tempomat - co z nim nie tak?

forum użytkowników modelu Optima
aro_40
Posty: 12
Rejestracja: 04 lis 2023, 20:13
model samochodu: Kia Optima 1,6 CRDI SCR M

tempomat - co z nim nie tak?

Post autor: aro_40 »

Stałem się szczęśliwym posiadaczem Optimy 2019 1,6 CRDI w wersji M.
Zacząłem sprawdzać tempomat po trasie i lekko jestem zdziwiony jego działalnością. Jeśli ustawiam prędkość to z reguły jest OK, ale bywa że zwalnia jakieś 10 km/h a następnie powoli dochodzi do ustawionej prędkości. Natomiast zawsze tak się dzieje, kiedy chcę powrócić do ustawionej prędkości Wy też tak macie?
I przy okazji drugie pytanko: czy da się i co trzeba zrobić aby mieś aktywny tempomat?
Piotrek
Posty: 1401
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: tempomat - co z nim nie tak?

Post autor: Piotrek »

Aktywny tempomat to tylko wersje XL, GL-Line I GT, w M i L takich bajerów nie było.

Co do opisanego przez Ciebie zachowania tempomatu, to u siebie podobnego zjawiska nie zaobserwowałem.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
Wolan86
Posty: 133
Rejestracja: 31 gru 2018, 13:38
model samochodu: Optima L 2019 1.6 T-GDI DCT

Re: tempomat - co z nim nie tak?

Post autor: Wolan86 »

Byl aktywny tempomat w L od 2019 roku z pakietem tech :)
aro_40
Posty: 12
Rejestracja: 04 lis 2023, 20:13
model samochodu: Kia Optima 1,6 CRDI SCR M

Re: tempomat - co z nim nie tak?

Post autor: aro_40 »

I co trzeba zrobić, aby ze zwykłego tempomatu zrobić aktywny?
I pytanie czy da się to zrobić w Optimie?
Milamber
Posty: 146
Rejestracja: 17 wrz 2019, 09:02
model samochodu: Optima 1.6 GT line SRF, TEC, Red.

Re: tempomat - co z nim nie tak?

Post autor: Milamber »

Wolan86 pisze: 08 lis 2023, 22:40 Byl aktywny tempomat w L od 2019 roku z pakietem tech :)
W GT-Line też nie było w standardzie. Trzeba było też dokupić TECH.
Wolan86
Posty: 133
Rejestracja: 31 gru 2018, 13:38
model samochodu: Optima L 2019 1.6 T-GDI DCT

Re: tempomat - co z nim nie tak?

Post autor: Wolan86 »

Co do zmiany tempomatu ze zwyklego na adaptacyjny. Pewnie trzeba by bylo dolozyc radar z wiazka, zmienic cos w sofcie aa i sterowanie z kierownicy. Czyli nie zrobisz tego anibprosto ani szybko tym bardziej tanio.

Edit zapomniale ze zegary pewnie tez :D bo L i gt-line mialy inny ekran komputera pokładowego
pit.pit.pit
Posty: 7
Rejestracja: 05 lis 2023, 17:02
model samochodu: Optima phev 2019

Re: tempomat - co z nim nie tak?

Post autor: pit.pit.pit »

aro_40 pisze: 05 lis 2023, 15:58 Stałem się szczęśliwym posiadaczem Optimy 2019 1,6 CRDI w wersji M.
Zacząłem sprawdzać tempomat po trasie i lekko jestem zdziwiony jego działalnością. Jeśli ustawiam prędkość to z reguły jest OK, ale bywa że zwalnia jakieś 10 km/h a następnie powoli dochodzi do ustawionej prędkości. Natomiast zawsze tak się dzieje, kiedy chcę powrócić do ustawionej prędkości Wy też tak macie?
I przy okazji drugie pytanko: czy da się i co trzeba zrobić aby mieś aktywny tempomat?
Dokładnie takie same objawy miałem po zamontowaniu w aucie mojej żony Kia Rio, W tym modelu tempomat jest ukrytą opcją i wystarczyło wymienić kierownicę z przyciskami do jego obsługi.
Niestety nie rozwiązałem tego problemu
Guciu
Posty: 62
Rejestracja: 30 kwie 2022, 20:33
model samochodu: Kia Optima JF Sportwagon GT

Re: tempomat - co z nim nie tak?

Post autor: Guciu »

No tak tylko żeby tempomat był adaptacyjny to jest potrzebny radar. tego nie przeskoczy się tak łatwo.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”