Awaria CAN - nagle samochód się wyłączył i nie działa - błędy wielu sterowników

forum użytkowników modelu Optima
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Awaria CAN - nagle samochód się wyłączył i nie działa - błędy wielu sterowników

Post autor: kon »

Jeśli masz coś ciekawego do powiedzenia, to chętnie poczytamy.
Jeśli nie - ja już dziękuję.
kenrad
Posty: 125
Rejestracja: 27 mar 2022, 21:29
model samochodu: Kia Optima JF kombi 2.0 CVVL

Re: Awaria CAN - nagle samochód się wyłączył i nie działa - błędy wielu sterowników

Post autor: kenrad »

I jak kolego jacekk, podmiana na nowy akumulator pomogła?
jacekk
Posty: 9
Rejestracja: 06 cze 2021, 23:12
model samochodu: KIA OPTIMA 1.7 CRDI 141KM 2016

Re: Awaria CAN - nagle samochód się wyłączył i nie działa - błędy wielu sterowników

Post autor: jacekk »

Przepraszam że się odezwałem , weekend bez komputera,
niestety dalej bez samochodu.

Tak jak napisałem kupiłem akumulator i podmieniłem - bez zmian taka sama dyskoteka błędów na desce rozdzielczej

Podjąłem decyzje aby odholować auto do serwisu Kia - usterka może być błaha lub poważna wiec nie chciałem ryzykować holowania do zakładu który albo pomoże albo nie.

Padło na serwis Kia Patecki w Krakowie , obiecali że zaglądną do samochodu za tydzień tj. 16.11 ( Kia Wadowscy usłyszałem że ktoś może zobaczyć do auta dopiero w grudniu)

kiedy przyszło do holowania kolejna załamka z kilku powodów - trzeba było samochód wciągnąć na lawetę i rozładować a tu problemy
- w poprzednim aucie aby ruszać kierownicą wystarczyło przekręcić kluczyk - tutaj kiedy nie ma kluczyka zacząłem się zastanawiać jak się do tego zabrać kierownica wykonywała jakiś ruch ale bardzo ciężko , na szczęście za którymś razem kiedy nacisnąłem przycisk kierownica sie odblokowała
- automatyczna skrzynia biegów zablokowana - przypomniałem sobie że jest specjalny otwór obok drążka że trzeba tam włożyć coś ostrego i sie odblokuje - udało sie.
- laweciaż podejmując próby uruchomienia mojego auta zaciągnął mi hamulec ręczny, nie dało się go już wyłączyć - i kolejny problem, powiedział że już tak było (wiem że nie było), musiał dzwonić po kolegę z większą lawetą i z rolkami, póżniej ciągnięcie samochodu za koło na bok aby odsunąć od krawężnika, podłożenie rolek i jakoś sie udało.

Na placu u Kia Patecki ciasno, nigdzie nie ma miejsca, serwis powiedział abym zostawił w jakimkolwiek wolnym miejscu,
kiedy po 15 min manewrowania zablokowałem kilka samochodów na parkingu ludzie z warszatu wreszcie się ruszyli i popchali z nami samochód aby go zaparkować.
Ciężki dzień.

Teraz czekam do środy na infrormacje z serwisu.
saron22
Posty: 632
Rejestracja: 04 paź 2022, 13:34
model samochodu: Proceed GT, Sportage V BL.

Re: Awaria CAN - nagle samochód się wyłączył i nie działa - błędy wielu sterowników

Post autor: saron22 »

Rachunek za akumulator wysyłasz użytkownikowi kon w zamian za szkodliwą poradę? Buahahah
jacekk
Posty: 9
Rejestracja: 06 cze 2021, 23:12
model samochodu: KIA OPTIMA 1.7 CRDI 141KM 2016

Re: Awaria CAN - nagle samochód się wyłączył i nie działa - błędy wielu sterowników

Post autor: jacekk »

AUTO NAPRAWIONE

Przyczyną było zwarcie w instalacji zasilania rejestratora jazdy - kamera zostało zamontowana przez inne ASO Kia pół roku wcześniej.

Najpierw zapłaciłem 280 za podłączenie kamery w ASO , teraz 580zł w Kia Patecki za usunięcie tego podłączenia diagnostykę i wymianę bezpiecznika.
Czyli kamera nie podłączona a z jej powodu wydałem 280 + 580 +800(akumlator) - zrobiłem interes :)

Gość z serwisu Patecki nie chciał nic powiedzieć co zrobili, powiedział ze elektryk wie a on nie wie, wywnioskowałem z tego że zrobili to co wyżej.
Poprosiłem aby na fakturze napisali co było przyczyną teraz pójdę z pretensjami do ASO co montowała kamerę.

Z mojej strony temat do zamknięcia - przyczyna awarii była zewnętrzna.
saron22
Posty: 632
Rejestracja: 04 paź 2022, 13:34
model samochodu: Proceed GT, Sportage V BL.

Re: Awaria CAN - nagle samochód się wyłączył i nie działa - błędy wielu sterowników

Post autor: saron22 »

Wymienili bezpiecznik i odlączyli kamerę. Pisalem w pierwszym poście w tym temacie żebyś sprawdził wszystkie bezpieczniki. Gdybyś sprawdził to byś znalazł przepalony bezpiecznik. Ale ty zamiast wziąć instrukcję obsługi gdzie są podane wszystkie miejsca w ktorych są umieszczone bezpieczniki poleciałeś kupić nowy akumulator bo jakiś filozof napisał ci, że pewnie jest do wymiany. I zamiast 50 groszy zapłaciłeś 580 plus akumulator.
jacekk
Posty: 9
Rejestracja: 06 cze 2021, 23:12
model samochodu: KIA OPTIMA 1.7 CRDI 141KM 2016

Re: Awaria CAN - nagle samochód się wyłączył i nie działa - błędy wielu sterowników

Post autor: jacekk »

Instrukcję przeglądnąłem 10 razy analizując kilkukrotnie skrzynki bezpiecznikowe i próbując dopasować występujące błędy do bezpiecznika jednej ze skrzynek bezpiecznikowych. Najbardziej prawdopodobne bezpieczniki sprawdziłem i były ok.
Nie każdy ma wiedzę jak sprawdzać i szukać błędów w bezpiecznikach wyższych mocy i w instalacji elektrycznej samochodu.
Akumlator miał 6 lat wiec nie zaszkodziło wymienić.
Nie mam do nikogo pretensji poza ASO który mi montował kamerę.

Teraz znając przyczynę to można mędrkować i się wymądrzać.
saron22
Posty: 632
Rejestracja: 04 paź 2022, 13:34
model samochodu: Proceed GT, Sportage V BL.

Re: Awaria CAN - nagle samochód się wyłączył i nie działa - błędy wielu sterowników

Post autor: saron22 »

Ale ty nie miales szukać korelacji pomiędzy błędami a poszczególnymi bezpiecznikami. Ty mialeś sprawdzić wszystkie bezpieczniki po kolei czyli wyjąć każdy z bezpieczników i zobaczyć czy jest dobry (przepalony bezpiecznik idzie łatwo rozpoznać) i jeśli dobry to go włożyć w to samo miejsce. A jak przepalony to wlozyc nowy w tym samym kolorze. Tyle.
Tu nie trzeba żadnej tajemnej wiedzy - upośledzony pięciolatek by sobie z tym poradził. Jeśli nie byłeś na to gotowy to po co zakładać temat na forum skoro twoj jedyny możliwy wkład pracy to napisanie tematu?
I przez swoje lenistwo jesteś lżejszy o 580 zl plus nowy akumulator.
Inna sprawa to sytuacja gdy sprawdziłeś już wszystkie możliwe bezpieczniki a auto i tak nie działa - wtedy nic innego jak laweta i serwis albo dobry mechanik z odpowiednim sprzętem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”