Spragniona Kijanka Sportage

Porady, problemy, opinie dotyczące silników diesla w samochodach Kia
Muzzy4
Posty: 1
Rejestracja: 18 lip 2018, 11:35
model samochodu: Sportage II

Spragniona Kijanka Sportage

Post autor: Muzzy4 »

Cześć,
Pozwólcie, że zacznę od wprowadzenia co, mam nadzieję, ułatwi ewentualne rozwiązanie problemu. Dodam też opis innego problemu, który już nie występuje ale może ma/miał wpływ

Jakieś dwa tygodnie temu zakupiłem KS II 2010 2.0 CRDi (D4EA) Automat. Przyjechała do kraju z Berlina początkiem lata na lawecie. Sprawna ale niedopuszczona do ruchu. Wcześniej auto stało u dealera około pół roku. Kupiłem je pod Szczecinem i na lawecie przywiozłem sobie do stolycy. Pod czas zakupu oczywiście obejrzałem, pojeździłem no i przeszła też bez żadnych uwag badania dopuszczające. Kultura pracy silnika piękna więc nic nie budziło podejrzeń.
Po przywiezieniu i pomyślnej rejestracji zacząłem ją ganiać po mieście i obwodnicy i wyszły dwa tematy:
1. Auto paliło 16L/100KM w mieście
2. Po wyjechaniu na obwodnice i jeździe przy autostradowej prędkości po paru minutach silnik wchodził w tryb awaryjny, paliła się engine check(EC) i na pare sekund zero mocy. Potem dalej jazda bez problemów ale jeszcze kilka KM z zapaloną EC. To był P0299 czyli za niskie ciś. doładowania. Warsztat i oglądanie tego co się da ocenić bez demontażu turbiny. Wszystko było ok - zalecenie przegonić.
No i przegoniłem do Łodzi i z powrotem (~200KM) przy 130-140KM/h. Nic się nie zapaliło i nic się nie wyłączyło. Jechało się cacy. Spalanie na całej trasie 10L/100KM. Jechałem z podłączoną kostką więc miałem monitoring boost'a i wyglądało ok
Wróciłem do miasta i generalnie problem nr2 z P0299 już się nie pojawia ale problem z 16L/100KM dalej jest. Żadnych błędów nie ma (jakiś U0100 zalega na szaro).
Auto pracuje pięknie, nie kopci, nie ma czkawek. Ma dynamikę....tylko chla jak głupie.
Acha, to co miał robione przed samą sprzedażą to DPF. Był wyjęty i wypalony i włożony ponownie. Przekaz ustny - procesu nie widziałem na oczy

Co byście radzili? Od czego zacząć? Miał ktoś takie niebotyczne spalanie w tym aucie?
Oczywiście będę wdzięczny za wszelkie sugestie
Pozdrawiam
Muzzy
Piotrek
Posty: 1400
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Spragniona Kijanka Sportage

Post autor: Piotrek »

Może wtryskiwacze Ci leją przec co pali jak smok? Możesz mieć uszkodzony czujnik ciśnienia (ubogą mieszankę), przez co komuter robi kompensację podnosząc dawkę paliwa podawaną przez wtryskiwacze żeby zrekompensowac brak. Oczywiście to tylko domysły.

Jest też szansa że w mieście masz "prawy but z betonu" 8-) lub ten typ/silnik tak ma - tego nie wiem.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik Diesel”