w sprawie :( + odnoszę wrażenie, że nie o tym samym dźwięku jednak jest mowa. Mój za nic nie jest metaliczny.
PiterW
Posty: 160
Rejestracja: 19 kwie 2018, 13:26
model samochodu: Kia Sorento IV PHEV Prestige Line + dach (2022)
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Terkot / warkot / stukanie przy dynamicznym ruszaniu na wciśniętym sprzęgle + filmik

Post autor: PiterW »

Nie mam dla Ciebie odpowiedzi, ale taka propozycja testu - czy tak samo się dzieje gdy wyłączysz kontrolę trakcji? Zastanawiam się, czy ten dźwięk to nie jest działanie właśnie kontroli trakcji mającej na celu zdławienie silnika przy szybkim ruszaniu bądź zmianie biegów gdy koła zaczynają tracić przyczepność, a może to jest dźwięk hamowania aktywowanego przez system kontroli trakcji/ESP także aby zmniejszyć/zniwelować uślizg kół?
Kia Sorento IV PHEV Prestige Line + dach, 2022
była: Kia Optima 2.0 DOHC + automat, L + NAV, snow white pearl, 2018
mateelv
Posty: 11
Rejestracja: 05 lut 2024, 10:45
model samochodu: Kia Sportage V

Re: Terkot / warkot / stukanie przy dynamicznym ruszaniu na wciśniętym sprzęgle + filmik

Post autor: mateelv »

PiterW pisze: 05 lut 2024, 21:07 Nie mam dla Ciebie odpowiedzi, ale taka propozycja testu - czy tak samo się dzieje gdy wyłączysz kontrolę trakcji? Zastanawiam się, czy ten dźwięk to nie jest działanie właśnie kontroli trakcji mającej na celu zdławienie silnika przy szybkim ruszaniu bądź zmianie biegów gdy koła zaczynają tracić przyczepność, a może to jest dźwięk hamowania aktywowanego przez system kontroli trakcji/ESP także aby zmniejszyć/zniwelować uślizg kół?
Dziękuję za odpowiedź, ale chyba to nie to.
Dźwięk występuje na biegu jałowym, ale z wciśniętym sprzęgłem i dodawaniem gazu. Słyszalny od ok 2,5 tys obrotów.

Stąd każda zmiana biegu w górę lub dół na wyższych obrotach obfituje terkotaniem.
MARCO46
Posty: 291
Rejestracja: 17 cze 2022, 16:15
model samochodu: KIA SPORTAGE V, L, MHEV, 150 KM, 2023, Blue Flame

Re: Terkot / warkot / stukanie przy dynamicznym ruszaniu na wciśniętym sprzęgle + filmik

Post autor: MARCO46 »

To raczej nie jest normalne.
Jedź do serwisu ; niech to spr , a Ty w tym czasie przejedź się 1 czy 2 autami testowymi i będziesz mądrzejszy.
mateelv
Posty: 11
Rejestracja: 05 lut 2024, 10:45
model samochodu: Kia Sportage V

Re: Terkot / warkot / stukanie przy dynamicznym ruszaniu na wciśniętym sprzęgle + filmik

Post autor: mateelv »

Postaram się, ale i tak już mam zaklepaną wizytę.

Dodaję nowy link, bo stary wygasł.

https://streamable.com/akzl89
mateelv
Posty: 11
Rejestracja: 05 lut 2024, 10:45
model samochodu: Kia Sportage V

Re: Terkot / warkot / stukanie przy dynamicznym ruszaniu na wciśniętym sprzęgle + filmik

Post autor: mateelv »

Kia nie widzi/nie słyszy problemu. To nie podchodzi pod żadną usterkę ani wadę.


Tak na logikę... co terkocze przy wciśniętym sprzęgle i dodawaniu gazu, a bez wciśniętego sprzęgła, ale z gazowaniem - cisza?
Co to może być w nowym aucie? :roll: :?:

działający link: https://streamable.com/5w2637
dorious
Posty: 123
Rejestracja: 02 cze 2023, 16:35
model samochodu: Kia ProCeed GT

Re: Terkot / warkot / stukanie przy dynamicznym ruszaniu na wciśniętym sprzęgle + filmik

Post autor: dorious »

Nie jesteś jedyny, który ma problem z silnikiem a oni nic nie słyszą.
Proponuje rzeczoznawce i prawnika nie ma innego wyjścia.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Sportage”