Wypadanie zapłonu

forum użytkowników modelu Rio
raf
Posty: 8
Rejestracja: 26 paź 2018, 11:25
model samochodu: Kia Rio 1.5 (2002)

Wypadanie zapłonu

Post autor: raf »

Witam,
Od dłuższego czasu miałem problem z tym, że przy odpaleniu na zimnym silniku musiałem kilka minut odczekać zanim obroty się ustabilizują, bo silnik jakiś czas się dławił. Z czasem problem był coraz poważniejszy, bo silnik po odpaleniu zaraz gasł i doprowadzenie go do stanu gotowego trwało dłużej. Teraz natomiast jest już prawdziwy dramat, bo muszę odpalać po kilkanaście razy zanim silnik chociaż trochę się rozgrzeje. Wcześniej po nagrzaniu silnika nie było już żadnego problemu, teraz nawet przy ciepłym silniku obroty są bardzo nierówne, przy wyższych biegach dosłownie szarpie samochodem, przy dojeżdżaniu do świateł kiedy obroty spadają, silnik momentalnie gaśnie. Oprócz tego przy odpalaniu słychać strzelanie z filtra powietrza, a dźwięk silnika jest inny niż dotychczas, kiedy chodził w miarę normalnie. Po podłączeniu do komputera diagnoza jest taka, że wypada zapłon praktycznie na wszystkich cylindrach po kolei, oprócz tego są przebicia na przewodach. Dotychczas były wymieniane świece (jakoś ponad rok temu) razem z cewką, ostatnio sonda i przewody, a także została podłączona chwilowo nowa cewka, były też sprawdzane i czyszczone wtryski, ale nie widać żadnej poprawy. To co mogło być wymienione chyba już wymieniłem i dalej nie wiem, w czym jest problem i od której strony do niego podejść. Zastanawiam się jeszcze, czy może to być problem z czujnikiem położenia wałka rozrządu, ale chciałem jeszcze zapytać o to tutaj zanim wydam pieniądze na kolejną część. Z góry dzięki za pomoc.

Kia Rio 2002, silnik 1.5, benzyna
Piotrek
Posty: 1400
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Wypadanie zapłonu

Post autor: Piotrek »

Jeżeli wymieniałeś przewody i ciągle masz na nich przebicia to znaczy, że nabyłeś trefny model (czyt. szajs który należy wymienić), bądź też jakiś zwierzaczek wpadł Ci pod maskę.
Sprawdź świece - byćmoże poopadały im czubki lub są za słabo dokręcone.
Cewka, przewody, filtr powietrza - te rzeczy musisz sprawdzić dokładnie. Może masz coś z silniczkiem krokowym/przepustnicą albo pompą paliwa. Jak pompa siadła może dawać takie objawy.

P.S. Jeśli masz LPG to na bank wtryskiwacze są do wymiany a reduktor do czyszczenia.

P.P.S. Jeśli w ostatnim czasie miałeś wymieniany rozrząd to istnieje możliwoś, że nowy zespół napędowy nie został zamontowany poprawnie.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
raf
Posty: 8
Rejestracja: 26 paź 2018, 11:25
model samochodu: Kia Rio 1.5 (2002)

Re: Wypadanie zapłonu

Post autor: raf »

Świece były sprawdzane w pierwszej kolejności i wszystkie są w porządku. Cewka była zakładane zupełnie nowa, ale ostatecznie nie była wymieniana, bo nie zrobiło to żadnej różnicy. Auto jest tylko na benzynę, bez LPG. Filtr powietrza nie był sprawdzany, ale ewidentnie "strzela" podczas uruchamiania silnika. Rozrząd był wymieniany niecałe dwa lata temu i nie było później żadnych problemów, chociaż zastanawiam się jeszcze, czy może pasek się troszkę nie przesunął samoistnie i przez to może coś się dziać. Generalnie myślę ciągle o tym czujniku, ale jeżeli jest jeszcze więcej innych opcji, to nie wiem, czy ryzykować jego wymianę, bo wszystkie dotychczasowe działania były chybione i mimo wszystko też kosztowne.
Awatar użytkownika
Gifter
Posty: 311
Rejestracja: 16 paź 2018, 21:36

Re: Wypadanie zapłonu

Post autor: Gifter »

Objawy śmierdzą czujnikiem położenia wału...

Jeśli na nowych cewkach też był ten problem to możliwe że czujnik nawalił, ostatecznie przyczyną może być jeszcze faktycznie rozrząd.

Nie wiem ile tam masz czujników ale jeden na wale korbowym musi być i jeszcze na wałkach/wałku rozrządu. Nie wiem jaka tam jest konstrukcja silnika.
soon Kia XXX :D :mrgreen:
raf
Posty: 8
Rejestracja: 26 paź 2018, 11:25
model samochodu: Kia Rio 1.5 (2002)

Re: Wypadanie zapłonu

Post autor: raf »

Być może spróbuję i tak na początek zaryzykować wymianę czujnika, może to będzie to. Przypomniało mi się, a nie opisałem tego wyżej, że stojąc w miejscu, kiedy silnik (ledwo co) pracuje, czuć ewidentny zapach benzyny, pewnie nie przepalonej z wydechu. Czy to też może być jakiś objaw problemu z tym czujnikiem?
Awatar użytkownika
Gifter
Posty: 311
Rejestracja: 16 paź 2018, 21:36

Re: Wypadanie zapłonu

Post autor: Gifter »

To wszystko to objawy problemu z poprawnym spalaniem i działaniem calego silnika, oprócz wypadania zaplonu byly inne bledy? Masz skaner obd2?
soon Kia XXX :D :mrgreen:
raf
Posty: 8
Rejestracja: 26 paź 2018, 11:25
model samochodu: Kia Rio 1.5 (2002)

Re: Wypadanie zapłonu

Post autor: raf »

Błędy były na sondę lambda, wypadanie zapłonu i przebicia na przewodach. Po wymianie sondy zostały już te dwa pozostałe. Skanera niestety nie posiadam.
Awatar użytkownika
Gifter
Posty: 311
Rejestracja: 16 paź 2018, 21:36

Re: Wypadanie zapłonu

Post autor: Gifter »

Hmm z jakiego województwa jesteś?
soon Kia XXX :D :mrgreen:
raf
Posty: 8
Rejestracja: 26 paź 2018, 11:25
model samochodu: Kia Rio 1.5 (2002)

Re: Wypadanie zapłonu

Post autor: raf »

Z Łodzi :)
Awatar użytkownika
Gifter
Posty: 311
Rejestracja: 16 paź 2018, 21:36

Re: Wypadanie zapłonu

Post autor: Gifter »

Rafał jak tam temat? Byłeś na podłaczeniu do kompa w ASO?
soon Kia XXX :D :mrgreen:
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Rio”