Kia Rio III, czy to dobry wybór?

forum użytkowników modelu Rio
Kalder
Posty: 1
Rejestracja: 27 paź 2018, 17:51

Kia Rio III, czy to dobry wybór?

Post autor: Kalder »

Witam.
Powoli przymierzam się do zmiany mojego bardzo starego samochodu na coś nowszego (2010+) i szukam coś w cenie około 25 tysięcy zł.

Przeglądałem masę ogłoszeń różnych modeli. Rozważałem Meganki III, Clio IV, Fiesty Mk7, Golfy, Polo, Ibizy i wiele, wiele innych do czasu kiedy przypadkiem zobaczyłem Kia Rio. I jak do tej pory nie znalazłem innego samochodu który by mi się spodobał aż tak bardzo pod względem wizualnym.

Teraz jednak czas na wątpliwości i pytania. Nie ukrywam że najchętniej kupiłbym coś z silnikiem 1,4-1,8 z około 120KM+ bez turbo (np Kia Ceed) ale prawda jest taka że w tym budżecie nic takiego nie dostanę chyba że roczniki starsze niż 2010.

Rio ma wersję 1,4/109KM ale jest ich strasznie mało na rynku wtórnym i nawet nie nastawiam się że uda mi się taki kupić, pozostaje więc wersja 1,2 z 84KM.
Nie mam zapędów do ścigania i wysokich prędkości ale czy to nie trochę mało do tras pozamiejskich (jeżdżę głównie po mieście ale poza miasto też zdarza się wyjechać) , zwłaszcza do spokojnego wyprzedzania? Pytam bo co innego dane na papierze a co innego uczucie podczas jazdy a niestety nie miałem okazji nią jeździć.

Jakie są wasze wrażenia z jazdy tym samochodem? Jakieś szczególne zalety/wady (zwłaszcza te drugie)? Zdaję sobie sprawę z tego że to forum Kia więc ludzie mogą być stronniczy ale tak obiektywnie samochód polecacie czy jednak może szukać jakiejś alternatywy?
Piotrek
Posty: 1400
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Kia Rio III, czy to dobry wybór?

Post autor: Piotrek »

1.2 i 84KM spokojnie wystarczą do wyprzedzania, pod warunkiem, że jedziesz sam lub masz odpowiednio wysokie obroty. Jak obroty są za niskie, a bieg za wysoki to zapomnij o dynamice podczas wyprzedzania (wiem z autopsji na przykładzie peugeot 208 1.2 82KM).
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
JaWa
Posty: 277
Rejestracja: 10 paź 2018, 12:45
model samochodu: Rio

Re: Kia Rio III, czy to dobry wybór?

Post autor: JaWa »

Wszystko zależy od tego jakie auto miało się szybciej. Rio nie jest demonem prędkości i trzeba silnik wkręcić na obroty żeby przyśpieszał. Jak po za miastem śmigasz 90-120 to jak najbardziej jest ok. Jeżeli rozmawiamy o 4 osobach na pokładzie i 150km/h to raczej bym nie polecał. Z drugiej strony przy Rio masz szansę na auto cały czas serwisowane w ASO z pewną historią, a biorąc golfa czy focusa wpadasz w dużo starsze roczniki, a co za tym idzie: naprawy droższe i częstrze.

A ode mnie jeszcze jedna propozycja: może zamiast kupować auto 8 - letnie i jeździć nim 5 lat, lepiej wziąć kredyt na 60 tys i nowym autem jeździć przez 10 lat ;)
camelleon
Posty: 507
Rejestracja: 19 lut 2018, 17:52
model samochodu: RIO

Re: Kia Rio III, czy to dobry wybór?

Post autor: camelleon »

Kalder pisze:Witam.
Jakie są wasze wrażenia z jazdy tym samochodem? Jakieś szczególne zalety/wady (zwłaszcza te drugie)? Zdaję sobie sprawę z tego że to forum Kia więc ludzie mogą być stronniczy ale tak obiektywnie samochód polecacie czy jednak może szukać jakiejś alternatywy?
obiektywnie:

zalety
-stosunek ceny do wyposazenia - konkurencja daje mniej za te same pieniądze..
-w standardzie pelen pakiet bezpieczenstwa wszselkie abs esp hac bas i kilka innych plus kurtyny poduszki poczne.
-dobre spalanie jak na ten silnik.. (82tys w 5 lat srednie spalanie około 6.1)
-wygląd-zaprojektowany przez tego samego goscia co kreslil audi A3.
-przestrzen w srodku (szerokosc na przednich fotelach) wieksza niz zazwyczaj w klasie B.
-dobre swiatla ladnie doswietlają
-serwis ASO stosunkowo tanie przeglady
-gwarancja 7 lat na osprzet silnik skrzynie uklad przeniesienia napedu

rzeczy neutralne
-bagażnik (niecale300l) foremny pakowny 2 duze walizki i duza torba sportowa wchodzi.
-kanapa z tylu nisko osadzona (ale ja tam nie jezdze)
-nawiew od strony kierowcy dziala wolniej niz reszta

wady
-powyzej 150 głośno

Sprzedalem po 6 latach auto stracilo mniej niz 50% na wartosci dobrze trzyma cenę.. 2012 sprzedalem za 26tys.
o dynamikę się nie martw kia lubi jak sie je kreci 3..4 tysiace i ladnie wtedy chodzi.
mam teraz 1.4 i moje 1.2 wspominam przyjemnie na tle tego chocby ze wzgledu spalania.

szwagier fan golfów i innych paseratti.. w dieslu, od 4 lat tez jezdzi rio w gazie;) hehe// 1

a i cos dla Ciebie obiektywnie!!

http://www.auto-swiat.pl/uzywane/uzywan ... uto/tg02tp

naprawde warto.
Mess with the best
Die like the rest
Krzywoprosty
Posty: 4
Rejestracja: 04 lip 2019, 21:27
model samochodu: KIA RIO rocznik 2015 silnik 1,2

Re: Kia Rio III, czy to dobry wybór?

Post autor: Krzywoprosty »

Spodobała mi się i kupiłem. 4-letnią z dużym wyposażeniem. Silnik 1,2. Przesiadłem się na Kia z 20 letniego golfa 4 - 105 kM. Nie mogę się przyzwyczaić do słabszego silnika. Przyjaciel gazownik założył mi gaz z górnej półki po kosztach. I wyszło na to, że palę w KIA 12 litrów gazu czyli tyle samo co golfem z silnikiem 1600 ccm. Już nie patrzę się w chwilowe spalanie. 25 l/100 km przy ruszaniu. Nie wiem czy mam ciężką nogę, czy zbyt niemrawo wciskam gaz przy ruszaniu i nabieraniu szybkości. Ale jazda po mieście tyle samo kosztuje 4 letnią Kia i 20 letnm golfen z silnikiem większym o 320 ccm. Niemniej lubię to autko.
Piotrek
Posty: 1400
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Kia Rio III, czy to dobry wybór?

Post autor: Piotrek »

No Bracie jak palisz 12l/LPG na 100km po mieście to sugeruję albo wysłać nogę na kurację odchudzającą, albo tą samą nogę zaznajomić z zakończeniem pleców kolegi gazownika I przenieść sie do innego warsztatu. 12l LPG z takiego silniczka w mieście to jakaś tragedia. Ja w optimie 2.0, która jest "ciut" wieksza I cięższa mam spalanie 11,4l LPG na 100 km.

P.S. Tak z ciekawości - jaka masz instalację LPG?
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
Krzywoprosty
Posty: 4
Rejestracja: 04 lip 2019, 21:27
model samochodu: KIA RIO rocznik 2015 silnik 1,2

Re: Kia Rio III, czy to dobry wybór?

Post autor: Krzywoprosty »

Już podaję dane.
Komputer sterujący NEVO
Reduktor - TUR
Czujnik ciśnienia - PSCC-6
Urządzenie wtrysku gazu - wtryskiwacz gazu - YETI
Magistrala paliwowa - YETI

Dziękuję za zainteresowanie. Czekam na dalsze podpowiedzi,
Pozdrawiam
Włodek
Piotrek
Posty: 1400
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Kia Rio III, czy to dobry wybór?

Post autor: Piotrek »

Czyli zestaw od KME. Czy to jest instalacja z górnej półki? Raczej nie. Nie ma tego za dużo w Polsce. Niemniej jeśli gość który Ci to zakładał jest jednym z autoryzowanych dealerów to powinieneś mieć instalację założoną prawidłowo.
Nie zmienia to faktu, że takie spalanie jest z tego silnika za duże. Sugeruje podjechać do warszatatu I zapytać czy te wtryskiwacze, które masz nie są za duże. Byćmoże zalewają Ci silnik I stąd takie spalanie.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Rio”