1.7CRDi problem ze sprzęgłem

forum użytkowników modelu Optima
karuzel
Posty: 19
Rejestracja: 04 gru 2016, 19:18

1.7CRDi problem ze sprzęgłem

Post autor: karuzel »

Witam

Prawdopodobnie jutro stanę się posiadaczem optimy z 2012r. Z większych problemów jakie miał ten samochód było sprzęgło. Z tego co obecny użytkownik mówił przy 80.000 rozpoczęły się problemy z wbiciem pierwszego biegu. W jednym ASO chcieli wymieniać całe sprzęgło za spore pieniądze. Samochód został naprawiony w innym ASO gdzie za 200 zł "zreanimowali" pierwszy bieg i bolączkę ze sprzęgłem. Stwierdzili, że sprzęgło spokojnie wytrzyma jeszcze raz tyle. Niestety niby wszystko naprawili ale stworzyli kolejny mały problem. Sprzęgło łapie od samego dołu. Jeździłem już paroma modelami samochodów i nigdzie takiego czegoś nie spotkałem. Samochody z reguły Zaczynają załączać napęd przy puszczaniu sprzęgła od 1/3 lub 1/2 przedziału ale nigdy na pierwszych milimetrach jak to teraz jest w Optimie. Czy da się to jakoś wyregulować?
Awatar użytkownika
Roo
Posty: 132
Rejestracja: 01 lut 2016, 21:01
model samochodu: Optima

Re: 1.7CRDi problem ze sprzęgłem

Post autor: Roo »

Myślę, że musiałbyś się wybrać do jakiegoś mechanika, by nie wpakować się w kłopoty i wycofać z zakupu jeśli tak Ci doradzi. Z tego co opisujesz to jeśli jest to dobrze zrobione i ma wytrzymać "drugie tyle" to do tego szybkiego łapania sprzęgła się przyzwyczaisz, zaś teraz przy zakupie masz pretekst na wytargowania dobrej ceny ;)
karuzel
Posty: 19
Rejestracja: 04 gru 2016, 19:18

Re: 1.7CRDi problem ze sprzęgłem

Post autor: karuzel »

Celowo to mnie nikt na minę nie wsadza i ciężko będzie dodatkową zniżkę od Taty z tego tytułu uzyskać ;)
Seb
Posty: 1231
Rejestracja: 18 lut 2016, 18:28
model samochodu: Była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
Jest Superb 2.0TSI
Lokalizacja: Częstochowa

Re: 1.7CRDi problem ze sprzęgłem

Post autor: Seb »

Nie wiem jak było w 2012r ale ja też mam problem z 1 i 3 biegiem. Chętnie dowiem się co się stało wtedy bo może coś podpowiem ASO i skończą się odpowiedzi "proszę jeździć i obserwować " :evil:
Pisał Sebastian
była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
jest Superb 2.0TSI 140kW
DUNES
Posty: 32
Rejestracja: 30 sie 2015, 14:59
model samochodu: Optima

Re: 1.7CRDi problem ze sprzęgłem

Post autor: DUNES »

Co prawda ja mam Optime w automacie ,ale miałem przyjemność pojezdzić wersja testową 1.7 crdi z manualem ,jak mi szef salonu dawał kluczyki a maja do mnie już zaufanie znamy sie dość
długo to pamietam jego słowa UWAŻAJ BO SPRZEGŁO BIERZE OD SAMEGO DOŁU ,auto miało przejechane 100O km ,wiec może one tak mają z tym sprzegłem ,biegi wchodziły dość twardo ale bez problemu,
być może ze bardziej jest problem z wybierakiem może gdzieś zachaczone podwoziem było.
Seb
Posty: 1231
Rejestracja: 18 lut 2016, 18:28
model samochodu: Była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
Jest Superb 2.0TSI
Lokalizacja: Częstochowa

Re: 1.7CRDi problem ze sprzęgłem

Post autor: Seb »

nie ma opcji z zahaczeniem podwoziem. Im dłużej jeżdżę tym 1 gorzej wchodzi. Bardzo często jak zostawię auto zgaszone na biegu (nie używam ręcznego prawie nigdy) to jak wsiądę to nie mogę wyrzucić na luz mimo wciśniętego sprzęgła. Dopiero po odpaleniu silnika jakby wspomaganie sprzęgła się włączało i jest lepiej.
Gdzieś wyczytałem, że winą jest właśnie pompa wspomagania sprzęgła. Podobno Optima ma ze stałym wspomaganiem a Sportge z regulowanym. Co to oznacza nie wiem ale podobno pasują P2P i po wymianie problem znika. Tylko jak do tego przekonać ASO. Krew mnie zalewa jak próbuję wrzucić 1 bieg po trzy razy wysprzęglam albo ruszam dynamicznie i wrzucając 3 zgrzyta :evil:
Pisał Sebastian
była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
jest Superb 2.0TSI 140kW
Nopler
Posty: 59
Rejestracja: 16 mar 2016, 19:55
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Kraków

Re: 1.7CRDi problem ze sprzęgłem

Post autor: Nopler »

@Seb: ja mam automat, ale pytałem ostatnio na przeglądzie czy jakieś felery w nowej Optimie. Gość mi powiedział, że w manualu często siada pompa sprzęgła. Myślę więc, że to może być to w Twoim przypadku.
Kia Optima XL, diesel, sedan, Gravity Blue
Seb
Posty: 1231
Rejestracja: 18 lut 2016, 18:28
model samochodu: Była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
Jest Superb 2.0TSI
Lokalizacja: Częstochowa

Re: 1.7CRDi problem ze sprzęgłem

Post autor: Seb »

Dziękuję. Po świętach robię dym :twisted:
Pisał Sebastian
była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
jest Superb 2.0TSI 140kW
karuzel
Posty: 19
Rejestracja: 04 gru 2016, 19:18

Re: 1.7CRDi problem ze sprzęgłem

Post autor: karuzel »

Seb nie wiem czy to coś da. Ojciec chciał robić na gwarancji to powiedzieli, że sprzęgło już gwarancji nie podlega. W Sopocie krzyknęli sobie ponad 2000 za wymianę sprzęgła. Całe szczęście, że ojciec pojechał chyba do Starogardu i tam za 200 zł wyregulowali. Jedynka wchodzi ale jak napisałem bierze od pierwszych milimetrów. Jeżeli znajdzie się duża ilość osób z tym problemem to można powalczyć o uruchomienie akcji serwisowej jako wady ukrytej/fabrycznej.
Seb
Posty: 1231
Rejestracja: 18 lut 2016, 18:28
model samochodu: Była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
Jest Superb 2.0TSI
Lokalizacja: Częstochowa

Re: 1.7CRDi problem ze sprzęgłem

Post autor: Seb »

karuzel dzięki za info. Spróbuję powalczyć sam. Z tą akcją serwisową to nie wierzę bo w Skodzie miałem 1,8TSI który od nowości spalał 300ml oleju na 1000km. Jeździłem, prosiłem, pisałem i nic. Tyle szczęści, że mi spalanie oleju nie rosło :|
Pisał Sebastian
była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
jest Superb 2.0TSI 140kW
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”