Pytanie o felgi

forum użytkowników modelu Optima
bochenek19
Posty: 5
Rejestracja: 25 lut 2018, 20:54
model samochodu: optima

Re: Pytanie o felgi

Post autor: bochenek19 »

jakie macie ET w swoich 18 calowych felgach?
Robeq
Posty: 42
Rejestracja: 20 gru 2017, 19:59
model samochodu: Kia Optima SW XL + Tech

Re: Pytanie o felgi

Post autor: Robeq »

bochenek19 pisze:jakie macie ET w swoich 18 calowych felgach?
Witam,

Właśnie wczoraj zmieniłem z oryginalnych na "letnie" Borbet BS5 grey 8,00x18 5x114,30 ET40.

Pozdrowienia, R.
Kia Optima XL SW 1.7 CRDi 7DCT + TECH (aurora black)
Marcin
Posty: 404
Rejestracja: 12 gru 2016, 13:04
model samochodu: Optima 2017 2.0DOHC

Re: Pytanie o felgi

Post autor: Marcin »

Tak się zastanawiam, czy felgi od innej marki pasują plug and play do optimy? Pewnie Hyundai, ale jeszcze jakaś marka może? Czasami łatwiej znaleźć np na Allegro „felgi octavia” niż po konkretnych parametrach.
Optima 2.0 DOHC Pb, manual, wersja L, sedan, white pearl, 2017
MTomalak
Posty: 104
Rejestracja: 27 mar 2018, 11:03
model samochodu: Optima SW 2.0
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pytanie o felgi

Post autor: MTomalak »

Wracając z salonu przy prędkości od 100km/h aż do 140 trzęsło kierownicą i telepało budą.
Nie przejąłem się zbytnio bo już czekały na mnie nowe 18".
Po zmianie niezbyt się zmieniło. To samo przy tych samych prędkościach.
Pomyślałem sobie - może nowe opony, może muszą się uleżeć. Po kolejnych kilkuset km pojechałem na wyważenie.
To samo.
Zainwestowałem 350 zł w test drogowy Hunter gdzie odwzorowują warunki drogowe i osobno badają opony oraz osobno felgi.
Wszystko ok.
Do auta i trasa nad morze. To samo...
Teraz właśnie jestem znów w serwisie na ponownym teście drogowym.
Jak nie pomoże to ewidentnie wina zawieszenia. Trzeba będzie oddać do serwisu

Nie są to duże drgania ale występują. No chyba, że jestem przewrażliwiony i nie przyzwyczajony do jazdy na 18".
Tyle, że do 100km/h jest luzik i od 150km/h tez sporo mniej odczuwalne
Dodam, że przy hamowaniu z różnych prędkości nic nie telepie
Kia Optima SW 2018 Biała 2.0 Pb manual
chudy
Posty: 528
Rejestracja: 27 lut 2017, 00:27
model samochodu: Optima SW GTLine
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pytanie o felgi

Post autor: chudy »

MTomalak pisze:Wracając z salonu przy prędkości od 100km/h aż do 140 trzęsło kierownicą i telepało budą.
Nie przejąłem się zbytnio bo już czekały na mnie nowe 18".
Po zmianie niezbyt się zmieniło. To samo przy tych samych prędkościach.
Pomyślałem sobie - może nowe opony, może muszą się uleżeć. Po kolejnych kilkuset km pojechałem na wyważenie.
To samo.
Zainwestowałem 350 zł w test drogowy Hunter gdzie odwzorowują warunki drogowe i osobno badają opony oraz osobno felgi.
Wszystko ok.
Do auta i trasa nad morze. To samo...
Teraz właśnie jestem znów w serwisie na ponownym teście drogowym.
Jak nie pomoże to ewidentnie wina zawieszenia. Trzeba będzie oddać do serwisu

Nie są to duże drgania ale występują. No chyba, że jestem przewrażliwiony i nie przyzwyczajony do jazdy na 18".
Tyle, że do 100km/h jest luzik i od 150km/h tez sporo mniej odczuwalne
Dodam, że przy hamowaniu z różnych prędkości nic nie telepie
Zbieżność, geometria, luzy - na pierwszy strzał. Ja bym takich drgań nie bagatelizował bo to mogą być rzeczy które wpływają poważnie na bezpieczeństwo
SW GTLine Black & SW GT Black
MTomalak
Posty: 104
Rejestracja: 27 mar 2018, 11:03
model samochodu: Optima SW 2.0
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pytanie o felgi

Post autor: MTomalak »

Już po. Jest lepiej, pokusilbym się że dobrze. Coś tam jeszcze czuje ale to już fobia chyba... Najgorsze jest że dróg u nas w idealnym stanie brak i ciężko w mieście do 120 się rozpędzić. Na autostradzie będę dopiero jutro
Niektórzy z was mają 19, macie idealny stan w środku, znaczy się bez żadnych minimalnych nawet drgań? W sumie przy naszych drogach to nie jest możliwe
Kia Optima SW 2018 Biała 2.0 Pb manual
chudy
Posty: 528
Rejestracja: 27 lut 2017, 00:27
model samochodu: Optima SW GTLine
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pytanie o felgi

Post autor: chudy »

MTomalak pisze:Już po. Jest lepiej, pokusilbym się że dobrze. Coś tam jeszcze czuje ale to już fobia chyba... Najgorsze jest że dróg u nas w idealnym stanie brak i ciężko w mieście do 120 się rozpędzić. Na autostradzie będę dopiero jutro
Niektórzy z was mają 19, macie idealny stan w środku, znaczy się bez żadnych minimalnych nawet drgań? W sumie przy naszych drogach to nie jest możliwe
a powiesz co ASO zrobiło ?
SW GTLine Black & SW GT Black
MTomalak
Posty: 104
Rejestracja: 27 mar 2018, 11:03
model samochodu: Optima SW 2.0
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pytanie o felgi

Post autor: MTomalak »

Profesjonalne wyważanie na wywazarce Hunter ale tym razem z pogrozeniem palcem że więcej taki miły nie będę.
Wartości jakie wyszły to po około 4 do 5 jednostek na koło. Regułą jest i też prawidłową wartością od 5 do nawet 8.
Pojechałem na szybko na ekspresówkę po parę km w jedną stronę. Wydaje się być spoko ale już mam na tym punkcie schize
Kia Optima SW 2018 Biała 2.0 Pb manual
MrAdamo
Posty: 79
Rejestracja: 26 lut 2017, 20:46

Re: Pytanie o felgi

Post autor: MrAdamo »

Problem jest z oponami.
Też średnio co 4 -5 tys. km jeżdżę wyważać koła ponieważ po takim przebiegu przy prędkościach 130 - 160 telepie samochodem.
Ciekawostką jest to, że za każdym razem wyważarka pokazuje niedowagę oraz to, że firmy oponiarskie robią opony jajowate, co widać jak koło puści się w ruch na wyważarce.
Dwie opony już reklamowałem na tę dolegliwość i bardzo szybko dostałem nowe.
Ostatnio czytałem artykuł w gazecie motoryzacyjnej i była tam tabela, które firmy robią najbardziej jajowate opony. Bardzo mnie zdziwiło, że z tabeli wynikało, że im mniej prestiżowa firma produkująca opony tym opony mniej jajowate.

Jako ciekawostkę podam, że pan w jednej z firm wulkanizacyjnej w której wyważałem koła powiedział, że i kwadratowe koła też da się wyważyć :shock: a i tak będą biły. :lol:
Kia Optima SW GT Gravity Blue
MTomalak
Posty: 104
Rejestracja: 27 mar 2018, 11:03
model samochodu: Optima SW 2.0
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pytanie o felgi

Post autor: MTomalak »

Jednak nie jest dobrze. Dzisiaj rano autostrada, trochę dłuższej jazdy i to samo.
Już wiem że to są opony. Reklamacja nic nie dała. Firma sprawdziła sobie po swojemu u siebie i odpowiedź taka, że wszystko mieści się w normach.
Psia mać.
Zamówiłem przed chwilą nowe, droższe opony i zobaczymy.
Kia Optima SW 2018 Biała 2.0 Pb manual
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”