Ładowanie akumulatora 12v bez odpinania klem

forum użytkowników modelu Ceed
Matheo_FCB
Posty: 21
Rejestracja: 29 cze 2023, 12:58
model samochodu: Kia Ceed SW GT Line 1,4 T-GDI (MY19)

Ładowanie akumulatora 12v bez odpinania klem

Post autor: Matheo_FCB »

Witam, kupiłem (jak to określa producent) smart ładowarkę do akumulatorów 6v/12v firmy Osram. Zastanawiam się czy macie jakieś doświadczenia/ porady dotyczące ładowania akumulatora w Ceed 3 gen bez odpinania klem?

Jeżdżę krótkie trasy i przy obecnych temp zew nie chciałbym doprowadzić do rozładowania akumulatora. Ładowarka ma dedykowane programy, m.in taki zapobiegający rozładowywaniu akumulatora w nocy i zastanawiam się czy wydarzy się coś niepożądanego jeśli będę tak podłączał akumulator do ładowania na noc w garażu?

Wiadomo najlepiej było by odłączyć aku, ale nie chce mi się w to bawić rano i wieczorem, poza tym w nowoczesnych autach odłączenie i ponowne podłączenie aku wymaga często resetowania modłów czy wręcz kodowania akumulatora itp. i chciałbym tego uniknąć.

W internecie zdania są podzielone, choć ponoć takimi automatycznymi ładowarkami można ładować aku na aucie, co myślicie?
saron22
Posty: 635
Rejestracja: 04 paź 2022, 13:34
model samochodu: Proceed GT, Sportage V BL.

Re: Ładowanie akumulatora 12v bez odpinania klem

Post autor: saron22 »

W internecie zdania są podzielone a pytasz… w internecie… Ciekawa logika…
Matheo_FCB
Posty: 21
Rejestracja: 29 cze 2023, 12:58
model samochodu: Kia Ceed SW GT Line 1,4 T-GDI (MY19)

Re: Ładowanie akumulatora 12v bez odpinania klem

Post autor: Matheo_FCB »

Dziękuję mistrzu logiki za wiele wnoszący głos w dyskusji... Zakozaczyłeś... Uwielbiam tych forumowych "mondrali" co nic merytorycznego nie potrafią napisać tylko się przyebać o jakiś detal... Posty nabijasz?
adam12116
Posty: 135
Rejestracja: 28 paź 2021, 08:05
model samochodu: Xceed 1.6

Re: Ładowanie akumulatora 12v bez odpinania klem

Post autor: adam12116 »

ja ładowałem akumulator wielokrotnie bez odpinania klem i wszystko było ok
Appassionato
Posty: 113
Rejestracja: 26 maja 2023, 17:03
model samochodu: Ceed CD SW 1.5 t-gdi 6mt

Re: Ładowanie akumulatora 12v bez odpinania klem

Post autor: Appassionato »

Prawdopodobnie mam tę samą ładowarkę marki osram, dwa razy podładowywałem ceeda bez odpinania klem. Nic się nie stało.
Matheo_FCB
Posty: 21
Rejestracja: 29 cze 2023, 12:58
model samochodu: Kia Ceed SW GT Line 1,4 T-GDI (MY19)

Re: Ładowanie akumulatora 12v bez odpinania klem

Post autor: Matheo_FCB »

Rozumiem, dzięki za odpowiedzi👍
saron22
Posty: 635
Rejestracja: 04 paź 2022, 13:34
model samochodu: Proceed GT, Sportage V BL.

Re: Ładowanie akumulatora 12v bez odpinania klem

Post autor: saron22 »

Matheo_FCB pisze: 10 sty 2024, 06:55 Dziękuję mistrzu logiki za wiele wnoszący głos w dyskusji... Zakozaczyłeś... Uwielbiam tych forumowych "mondrali" co nic merytorycznego nie potrafią napisać tylko się przyebać o jakiś detal... Posty nabijasz?
Mądrala pisze się przez „ą”.
Matheo_FCB
Posty: 21
Rejestracja: 29 cze 2023, 12:58
model samochodu: Kia Ceed SW GT Line 1,4 T-GDI (MY19)

Re: Ładowanie akumulatora 12v bez odpinania klem

Post autor: Matheo_FCB »

Owszem, ale ty nie jesteś mądralą tylko "mondralą", celowo wziąłem słowo w cudzysłów, ale widzę, że mistrza logiki to przerosło.
MarRa
Posty: 280
Rejestracja: 27 kwie 2022, 20:42
model samochodu: Kia Ceed, Kia Stonic

Re: Ładowanie akumulatora 12v bez odpinania klem

Post autor: MarRa »

Wracając do głównego wątku - kilkukrotnie ładowałem CTEKiem bez ściągania klem i póki co szkód żadnych nie zauważyłem. Inna rzecz, że po 4- 5 dniach postoju stan akumulatora wraca do poziomu sprzed doładowania. Irytujące to jest. Ale w tym temacie już dużo na tym forum napisano, więc nie będę robił offtopu..
Jutrzejszy
Posty: 274
Rejestracja: 05 gru 2021, 14:35
model samochodu: YB G4LF

Re: Ładowanie akumulatora 12v bez odpinania klem

Post autor: Jutrzejszy »

MarRa pisze: 16 sty 2024, 09:41 Wracając do głównego wątku - kilkukrotnie ładowałem CTEKiem bez ściągania klem i póki co szkód żadnych nie zauważyłem.
Też ładuję (Rio) bez odpinania klem, bo w instrukcji jest wymienionych kilka elementów (m.in. klimatyzacja automatyczna, sterowanie szybami) które wymagają kalibracji po odłączeniu akumulatora.
Ładowarka Lidlowa. Przed ładowaniem zamykam drzwi pilotem i czekam aż zgaśnie komunikat o otwarciu pokrywy silnika, żeby elektronika przeszła w stan uśpienia.

Oczywiście zarówno instrukcja samochodu, jak i instrukcja ładowarki zabrania ładowania bez odłączania klem.
Ale w ostatnich latach instrukcje są pisane dla antytechnicznych głąbów, którzy wszystko mogą zrobić źle.
MarRa pisze: 16 sty 2024, 09:41 Inna rzecz, że po 4- 5 dniach postoju stan akumulatora wraca do poziomu sprzed doładowania. Irytujące to jest.
To skutek tzw. inteligentnego ładowania przez alternator, przez co akumulator jest utrzymywany w stanie ciągłego niedoładowania.
Jedyny sposób aby wyłączyć to głupie inteligentne ładowanie (przynajmniej Rio), to włączyć światła mijania.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Ceed”