Wysokie obroty silnika przy zmianie biegów

forum użytkowników Kia Carens
irek1009G
Posty: 6
Rejestracja: 15 lut 2018, 18:04
model samochodu: Carens III

Wysokie obroty silnika przy zmianie biegów

Post autor: irek1009G »

Witajcie wszyscy!
Jest nowy na forum i nowym użytkownikiem Carens III - silnik benzyna 2,0 144KM. Auto mam od trzech tygodni. Jest z 2008r. W sumie jestem bardzo zadowolony, ale .... No właśnie. Może coś podpowiecie, pomożecie.
Jeździłem już wieloma różnymi autami, ale z takimi "objawami" spotykam się po raz pierwszy.
Otóż przy zmianie biegów, gdy wciśnie się sprzęgło i puści "gaz", zwykle obroty silnika spadały. Tu jest tak, że obroty lekko rosną, potem utrzymują się chwilę na tym poziomie i bardzo powoli spadają. Obroty biegu jałowego są normalne.
I jeszcze jedno. Chyba gdy bieg jest za wysoki w stosunku do pręgości auta, gdy dodam "gazu" przez chwilę słychać dźwięk jakby "wdmuchiwanego powietrza".
Czy ten pierwszy i drugi "efekt są normalnymi dla tego silnika? Czy ja coś robię źle? Czy jest gdzieś jakiś błąd, usterka?
Pomóżcie, podpowiedzcie coś.
Pozdrawiam wszystkich.
Piotrek
Posty: 1400
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Wysokie obroty silnika przy zmianie biegów

Post autor: Piotrek »

Na początek sprawdź filtr powietrza, byćmoże masz gdzieś w nim dziurę i silnik zasysa lewe powietrze - będzie to skutkowało podobnymi objawami.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
irek1009G
Posty: 6
Rejestracja: 15 lut 2018, 18:04
model samochodu: Carens III

Re: Wysokie obroty silnika przy zmianie biegów

Post autor: irek1009G »

To nie to. Tydzień temu były wymienione filtry: powietrza i kabinowy.
irek1009G
Posty: 6
Rejestracja: 15 lut 2018, 18:04
model samochodu: Carens III

Re: Wysokie obroty silnika przy zmianie biegów

Post autor: irek1009G »

Byłem w serwisie KIA. Gość przejechał autem. Stwierdził, że to obroty to może silnik krokowy, a z tymi objawami jakby "wdmuchiwaniem powietrza" przy małej prędkości i wyższym biegu jeszcze się nie spotkał. Sam wszystko słyszał. Zdecydowałem się na diagnostykę w serwisie KIA. Będę tam w czwartek. Napiszę, co stwierdzą.
irek1009G
Posty: 6
Rejestracja: 15 lut 2018, 18:04
model samochodu: Carens III

Re: Wysokie obroty silnika przy zmianie biegów

Post autor: irek1009G »

Byłem w serwisie KIA. Zrobili diagnostykę komputerową - żadnych błędów. Mechanik stwierdził, że przyczyną tych obrotów jest zabrudzona przepustnica, którą konicznie należy wyczyścić. Co to tego "efektu jakby wdmuchiwania powietrza", stwierdził, że gdzieś podgiął jakąś "blaszkę (nic nie dało0. Zresztą w serwisie ocenili to nie jak ja (wdmuchiwanie powietrza), tylko "ocieranie czegoś o coś". Przypomnę, że ten efekt jest chwilowy przy zmianie biegów (jeśli zmianę zrobi się za wcześnie, przy zbyt małej prędkości). Doskonale to słychać, gdy na 1 biegu "rozpędzi się" do 20 km/h i przy tej prędkości doda się "gazu" na drugim biegu.
Co wy na to?
Sebastian
Posty: 7
Rejestracja: 27 mar 2019, 16:23
model samochodu: Carens III

Re: Wysokie obroty silnika przy zmianie biegów

Post autor: Sebastian »

Witam. U mnie jest podobnie, obroty nie rosną tylko powoli spadają, i ten irytujący dźwięk przy zbyt wcześniej zmianie biegów, jak by wiertarka, albo coś brzęczało jednak to nie wydech, z moich obserwacji bardzo ciężko jest się dowiedzieć czego kolwiek od forumowiczów, nie dawno walczyłem z pompą hamulcową wystarczyło wymienić płyn na Nowy i jest ok. Może i tu jest przyczyną w jakiejś głupocie, czy udało ci się znaleźć jakieś rozwiązanie problemu, proszę podpowiedz coś.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Carens”