Kilka pytań przed zakupem

forum użytkowników modelu Optima
easy
Posty: 9
Rejestracja: 15 paź 2017, 22:33

Kilka pytań przed zakupem

Post autor: easy »

Witajcie, jestem tutaj nowy i właśnie jestem na etapie wybierania dealera, u którego złożę zamówienie na Optimę. Będzie to KIA Optima SW GT (prawdopodobnie biała perła, ale to się jeszcze może zmienić).
Mam kilka pytań co do tego modelu.

1. W wielu testach ludzie narzekają na generator dzwięku silnika, czy jest problem z wyłączeniem tego? Rozumiem, że nie ma opcji w menu, ale czy robią problemy w serwisie jak się o to poprosi?
2. Czy ktoś z Was się orientuje jak ma się założenie niefabrycznego układu wydechowego do gwarancji? Czy traci się tylko gwarancję na wydech (co byłoby logiczne), czy może KIA jest bardziej restrykcyjna?
3. Czy ktoś z Was jeździ na 19" felgach? A jeśli tak, to jak wrażenia dotyczące komfortu? Moim skromnym zdaniem fabryczne 18 są trochę za małe do tego samochodu i giną w nadkolach (może to kwestia samego wzoru felgi...).
Marcin
Posty: 404
Rejestracja: 12 gru 2016, 13:04
model samochodu: Optima 2017 2.0DOHC

Re: Kilka pytań przed zakupem

Post autor: Marcin »

Czołem!

ad 1 – Z dyskusji na forum wynika, ze ASO moze to zrobic, ale nie zawsze chce ;) Trzeba by zapytac u konkretnego dealera.
ad 2 - Nie wiem jak to wyglada w KIA, ale przewaznie traci sie gwarancje jedynie na element, w ktory byla ingerencja, np. lakier, wydech, elektryka. Czasami mozna sie niemile zaskoczyc, gdy ASO stwierdzi dziwne powiazania, pomiedzy swiezo zamontowanym subwooferem w bagazniku a wydmuchana uszczelka pod glowica, ale to chyba skrajnosci ;)
ad 3 – 18" to faktycznie maławo. Fajnie, ale maławo. Patrzac jednak w instrukcje, nie widze tam rozmiaru 19" i obawiam sie, ze producent nie uwzglednil takiego rozmiaru kol dla tego modelu. Niby nie problem, ale jak sie rozwalisz, to ubezpieczyciel moze miec inne zdanie.
Optima 2.0 DOHC Pb, manual, wersja L, sedan, white pearl, 2017
chudy
Posty: 528
Rejestracja: 27 lut 2017, 00:27
model samochodu: Optima SW GTLine
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka pytań przed zakupem

Post autor: chudy »

1. mogą wyłączyć
2. konstrukcja wydechu (całego, kolektory, katalizatory, lambdy, tłumik, itd.) jest policzona i odpowiednio odpręża/dopręża silnik, moim zdaniem stracisz gwarancje na cały układ napędowy - tylko po co to zmieniać? Przecież to zwykła utrurbiona rzędowa czwórka, to auto nigdy nie będzie dobrze brzmiało, a przy jakimś przelocie otrzymasz dźwięk 20 letniej hondy civik spod dyskoteki Arizona...
3. da radę wrzucić 19" z mniejszym profilem opony tak żeby zachować poprzednią średnicę całkowitą, w przeciwnym wypadku systemy trakcji i reszta elektroniki może działać nie do końca poprawnie
SW GTLine Black & SW GT Black
Awatar użytkownika
bidżej
Posty: 471
Rejestracja: 25 lip 2017, 13:40
model samochodu: Optima SW GT
Lokalizacja: Augsburg

Re: Kilka pytań przed zakupem

Post autor: bidżej »

Co do wydechu - w Niemczech oferuja opcjonalnie wydech z nierdzewki z 4 koncowkami, moze w PL tez idzie cos takiego ogarnac?

Mniej wiecej tak to wyglada - jak dla mnie calkiem fajnie, ale centralnie z tylu troche glupio, bo tlumiki nie sa takie ladne jak fabryczne (zwykle puszki).
Załączniki
29017[1].jpg
29017[1].jpg (84.83 KiB) Przejrzano 2789 razy
KIA Optima SW GT (2017)
+tech +panorama
easy
Posty: 9
Rejestracja: 15 paź 2017, 22:33

Re: Kilka pytań przed zakupem

Post autor: easy »

Dzięki za odpowiedzi.

Czyli pozostaje mi się dopytać w salonie o ten nieszczęsny generator dźwięku.

Kolego bidżej, dzięki za trop z tym wydechem w niemieckm salonie, to byłoby idealne rozwiązanie.

Kolego chudy odniosę się tylko do 2 podpunktu Twojej odpowiedzi. Zmieniać wydech po to żeby lepiej brzmiało (a uwierz może, mam już jedną uturbioną R4 i brzmi świetnie - Saab), po to żeby odetkać silnik (bo wbrew temu co piszesz, w silnikach z turbo nie ma znaczenia ciśnienie zwrotne - to nie wolnossący - a jedynie to jak szybko uda się wydalić spaliny z układu - im szybciej tym mniejsze opory kręcenia się turbiny i co za tym idzie mniejszy "lag"). I nie, nie otrzymam dźwięku "20 letniej hondy civic" bo - po raz kolejny - jest to silnik turbo, a turbina sama w sobie mocno wycisza wydech.
Seb
Posty: 1231
Rejestracja: 18 lut 2016, 18:28
model samochodu: Była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
Jest Superb 2.0TSI
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Kilka pytań przed zakupem

Post autor: Seb »

easy sami nie korzystałem ale pamiętam, że ludziska z OCP robili wydechy na "zamówienie". W zależności od potrzeby były zmieniane parametry (ciszej, głośnie, luźniej, ciaśniej ;) ).
Myślę, że podjechanie do takiego warsztatu i pogadanie wiele wniesie. Zresztą z treści Twoich postów wynika, że wiesz o czym piszesz to nie będę ojca dzieci uczył robić ;) Jak tylko uda się przekonać, ze KIA to nie taka straszna maszyna co to nawet "klucze nie pasują" to dadzą radę i ogarną. Powodzenia.
Pisał Sebastian
była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
jest Superb 2.0TSI 140kW
easy
Posty: 9
Rejestracja: 15 paź 2017, 22:33

Re: Kilka pytań przed zakupem

Post autor: easy »

Koniec końców pewnie tak się stanie, że zrobię sobie wydech na zamówienie. Tutaj bardziej chciałem dowiedzieć się czy ktoś ma doświadczenia z gwarancją w tej materii. Tak czy siak, dzięki za podpowiedź.
chudy
Posty: 528
Rejestracja: 27 lut 2017, 00:27
model samochodu: Optima SW GTLine
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka pytań przed zakupem

Post autor: chudy »

bidżej dwururka wygląda fajnie - możesz dać jakiś namiar i czy to jest sama końcówka, czy tłumik też?

easy no też pozwolę się z Tobą nie zgodzić, widziałem wiele tworów wydechów i ich strojeń na hamowaniach jak i w jeździe, w każdym rodzaju silnika ma to znaczenie, nawet konkretne umieszczenie lambdy ma znaczenie (zagięcie wydechu, odległość od kolektora, głębokość osadzenia, itd.). Zdarzyło mi się kilka razy robić pomiary aut uturbionych na dorobionym przelocie przez cut-out 3" za kolektorami i trzeba je było doprężać bo było nawet do 15% strat. Słyszałem też to o czym mówisz, ale z akurat mojej praktyki wynika inaczej. Widziałem przeloty z wywalonymi lambdami, bo fachowcy je robiący mówili że ewentualnie może to negatywnie wpłynąć tylko na ekonomię spalania, po czym po poprawkach udawało się wyciągać z auta do 10% więcej na momencie. Fakt przy zwiększaniu turbo itp. odpręża się komory spalania, np. żeby zlikwidować spalanie stukowe, czy nie wystrzelić głowic i też odpowiednio odprężyć wydech do mocy, ale właśnie do mocy i sprężarki i tego na jakie dmuchanie będzie ustawiona sprężarka, itp. No ale dobra każdy wie swoje.
BTW - akurat kolega buduje fajny projekt w zależności od ustawień od 500 do 800 hp. na LS1 z turbo docelowo koło 14psi i cały układ wydechowy też jest mocno liczony, a żeby nie było laga jest dobrze dobrana ciepła strona i dogrzanie turbo , a z drugiej strony kilkustopniowy natrysk Co2 na intercooler.

Gwarancja w KIA musisz zapytać, ale wiem że na 100% mercedes zabrania ingerencji w wydech (z wyjątkiem jakichś ozdobnych końcówek) poza ASO, lub autoryzowanych partnerów, inaczej tracisz gwarancję na cały napęd.

Dźwięk to pewnie sprawa subiektywna, ale dla mnie nigdy żadne r nie będzie brzmiało..., brzmi to od v8 w górę i specyficznie, ale też fajnie brzmi wankel, reszta to zwykła masówka, ale tak jak pisze sprawa subiektywna, dla mnie v8 może drzeć japę, a reszta im ciszej tym lepiej ;)
SW GTLine Black & SW GT Black
Awatar użytkownika
bidżej
Posty: 471
Rejestracja: 25 lip 2017, 13:40
model samochodu: Optima SW GT
Lokalizacja: Augsburg

Re: Kilka pytań przed zakupem

Post autor: bidżej »

chudy pisze:bidżej dwururka wygląda fajnie - możesz dać jakiś namiar i czy to jest sama końcówka, czy tłumik też?
tlumiki koncowe (szt. 2, bo to do GT) tez, wiec jesli nie o calym wydechu mowa, to przynajmniej o sporej jego czesci. Mam gdzies w domu katalog akcesoriow, wrzuce fotke po pracy.

Tak jeszcze a propos turbo w GTku - ono takie soft nie jest, przynajmniej jesli wierzyc wskaznikowi. Skala jest do 16kPa, a z tego co poki co widzialem, laduje spokojnie do 12 (czyli 1.2Bar) - nie tak malo...
KIA Optima SW GT (2017)
+tech +panorama
chudy
Posty: 528
Rejestracja: 27 lut 2017, 00:27
model samochodu: Optima SW GTLine
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kilka pytań przed zakupem

Post autor: chudy »

bidżej nie tak dużo, źle liczysz - 12kpa to tylko 0,12 bara ;)
SW GTLine Black & SW GT Black
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”