Jazda "eko" - jak jechać by zaoszczędzić na spalaniu ?

Porady, problemy, opinie dotyczące silników benzynowych w samochodach Kia
Awatar użytkownika
mwpol
Posty: 26
Rejestracja: 10 mar 2012, 16:35

Jazda "eko" - jak jechać by zaoszczędzić na spalaniu ?

Post autor: mwpol »

Adekwatnie do tematu założonego w sekcji silników dieasla i tutaj powinno się coś tekiego znaleźć. Specyfikacja silników napędzanych paliwem i ON trochę się różni, stąd i metody oszczędnej jazdy mogą się nieco różnić.
Posiadacze benzynowych silników - jakie są wasze metody na oszczędną jazdę ?
Czasem potrzeba tony wiedzy, by zmienić uncję przekonań
Awatar użytkownika
Zdzisi3k
Posty: 16
Rejestracja: 21 mar 2012, 22:46
Lokalizacja: Leszno

Re: Jazda "eko" - jak jechać by zaoszczędzić na spalaniu ?

Post autor: Zdzisi3k »

Przyśpieszam wciskając gdzieś w 3/4 gaz, zmieniam biegi przy 3000-3500 rpm, a po osiągnięciu pożądanej prędkości wbijam najwyższy możliwy bieg. Staram się przywidywać sytuacje na drodze i unikać hamowania/hamować silnikiem.
Awatar użytkownika
Maltynka
Posty: 10
Rejestracja: 24 mar 2012, 19:09
model samochodu: Ceed

Re: Jazda "eko" - jak jechać by zaoszczędzić na spalaniu ?

Post autor: Maltynka »

Przy zakupie auta sprzedający instruowali mnie własnie na ten temat.
To o czym mówisz, czyli nie w pełni dynamiczna jazda, a spokojna i jednostajna najwięcej daje. Powinniśmy powoli przyśpieszać i wykorzystywać później zebraną prędkość do tzw. jazdy na "luzie" - to naprawdę sporo daje.
Poza tym wiadomo im mniejsze obciążenie pojazdu tym mniejsze spalanie
Człowiek uczy się przez całe życie ..
Awatar użytkownika
Zdzisi3k
Posty: 16
Rejestracja: 21 mar 2012, 22:46
Lokalizacja: Leszno

Re: Jazda "eko" - jak jechać by zaoszczędzić na spalaniu ?

Post autor: Zdzisi3k »

Zacytuję fragment pewnego artykułu o ekojeździe:
Przyspieszaj energicznie - w to także trudno uwierzyć, ale przyspieszając wciskając gaz do ¾ głębokości i zmieniając bieg na wyższy przy około 2500 obrotów zużyjemy mniej paliwa niż operując delikatniej pedałem gazu. Stosując tę zasadę szybko osiągniesz zakładaną prędkość podróżną zużywając możliwie mało paliwa, a przy okazji nie staniesz się „zawalidrogą”. Utrzymywanie prędkości pochłania już zdecydowanie mniej paliwa niż przyspieszanie. Jadąc ze stałą prędkością jedź zawsze na najniższych możliwych (ale bezpiecznych dla silnika) obrotach – czyli na najwyższym możliwym biegu.
Polecam wyjeździć tak chociaż 1 bak.
Awatar użytkownika
mwpol
Posty: 26
Rejestracja: 10 mar 2012, 16:35

Re: Jazda "eko" - jak jechać by zaoszczędzić na spalaniu ?

Post autor: mwpol »

Prawda, warto zwrócić tutaj szczególnie uwagę na zmianę biegu w odpowiednim momencie obrotowym. Przy silnikach benzynowych jest on zazwyczaj nieco wyższy niż tych na ON. Jest to istotna sprawa, o której wielu nie zdaje sobie nawet sprawy
Czasem potrzeba tony wiedzy, by zmienić uncję przekonań
Awatar użytkownika
Drifter
Posty: 8
Rejestracja: 12 gru 2012, 16:31

Re: Jazda "eko" - jak jechać by zaoszczędzić na spalaniu ?

Post autor: Drifter »

Plus, że zyłowanie benzyniaka na niskich obrotach moze go zabić, pękają panewki głównie... Tak ze ostroznie z tą "eko" jazdą.
Samochód – pojazd mechaniczny z własnym napędem i źródłem energii, dwu – lub trzyśladowy, na trzech lub więcej kołach (najczęściej 4), przeznaczony do przewozu osób, ładunków itp. i mający zdolność poruszania się w dowolnym kierunku (...)
Magda

Re: Jazda "eko" - jak jechać by zaoszczędzić na spalaniu ?

Post autor: Magda »

żeby to było takie proste z tą ekojazdą, jakoś nie widzę się lekko przyspieszającej na autostradzie.
dociskając pedał gazu do 3/4...
jiknow
Posty: 2
Rejestracja: 26 cze 2013, 12:02

Re: Jazda "eko" - jak jechać by zaoszczędzić na spalaniu ?

Post autor: jiknow »

Jednostajna jazda - unikanie gwałtownych przyspieszeń i gwałtownego hamowania oraz jazdy na biegu jałowym.
eragon
Posty: 1
Rejestracja: 29 lip 2013, 17:40
model samochodu: fiat126p

Re: Jazda "eko" - jak jechać by zaoszczędzić na spalaniu ?

Post autor: eragon »

Ja w jazdę eko nie wierzę, ściema i tyle. Jedyne co pomaga w oszczędzaniu paliwa to lokalizator gps podłączony pod pływak. W inne cuda niestety nie wierzę :) A tak w ogóle ma ktoś z was lokalizator w samochodzie? Ja mam od roku i naprawdę oszczędzam na paliwie
klecina

Re: Jazda "eko" - jak jechać by zaoszczędzić na spalaniu ?

Post autor: klecina »

Mnie wmawiano, że jak się jeździ boso, to wtedy ma się większe wyczucie w pedałach i wtedy spala się mniej. Ale jakoś w to nie wierzę, choć jazda na boso u mnie jest efektywniejsza to muszę przyznać :)
ODPOWIEDZ

Wróć do „Silnik Benzyna”