Ciśnienie w oponach

forum użytkowników modelu Optima
Sigma_74
Posty: 197
Rejestracja: 17 lip 2017, 22:35
model samochodu: optima
Lokalizacja: Kraków/Wrocław
Kontakt:

Ciśnienie w oponach

Post autor: Sigma_74 »

Jakie macie ciśnienie ?
Ja miałem w swoich 17 -2,8 bara i podniosłem na 3,1 bara i dużo - około 1 litra mniej spalila na stałej trasie.
Śniegowa Dama - 2.0 Pb manual L wagon 2017
Marcin
Posty: 404
Rejestracja: 12 gru 2016, 13:04
model samochodu: Optima 2017 2.0DOHC

Re: Ciśnienie w oponach

Post autor: Marcin »

Ja mam tyle, co na naklejce na drzwiach, wiec generalnie kolo 2.5-2.7.
Optima 2.0 DOHC Pb, manual, wersja L, sedan, white pearl, 2017
Awatar użytkownika
Bandi
Posty: 276
Rejestracja: 23 paź 2016, 10:06
model samochodu: Kia Optima GT-Line SW 2017 FULL

Re: Ciśnienie w oponach

Post autor: Bandi »

Jeśli się nie mylę powinno być według producenta 2,35 bara, ja mam 2,4 bar. Czyżby GT-Line miał inne naklejki:?: :?: Nawet w instrukcji tak jest? ciekawe skąd te wartości Marcin?
Kia Optima GT-Line SW
Marcin
Posty: 404
Rejestracja: 12 gru 2016, 13:04
model samochodu: Optima 2017 2.0DOHC

Re: Ciśnienie w oponach

Post autor: Marcin »

Zapewne tak wlasnie jest w instrukcji, ja po kilku wizytach w ASO i u wulkanizatora zawsze mam dopompowane kola do mniej wiecej takich wartosci wlasnie – pewnie zalezy to tez od temperatury na zewnatrz i od jazdy.
Generalnie, to wydaje mi sie, ze wartosc 3.1, jaka kolega wspomnial w pierwszym poscie to dosc duza wartosc.

PS. Auto wyjechalo z salonu na 2.7 barach.
Optima 2.0 DOHC Pb, manual, wersja L, sedan, white pearl, 2017
Awatar użytkownika
Bandi
Posty: 276
Rejestracja: 23 paź 2016, 10:06
model samochodu: Kia Optima GT-Line SW 2017 FULL

Re: Ciśnienie w oponach

Post autor: Bandi »

Każdy może dać ile chce tylko pisze co wyczytałem co zaleca producent, tak jak wspomniałeś ciśnienie zależne jest między innymi od temp. powietrza itd. ja mam jak wspomniałem 2,4 bar i jak robię trasę to przy teraźniejszych temperaturach skacze do 2,5 bar :D na zimówkach, chociaż lato też tak utrzymuje. U mnie auto wyjechało z salonu 2,4 bar
Załączniki
Ilość Pow.png
Ilość Pow.png (122.93 KiB) Przejrzano 17628 razy
Kia Optima GT-Line SW
Piotrek
Posty: 1400
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Ciśnienie w oponach

Post autor: Piotrek »

Gdyby ktoś był wyjątkowo zdeterminowany to można nabić w opony 3.5 bara i więcej. Pytanie tylko po co? Spalanie jest mniejsze, bo mniejsze są opory toczenia i to jest niewątpliwy plus. Niestety są też minusy:
- znacznie szybsze i nierównomierne zużycie opon spowodowane tym, iż środek opony jest bardziej dociśnięty do asfaltu,
- pogorszona trakcja i wydłużona droga hamowania spowodowane mniejszą powierzchnią styku opony z podłożem,
- zwiększone zużycie zawieszenia - twardsze opony powodują, że masa nieresorowana i wyboje bardziej dają w kość zawieszeniu i pogarszają komfort jazdy (chyba, że jeździ się tylko po drogach gładkich jak tafla szkła).
Dlatego też warto się zastanowić czy takie pompowanie opon ponad miarę faktycznie jest takie korzystne. Według mnie nie, ale to tylko moje zdanie 8-)
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
chudy
Posty: 528
Rejestracja: 27 lut 2017, 00:27
model samochodu: Optima SW GTLine
Lokalizacja: Warszawa

Re: Ciśnienie w oponach

Post autor: chudy »

Piotrek pisze:Gdyby ktoś był wyjątkowo zdeterminowany to można nabić w opony 3.5 bara i więcej. Pytanie tylko po co? Spalanie jest mniejsze, bo mniejsze są opory toczenia i to jest niewątpliwy plus. Niestety są też minusy:
- znacznie szybsze i nierównomierne zużycie opon spowodowane tym, iż środek opony jest bardziej dociśnięty do asfaltu,
- pogorszona trakcja i wydłużona droga hamowania spowodowane mniejszą powierzchnią styku opony z podłożem,
- zwiększone zużycie zawieszenia - twardsze opony powodują, że masa nieresorowana i wyboje bardziej dają w kość zawieszeniu i pogarszają komfort jazdy (chyba, że jeździ się tylko po drogach gładkich jak tafla szkła).
Dlatego też warto się zastanowić czy takie pompowanie opon ponad miarę faktycznie jest takie korzystne. Według mnie nie, ale to tylko moje zdanie 8-)
Dokładnie tak jak piszesz, ciśnienie jest dobrane do auta, jego zwiększanie spowoduje to co wyżej i jest zupełnie bez sensu. Jedyny powód uzasadniający wyższe ciśnienie to jazda z bardzo mocno obciążonym autem, wtedy dając np 2,45 - 2,65 bara równoważysz docisk opon (czasem tak robię podczas wyjazdów wakacyjnych jak jadę obładowany pod sufit i koła się chowają w nadkolach).
SW GTLine Black & SW GT Black
Awatar użytkownika
vilip76
Posty: 95
Rejestracja: 28 gru 2017, 10:51
model samochodu: C4 II VTi, Scenic Tce III

Re: Ciśnienie w oponach

Post autor: vilip76 »

Mój wyjechał na 2,7 bar i w trakcie jazdy (ciepło) dochodziło do 3,1 bar (!). Zbiłem dziś na stacji do 2,4, ale i tak rośnie do 2,6 bar... Ciekawe, czy to na przeglądzie zerowym tak walą, czy właśnie odwrotnie: nie sprawdzali tego na przeglądzie wcale... :?
vilip76
Optima SW GT (MY 2018)
devil1234
Posty: 176
Rejestracja: 26 kwie 2017, 11:42
model samochodu: Optima GT
Venga

Re: Ciśnienie w oponach

Post autor: devil1234 »

Ja po odbiorze miałem w każdej oponie inne ciśnienie 8-)
Kia Optima SW GT + TECH - 2017
Kia Venga 1.6 M+Smart - 2018
MTomalak
Posty: 104
Rejestracja: 27 mar 2018, 11:03
model samochodu: Optima SW 2.0
Lokalizacja: Wrocław

Re: Ciśnienie w oponach

Post autor: MTomalak »

Dopóki jeździłem na 17" wszystko było ok, czasem ciśnienie skoczyło do 2.4.
Kilka dni temu założyłem 18", opony 235 / 45 i rano po ruszeniu jest 2.3 w każdym kole. Wystarczy kilka kilometrów (tylko tyle mam do pracy) i wskazuje 2.5.
Wczoraj pojechałem dalej i po 10 km było już 2.6
Załączniki
20180621_081223.jpg
20180621_081223.jpg (88.46 KiB) Przejrzano 17106 razy
Kia Optima SW 2018 Biała 2.0 Pb manual
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”