Problem z klimą

forum użytkowników modelu Optima
Krycha00
Posty: 46
Rejestracja: 19 paź 2021, 14:52
model samochodu: C5

Problem z klimą

Post autor: Krycha00 »

W mojej Optimie (19r) zaczęła szwankować klima. Najpierw w lipcu w ASO stwierdzili że to jakieś 2 zaworki. Nabili klimę, i było niby ok ale dosłownie przez 2-3 dni, klima zaczęła syczeć i przestała chłodzić. Druga wizyta w ASO i stwierdzili że wąż gumowo metalowy jest popękany, jak dali kontrast to wszystko było zabryzgane.Przewod wymienili, kazali jeździć i obserwować.
Minęły 2 dni, nie jeździłem autem, dzisiaj jadę i sytuacja jest taka: po włączeniu klimy chłodzi bardzo słabo, daje temp na minimum, ale z kratek wieje ledwo chłodne powietrze, napewno to nie jest 4-5 stopni. Do tego co 20sekund włącza się wentylator chłodnicy na ok 5s. I tak cały czas dopóki nie wyłączę klimy.
Wie ktoś co to może być? Termostat?
W poniedziałek znowu czeka mnie telefon do ASO i kolejna wizyta. Ręce opadają na takich fachowców. Aż strach myśleć co będzie jak nie daj Boże poważna awaria się przydarzy, skoro z głupia klima nie dają rady.
saron22
Posty: 635
Rejestracja: 04 paź 2022, 13:34
model samochodu: Proceed GT, Sportage V BL.

Re: Problem z klimą

Post autor: saron22 »

Akurat diagnostyka i naprawa klimatyzacji to wcale nie taki prosty temat. Chociaż ten problem raczej jest prosty: albo po wymianie przewodu uklad nadal jest nieszczelny i czynnik ucieka i w tej chwili jest go bardzo mało w układzie. Druga możliwa przyczyna to to, że za kazdym razem jak serwisowali tą klime to dodawali oleju bez opamiętania (kontrast również liczy sie do ogólnej ilości oleju) i stąd zbyt wysokie ciśnienie w układzie i włączający sie non stop wentylator.
Piotrek
Posty: 1401
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Problem z klimą

Post autor: Piotrek »

Uruchamiający się wentylator jest objawem małej ilości czynnika w układzie klimatyzacji. Przerabiałem to w zeszłym roku. Najpierw klima padła, okazało się że jest pusta. Po nabiciu przez 24h nie ubyło ani grama czynnika. Niestety, przez następne 3 tygodnie cały czynnik wyparował w eter. Winnym okazało się połączenie między chłodnicą klimatyzacji a jakąś rurką. Puściło łączenie lutowane/zgrzewane (nie pamiętam dokładnie) w każdym razie opcja nienaprawialna i cała chłodnica wjechała nowa. Od tej porty (lato 2022) klima działa jak należy.

P.S. Wymiana oczywiście na gwarancji.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
Krycha00
Posty: 46
Rejestracja: 19 paź 2021, 14:52
model samochodu: C5

Re: Problem z klimą

Post autor: Krycha00 »

Dzisiaj sprawdziłem temperaturę powietrza na kartkach nawiewu przy włączonej klimie i wyszło nawet poniżej 5 stopni (najniższe wskazanie miało 4,6 stopnia) więc można założyć że klima działa poprawnie jeśli chodzi o chłodzenie. Wentylator chłodnicy nadal włącza się co 20s na ok 5s. Jutro będę wiedział co na to powie ASO.
Artoids
Posty: 25
Rejestracja: 13 sie 2021, 19:51
model samochodu: Optima

Re: Problem z klimą

Post autor: Artoids »

Uzupełniałem układ w lipcu. Jak klima chodzi to co jakis czas wydaje syczenie ktore słysze w kabinie. Zauważyłem że tez słabiej chłodzi. Niepokojące jest dla mnie to syczenie. Co dokładnie ci wymienili?
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”