Grzać zimą silnik na postoju czy od razu jechać ?

Porady, problemy, opinie dotyczące silników benzynowych w samochodach Kia
krystian
Posty: 4
Rejestracja: 07 lip 2011, 14:56

Grzać zimą silnik na postoju czy od razu jechać ?

Post autor: krystian »

Zamiast drapać szyby to wolę włączyć nawiew tylko na szybę dmuchawa na max i włączony obieg zamknięty. Kilka minut i po problemie, bez skrobania czy używania odmrażaczy. Tylko słyszałem że w nowych silnikach to niezalecane o co z tym chodzi?
dossier
Posty: 16
Rejestracja: 11 lip 2011, 18:39

Re: Grzać zimą silnik na postoju czy od razu jechać ?

Post autor: dossier »

Dziwne pytanie. Dla mnie to nie ma tu żadnej filozofii. Włączasz silnik, on sobie pracuje, nagrzewa Ci kabinę a ty sobie szybko odśnieżysz/odskrobiesz szyby. Wątpię czy by Ci się chciało czekać aż tak długo, aż Ci wszystko z szyb spłynie - paliwko przecież kosztuje a do pracy trzeba czym prędzej. Ja bym się tu raczej zbyt mocno takim czymś nie przejmował bo raczej większe zmiany idą w konstrukcji szyb czego dowodem jest ostatnio nowy gadżet VW taz szyba anytmrożąca. Na razie jest w fazie testów i chyba najpierw trafi do Audi. W takim przypadku odejdzie do lamusa już skrobanie szyb a tylko rozgrzanie wnętrza bolidu.
QRChuck
Posty: 12
Rejestracja: 12 lip 2011, 20:42

Re: Grzać zimą silnik na postoju czy od razu jechać ?

Post autor: QRChuck »

Odpowiem szczerze - nie jestem mechanikiem, nie mam o tym zielonego pojęcia. Co się może złego dziać dla silnika, który pracuje. Może jest to związane ze skrzynią biegów, która na postoju nie jest tak eksploatowana jak być powinna. Ja od zawsze stosowałem takie same działanie, którym mówi dossier - dmuchawa, ogrzewanie, de basto i skrobaczka w łapie a nie marnięcie w nieogrzanym samochodzie. Z roku na rok mam wrażenie, że auta to z coraz gorszych materiałów robią ;(
krism84
Posty: 8
Rejestracja: 16 lut 2012, 10:32

Re: Grzać zimą silnik na postoju czy od razu jechać ?

Post autor: krism84 »

Ze względów na spalanie powinno się od razu jechać a nie czekać na rozgrzanie kabiny czy silnika.
Awatar użytkownika
Zdzisi3k
Posty: 16
Rejestracja: 21 mar 2012, 22:46
Lokalizacja: Leszno

Re: Grzać zimą silnik na postoju czy od razu jechać ?

Post autor: Zdzisi3k »

W nowych silnikach zalecane jest właśnie ruszenie od razu po odpaleniu silnika i delikatna jazda (tzn. wciskanie w małym stopniu pedału gazu i nie przekraczanie okolic 2500 rpm). Silnik nagrzeje się wtedy szybciej, czyli krócej będzie pracował w warunkach do których nie jest dostosowany.

Podczas postoju samochód spala ok. 1 l/h, czyli w ciągu godziny spalona benzyna dostarcza 30 MJ energii. Zakładając sprawność silnika na poziomie 20% oraz po 40% jest tracone w spalinach i układzie chłodzenia, to podczas 5 minut pracy na zimnym silniku, dostarczy on do układu chłodzenia 2,5 MJ. Podczas jazdy 80 km/h niech ten samochód spali 5 l/100km. 100 km pokona w ciągu 1,25h, czyli spala 4 l/h. W takim wypadku w ciągu 5 minut jazdy dostarczy już 10 MJ. Poza tym nagrzeje się pewnie krócej niż w ciągu 5 minut.

Włączając od razu ogrzewanie kabiny dodatkowo go niszczycie, utrudniając mu osiągnięcie właściwej temperatury. Nie bądźcie tacy delikatni. Ja zawsze pozwalam mu się rozgrzać podczas jazdy i dopiero po pełnym rozgrzaniu włączam ogrzewanie.
Awatar użytkownika
Maltynka
Posty: 10
Rejestracja: 24 mar 2012, 19:09
model samochodu: Ceed

Re: Grzać zimą silnik na postoju czy od razu jechać ?

Post autor: Maltynka »

Zdzisi3k pisze:W nowych silnikach zalecane jest właśnie ruszenie od razu po odpaleniu silnika i delikatna jazda (tzn. wciskanie w małym stopniu pedału gazu i nie przekraczanie okolic 2500 rpm). Silnik nagrzeje się wtedy szybciej, czyli krócej będzie pracował w warunkach do których nie jest dostosowany.

Podczas postoju samochód spala ok. 1 l/h, czyli w ciągu godziny spalona benzyna dostarcza 30 MJ energii. Zakładając sprawność silnika na poziomie 20% oraz po 40% jest tracone w spalinach i układzie chłodzenia, to podczas 5 minut pracy na zimnym silniku, dostarczy on do układu chłodzenia 2,5 MJ. Podczas jazdy 80 km/h niech ten samochód spali 5 l/100km. 100 km pokona w ciągu 1,25h, czyli spala 4 l/h. W takim wypadku w ciągu 5 minut jazdy dostarczy już 10 MJ. Poza tym nagrzeje się pewnie krócej niż w ciągu 5 minut.

Włączając od razu ogrzewanie kabiny dodatkowo go niszczycie, utrudniając mu osiągnięcie właściwej temperatury. Nie bądźcie tacy delikatni. Ja zawsze pozwalam mu się rozgrzać podczas jazdy i dopiero po pełnym rozgrzaniu włączam ogrzewanie.
A ja właśnie słyszałam, że jak silnik jest "zimny" to należałoby go trochę rozgrzać przed ruszeniem. Jak to w końcu jest ?
Człowiek uczy się przez całe życie ..
Awatar użytkownika
Zdzisi3k
Posty: 16
Rejestracja: 21 mar 2012, 22:46
Lokalizacja: Leszno

Re: Grzać zimą silnik na postoju czy od razu jechać ?

Post autor: Zdzisi3k »

W instrukcjach do naszych pojazdów jest napisane, że silnik nie wymaga nagrzewania na postoju. To jest chyba najlepsze źródło informacji. Tak samo jest napisane w wielu artykułach dostępnych w Internecie. Wystarczy dać mu kilka-kilkanaście sekund na dotarcie oleju do wszystkich miejsc.
Awatar użytkownika
mwpol
Posty: 26
Rejestracja: 10 mar 2012, 16:35

Re: Grzać zimą silnik na postoju czy od razu jechać ?

Post autor: mwpol »

Dokładnie, czasy kiedy trzeba było poświęcać 2-3 minuty na tzw. "ogrzanie auta" minęły. Obecnie wystarczy poświęcić czas równoważny zapięciu pasów i włączeniu odpowiednich świateł. I w drogę ;)
Czasem potrzeba tony wiedzy, by zmienić uncję przekonań
Awatar użytkownika
speeder
Posty: 5
Rejestracja: 27 kwie 2012, 21:22
model samochodu: sephia

Re: Grzać zimą silnik na postoju czy od razu jechać ?

Post autor: speeder »

oczywiście, że jechać, kilkanaście sekund wystarczy. A jak patrzę w zimę przez okno na sąsiadów to sytuacja jest zawsze ta sama: wsiadamy, odpalamy silnik, wysiadamy, odśnieżamy i skrobiemy szyby, palimy papierosa,... czyli minimum 5 minut mija :)
Człowiek po to wymyślił samochód, żeby wygodnie siedzieć stojąc w korkach.
Awatar użytkownika
Drifter
Posty: 8
Rejestracja: 12 gru 2012, 16:31

Re: Grzać zimą silnik na postoju czy od razu jechać ?

Post autor: Drifter »

Ale!! Te same instrukcje zalecają po odpaleniu a przed ruszeniem odczekać kilkanascie, max 30 sekund żeby olej dotarł do wszystkich zakątków silnika :)
Samochód – pojazd mechaniczny z własnym napędem i źródłem energii, dwu – lub trzyśladowy, na trzech lub więcej kołach (najczęściej 4), przeznaczony do przewozu osób, ładunków itp. i mający zdolność poruszania się w dowolnym kierunku (...)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik Benzyna”