Migajace oświetlenie przy wciskaniu gazu - Ceed 1.5 T-GDI 2021

forum użytkowników modelu Ceed
Rainmaker
Posty: 7
Rejestracja: 24 sty 2024, 10:36
model samochodu: Kie Ceed SW - 2021 - 1.5 T-GDI

Migajace oświetlenie przy wciskaniu gazu - Ceed 1.5 T-GDI 2021

Post autor: Rainmaker »

Witajcie,
mam takie pytanie do użytkowników Ceeda III, czy u Was też zdarza się sytuacja pokazana na filmie pod poniższym linkiem?
https://www.youtube.com/watch?v=zewXWjgQ3cs

Od jakiegoś czasu zauważyłem, zwłaszcza podczas parkowania w garażu podziemnym, przygasające światła podczas wciskania pedału gazu.
Sytuacja ma miejsce tylko po rozgrzaniu silnika. W ślad za tym sprawdziłem jak reaguje reszta oświetlenia i efekty widać na filmie.
Auto mam od nowości, przebieg 56tys, i od niedawna zauważyłem ten efekt.
Nie wiem, czy to możliwe, żeby w 2-letnim aucie już padał alternator, czy regulator napięcia?

Czekam na wizytę w ASO, ale z ciekawości pytam Was, bo gdzieś wyczytałem, że te nowe alternatory, dają minimalne napięcie na biegu jałowym i tak może być, jednak jak wspomniałem wcześniej, auto od nowości i dopiero pojawił się ten mankament....

Z góry dzięki
peter180
Posty: 3
Rejestracja: 30 sty 2024, 10:12
model samochodu: Kia Ceed III FL - 2022 - 1.5 T-GDI

Re: Migajace oświetlenie przy wciskaniu gazu - Ceed 1.5 T-GDI 2021

Post autor: peter180 »

Witaj,

u mnie występuje ten efekt ale dokładnie odwrotnie - czyli światła przygasają na wolnych obrotach, a podczas wciskania gazu rozjaśniają się.
Występuje to (podobnie jak u Ciebie) tylko na ciepłym silniku i nie zawsze.
Przygotowałem sobie sprzęt do pomiaru zakresu napięcia w jakim ono "pływa" podczas zmiany obrotów (wtyczka do zapalniczki z kablem + woltomierz ).
Jak będę po pomiarach to dam znać.
Przebieg 46 tys - samochód mam od niedawna, więc nie wiem czy to jego cecha od nowości czy nie...
Rainmaker
Posty: 7
Rejestracja: 24 sty 2024, 10:36
model samochodu: Kie Ceed SW - 2021 - 1.5 T-GDI

Re: Migajace oświetlenie przy wciskaniu gazu - Ceed 1.5 T-GDI 2021

Post autor: Rainmaker »

Ja mierzylem napięcie na aku i generalnie nic nadzwyczajnego nie zauważyłem, chociaż momentami przy wiekszym spadku obrotów napięcie spada do 12.6V

https://youtu.be/mIO0o5Lcwaw?si=twRUbD1pLxqRMBa-
Może ktoś, kto bardziej się zna lepiej zinterpretuje ten film ;)

Generalnie nie chcę sie sam za bardzo bawić. W poniedziałek jade w końcu do ASO i zobaczymy co powiedzą.
Natomiast dam sobie rękę obciąc, ze nie było takiego migania wcześniej.
peter180
Posty: 3
Rejestracja: 30 sty 2024, 10:12
model samochodu: Kia Ceed III FL - 2022 - 1.5 T-GDI

Re: Migajace oświetlenie przy wciskaniu gazu - Ceed 1.5 T-GDI 2021

Post autor: peter180 »

Witam,

zrobiłem dzisiaj pomiary i wygląda to następująco:

1.Napięcie na Aku przy wyłączonym silniku: 12,5 V

2. Silnik załączony + światła do jazdy dziennej : napięcie od 13,8V do 13,9 V (niezależnie od obrotów - tzn sprawdzałem na postoju przy załączonym silniku, jak i przy jeździe z obrotami ok 2 tys obr/min ) - napięcie się nie zmienia.

Natomiast tutaj najciekawsze:
- Silnik załączony + światła mijania (mam klasyczne NIE LEDy , czyli soczewkowe H7 ) : napięcie od 14,9V do 15,1 V (!) - również niezależne od obrotów silnika.

Próbowałem wiele razy światła mijania załączać i wyłączać i za każdym razem następuje płynna zmiana napięcia w instalacji (płynna - czyli nie nagła - trwa ona jakieś 4-5 sekund ) z 13,9 do 15,0 V przy załączaniu świateł i płynny spadek napięcia z 15,0 do 13,9V przy wyłączeniu świateł (wiem - na "chłopski" rozum powinno być odwrotnie - że załączenie większego obciążenia powoduje spadek napięcia, ale jednak jest inaczej ).


I z tego co znalazłem w sieci, to te 14,9V - 15.1 V - to jest to chyba ciut za dużo. Piszą, że napięcie nie powinno przekraczać 14,7 V , bo na dłuższą metę może uszkodzić akumulator ).



Wracając jednak do głównego tematu tego wątku - u mnie samo rozjaśnianie świateł podczas naciśnięcia pedału gazu na postoju z obrotów jałowych , przy załączonych światłach mijania , to wg multimetru półsekundowy skok napięcia z 15,0 do 15,2 V i zaraz powrót do 15,0 V . I sam efekt nie jest aż tak mocny jak u Ciebie na filmie, ale jednak zauważalny.
Twoje spadki do 12,6 V to zdecydowanie coś jednak jest z alternatorem / regulatorem.
Daj znać co wyszło w ASO i czy to robią w ramach gwarancji czy odpłatnie.
Pytanie do innych forumowiczów, którzy robili pomiary napięcia ładowania - czy ktoś miał/ma równie wysokie napięcie sięgające 15 V jak u mnie ?
Appassionato
Posty: 111
Rejestracja: 26 maja 2023, 17:03
model samochodu: Ceed CD SW 1.5 t-gdi 6mt

Re: Migajace oświetlenie przy wciskaniu gazu - Ceed 1.5 T-GDI 2021

Post autor: Appassionato »

peter180 pisze: 31 sty 2024, 20:46 Witam,

zrobiłem dzisiaj pomiary i wygląda to następująco:

1.Napięcie na Aku przy wyłączonym silniku: 12,5 V

2. Silnik załączony + światła do jazdy dziennej : napięcie od 13,8V do 13,9 V (niezależnie od obrotów - tzn sprawdzałem na postoju przy załączonym silniku, jak i przy jeździe z obrotami ok 2 tys obr/min ) - napięcie się nie zmienia.

Natomiast tutaj najciekawsze:
- Silnik załączony + światła mijania (mam klasyczne NIE LEDy , czyli soczewkowe H7 ) : napięcie od 14,9V do 15,1 V (!) - również niezależne od obrotów silnika.

Próbowałem wiele razy światła mijania załączać i wyłączać i za każdym razem następuje płynna zmiana napięcia w instalacji (płynna - czyli nie nagła - trwa ona jakieś 4-5 sekund ) z 13,9 do 15,0 V przy załączaniu świateł i płynny spadek napięcia z 15,0 do 13,9V przy wyłączeniu świateł (wiem - na "chłopski" rozum powinno być odwrotnie - że załączenie większego obciążenia powoduje spadek napięcia, ale jednak jest inaczej ).


I z tego co znalazłem w sieci, to te 14,9V - 15.1 V - to jest to chyba ciut za dużo. Piszą, że napięcie nie powinno przekraczać 14,7 V , bo na dłuższą metę może uszkodzić akumulator ).



Wracając jednak do głównego tematu tego wątku - u mnie samo rozjaśnianie świateł podczas naciśnięcia pedału gazu na postoju z obrotów jałowych , przy załączonych światłach mijania , to wg multimetru półsekundowy skok napięcia z 15,0 do 15,2 V i zaraz powrót do 15,0 V . I sam efekt nie jest aż tak mocny jak u Ciebie na filmie, ale jednak zauważalny.
Twoje spadki do 12,6 V to zdecydowanie coś jednak jest z alternatorem / regulatorem.
Daj znać co wyszło w ASO i czy to robią w ramach gwarancji czy odpłatnie.
Pytanie do innych forumowiczów, którzy robili pomiary napięcia ładowania - czy ktoś miał/ma równie wysokie napięcie sięgające 15 V jak u mnie ?
To nie ta motoryzacja, żeby zasada max 14.7V była aktualna. Alternator zawsze podczas hamownia silnikiem daje napięcie powyżej 15V. Natomiast na jałowym często jest ok12.6V. Kiedyś jeździłem z podłączonym carscanerem i obserwowałem zachowanie alternatora na wykresie.
Tutaj chodzi o pseudoekologiczne rozwiązania.

W każdym razie, mam ten sam silnik i 11 tyś. przebiegu, prawie wszędzie ledy. Obserwując światełko w schowku które pozostawiłem tradycyjne, mogę stwierdzić, że nie zmienia swojej jasności w zauważalny sposób. Być może u kolegi te zmiany napięcia są zbyt gwałtowne bo jednak coś się zepsuło.
Rainmaker
Posty: 7
Rejestracja: 24 sty 2024, 10:36
model samochodu: Kie Ceed SW - 2021 - 1.5 T-GDI

Re: Migajace oświetlenie przy wciskaniu gazu - Ceed 1.5 T-GDI 2021

Post autor: Rainmaker »

U mnie do 15V nie dochodzi, max oscylowało ok. 14.5 przy obciążeniu. Widac zachowanie na filmie z linku z poprzedniego posta. To jwst ewidentnie cos przy szybkim dodaniu gazu, kiedy powoli naciskam pedał, nic sie nie dzieje, dlatego najbardziej jest to zauważalne przy manewrowaniu i biegu jalowym. Normalnie stawiałbym na regulator napiecia, ale jak kolega wyżej napisał, to nie ta motoryzacja.

No nic, zobaczymy. Ale nie wyobrażam sobie nawet, żeby po zlokalizowaniu usterki nie zostala ona usunięta na gwarancji...
Appassionato
Posty: 111
Rejestracja: 26 maja 2023, 17:03
model samochodu: Ceed CD SW 1.5 t-gdi 6mt

Re: Migajace oświetlenie przy wciskaniu gazu - Ceed 1.5 T-GDI 2021

Post autor: Appassionato »

Rainmaker pisze: 31 sty 2024, 21:38 U mnie do 15V nie dochodzi, max oscylowało ok. 14.5 przy obciążeniu. Widac zachowanie na filmie z linku z poprzedniego posta. To jwst ewidentnie cos przy szybkim dodaniu gazu, kiedy powoli naciskam pedał, nic sie nie dzieje, dlatego najbardziej jest to zauważalne przy manewrowaniu i biegu jalowym. Normalnie stawiałbym na regulator napiecia, ale jak kolega wyżej napisał, to nie ta motoryzacja.

No nic, zobaczymy. Ale nie wyobrażam sobie nawet, żeby po zlokalizowaniu usterki nie zostala ona usunięta na gwarancji...
Sprawdź podczas jazdy ile masz V gdy odpuszczasz gaz i silnik hamuje. Powinno "odzyskiwać energię" i wtedy u mnie jest najwyższe napięcie.
Rainmaker
Posty: 7
Rejestracja: 24 sty 2024, 10:36
model samochodu: Kie Ceed SW - 2021 - 1.5 T-GDI

Re: Migajace oświetlenie przy wciskaniu gazu - Ceed 1.5 T-GDI 2021

Post autor: Rainmaker »

Dostałem właśnie telefon z ASO, że w aucie wszystko jest w porządku i jest to normalne zjawisko. Ponoć sprawdzali w innych samochodach i również jest to widoczne. Alternator, regulator, ładowanie, napięcie - wszystko OK.
A u mnie efekt ponoć jest bardziej widoczny ze względu na już nieco mniejsza wydajność aku. Fakt, faktem przez około miesiąc jeździłem, krótkie odległości (wtedy to się zaczęło) ale potem akumulator doładowałem zarówno ładowarką jak i trasą 2tys km.

Jeśli jeszcze ktoś mógłby u siebie sprawdzić, czy ma podobnie, zwłaszcza teraz w zimę to będę zobowiązany, jeśli się to potwierdzi, znaczy, że ASO nie ściemnia ;)
Alex666
Posty: 21
Rejestracja: 28 kwie 2022, 15:22
model samochodu: Ceed SW 1.5 T-GDI 7DCT

Re: Migajace oświetlenie przy wciskaniu gazu - Ceed 1.5 T-GDI 2021

Post autor: Alex666 »

Mam przejechane 32000km, ostatnie 400 zrobiłem wyłącznie w mieście na bardzo krótkich odcinkach, nawet pojawiło mi się ostrzeżenie w aplikacji co do baterii.
Efektu opisanego i pokazanego na filmiku przy dodaniu gazu nie widzac u mnie ani po światłach dziennych/długich ani po oświetleniu wnętrza auta. Jedyne co to w momencie podnoszenia szyb ściemniają się światła wnętrza auta i tylko one.
Rainmaker
Posty: 7
Rejestracja: 24 sty 2024, 10:36
model samochodu: Kie Ceed SW - 2021 - 1.5 T-GDI

Re: Migajace oświetlenie przy wciskaniu gazu - Ceed 1.5 T-GDI 2021

Post autor: Rainmaker »

Sprawdziłem u kolegi, ma wersję po lifcie 2022. Identyczna sytuacja, także ASO nie ściemniało. Ten typ tak ma. Z jakiegoś powodu nie widziałem tego wcześniej....
Temat rozwiązany ;)

Dziękuję wszystkim.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Ceed”