Optima II w gazetach

forum użytkowników modelu Optima
Awatar użytkownika
Roo
Posty: 132
Rejestracja: 01 lut 2016, 21:01
model samochodu: Optima

Optima II w gazetach

Post autor: Roo »

Optima II w gazetach w ostatnim czasie pojawia się dosyć często. Jak widać nowy model sporo namieszał na rynku limuzyn, zbiera bardzo dobre oceny. Proponuję podebatować z czym się zgadzamy, a z czym nie, ponieważ na pewno nie wszystkie spostrzeżenia są prawdziwe zarówno o Optimie jak i innych modelach.

Nie kupuję gazet systematycznie, ale jeszcze w zimę mocno śledziłem wszystkie gazety przed podjęciem zakupu Optimy. Pierwszą gazetę jaką wyszukałem pojawiła się w styczniu z dnia 11.01.2016 Tygodnik motoryzacyjny postanowił przetestować Optimę jak wypadła nowa generacja modelu do starego.

Następnie o czym pisałem w wątku: Nowa Kia Optima II - opinie na naszym forum gazeta Auto Świat postanowiła przetestować jak wypadnie Optima do swojej konkurencji czyli kontra Mazda 6, Mondeo, Insignia, Peugeot 508. Artykuł można przeczytać: http://www.auto-swiat.pl/nowe/limuzyny- ... eot/6zbby4
Optima uczciwie z niedużą przewagą wygrała to porównanie, a więc w gronie tych aut okazała się najlepsza…

Ciekawie zrobiło się dzisiaj, gdy na stacji benzynowej zobaczyłem nowy nr 19 gazety Motor, gdzie porównano 9 aut klasy średniej. Do poprzedniego grona aut, które wymieniłem powyżej dołączył Hyundai I40, Renault Talisman, VW Passat oraz Skoda Superb. W tym porównaniu zwyciężył Superb na drugim miejscu Talisman następnie Passat, a na czwartym miejscu Optima. Dopiero, gdy uwzględniono wyposażenie i koszty zakupu aut Optima zajęła ex aequo trzecie miejsce z Passatem… Zainteresowanych odsyłam do kiosku koszt tylko 1,99zł, a będziemy mieli o czym podebatować :D

Moje zdanie na temat tego testu: Chyba wszyscy się przyzwyczaili, że Passat od wielu lat tego typu testy często wygrywał, a Skoda równie wysoko się utrzymywała. Jednak nowy model Superba jest na tyle dobry, że w tym porównaniu odsunął Passata z pierwszego miejsca. Optima 1 od początku była trochę lekceważona z tytułami w gazetach czy w internecie typu: koreański passat, a tego typu testy z innymi autami zazwyczaj przegrywała np: http://www.auto-swiat.pl/testy/nowy-vol ... -czy/fpnjh zdobyła przed ostatnie miejsce. Dziś Nowy model Optimy to model równy lub przewyższający swoją konkurencję o czym jak widać gazety zaczynają pisać, a w porównaniach występuje wysoko bo nawet 3 czy 4 miejsce z 9 testowanych aut to dobre miejsce, a po małych poprawkach mógłby zająć bezapelacyjne minimum 3 miejsce.
Hyundaia I40 testowałem i wiem, że ten model nie może się równać z Optimą. Ford Mondeo wydaje mi się ciekawym autem, bo ma m.in. bardzo dobry dostęp do bagażnika jednak nie testowałem go, więc się nie wypowiadam tak samo jak o Oplu i Peugeocie. Insignie opisywali inni użytkownicy naszego forum np: Nopler, więc wiemy że Opel odstaje od Optimy. Mazda 6 o tym modelu większość z nas marzyła przed zakupem Optimy, jednak jazda próbna szybko wybiła nam go z głowy w tym i mi. O Renault Talisman nie potrafię się wypowiedzieć po za tym, że jest piękny z wyglądu i tu jestem ciekaw waszych opinii szczególnie czy uczciwie zajął wysokie miejsce??? Ja tylko napiszę, że bałbym się tego systemu 4Control za parę lat ;d Odnośnie Superba, który zajął 1 miejsce bym się zgodził faktycznie fajne i ergonomiczne auto, które przewyższa Optimę pod względem dostępu do bagażnika jednak, gdy weźmiemy pod uwagę identyczne wyposażenie w stosunku do ceny to już Superb wychodzi drożej i decyzja o wyborze auta zaczyna być kalkulowana ( pomijam kwestie wyglądu i dłuższej gwarancji o 5 lat ;d ). Passata pozostawiam do dyskusji …
Optima straciła punkt przez przyspieszenie do 100km/h gdzie wszystkie inne auta po za Optimą i Talismanem występowały w ręcznej skrzyni biegów, gdzie jak wiemy zamiast 11 sek byłby wynik 10sek z manualną skrzynią biegów co dało by Optimie o punkt więcej, więc już przegoniła by Passata i byłaby sama na 3 miejscu ;D W punktacji na temat wyposażenie dodatkowego Optima dostała tylko 2 pkt, a Passat 4 przecież Optima po za regulowanym zawieszeniem przewyższa we wszystkim Passata co znajdziemy w tabelce na str.24. Jak myślicie za duży wstyd by koreańczyk przegonił niemca? W Superbie aktywny tempomat został podkreślony w artykule, że kosztuje tylko 1400zł, zapomnieli dodać, że działa tylko do 160km/h, bo za ten co działa do 210km/h żądają już 2800zł… Rzuciło mi się to w oczy, ponieważ swego czasu mocno myślałem nad zakupem tego modelu i cennik przerabiałem parę razy. Co do cen to Optimę gdyby w tym porównaniu wystawili w wersji L z ręczną skrzynią kosztowała by 105.900zł i była by najtańszym autem z przedstawionych, a nie jednym z najdroższych… Superb przecież w porównaniu nie wystąpił w najbogatszej wersji Laurin&Klement, bo byłby za drogi i zabrało by to mu punkty w porównaniu.
Jak Wy oceniacie pozycję Optimy w segmencie aut klasy średniej lub po prostu w tym artykule?
Nopler
Posty: 59
Rejestracja: 16 mar 2016, 19:55
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Kraków

Re: Optima II w gazetach

Post autor: Nopler »

Test porównawczy w ostatnim Motorze jest nieźle zrobiony moim zdaniem - poza dziwnie niskim miejscem Mazdy z resztą mogę się zgodzić. Co do Talismana, odwiedziłem jakiś czas temu salon Renault i się do niego przymierzyłem - nie odpowiada mi panel środkowy deski rozdzielczej, który nie grzeszy wysoką jakością, nie jestem też zwolennikiem tabletowej obsługi samochodu. Z zewnątrz też mi coś nie gra - przód jest dla mnie zbyt ciężki. Wiadomo, kwestia gustu.

Ogólnie jeśliby wziąć same cyferki (czyli wyłączając całą magię, która nas urzeka) mój ranking tej dziewiątki wyglądałby tak:
1. Passat
2. Superb - moim zdaniem obiektywnie oba auta są faktycznie super dopracowane, ciężko się do czegoś doczepić
3. 6 - świetne osiągi, super skrzynia, świetnie jeździ
4. Optima i Talisman
5. Mondeo

Ogólnie na tym bym się zatrzymał, bo 508, Insignia i i40 są już z innej epoki, moim zdaniem po prostu nie są warte uwagi. Tak naprawdę powyższa szóstka to wszystkie dzisiejsze auta klasy średniej, które warto brać pod uwagę. Avensis, którego brak w gazetowym porównaniu, jest jakąś pomyłką- po 3cim faceliftingu Toyota została mocno w tyle.

Dlaczego nie wybrałem któregokolwiek z powyższych? Passat i Superb są często spotykane na drogach i przez to dość zwykłe, nie chciałem Mazdy w dieslu, Talisman mi się nie podoba, Mondeo wygląda dla mnie na plastikowy. Z magią :) mój ranking wygląda tak:

1. Optima
2. Passat
3. 6, ale tylko w kombi
4. Superb
5. Mondeo
6. Talisman
Kia Optima XL, diesel, sedan, Gravity Blue
Awatar użytkownika
Roo
Posty: 132
Rejestracja: 01 lut 2016, 21:01
model samochodu: Optima

Re: Optima II w gazetach

Post autor: Roo »

Nopler wpisałem w google by poczytać o jakimś porównaniu Optimy z Talismanem no i nie tylko Tobie nie podobał się ten panel środkowy w Talismanie, ale również Panu Łukaszowi Bąkowi, który przetestował jeszcze Mazde 6 i napisał artykuł/felieton: Trójkąt, w którym Koreanka pobiła Francuza i zawstydziła Japonkę. Jak widać potwierdził to, że Optima stoi bardzo wysoko w szeregu obecnie nowo produkowanych limuzyn doczepił się w Optimie jedynie układu kierowniczego, które mi osobiście pasuje bo przy wolnych prędkościach jest bardzo delikatny, a przy zwiększaniu prędkości robi się coraz bardziej sztywny.
Wracając do Talismana napisał: "...No więc odpada Renault, które postanowiło, że połowę deski rozdzielczej talismana zajmie wielki tablet i w nim upchało absolutnie wszystkie funkcje auta. Tablety świetnie się sprawdzają pod dwoma warunkami: 1) wyprodukował je Apple i 2) dajecie je dzieciom, kiedy potrzebujecie pięciu minut świętego spokoju. Tymczasem tablet w renault ani nie pochodzi od Apple’a, ani nie uspokoicie za jego pośrednictwem latorośli. Z drugiej strony na pewno będziecie musieli prosić je o pomoc w obsłużeniu tego ustrojstwa. Raz chciałem zmienić stację radiową, a włączyłem upiornie czerwone podświetlenie wnętrza..."
Co ciekawe zauważył również to o czym wiele razy pisaliśmy na forum, że Optima jest bardzo żwawa jak na 141KM: " Diesel w renault ma 160 koni, w maździe – 150, a w kii – tylko 141. A teraz wyobraźcie sobie, że subiektywnie i organoleptycznie wrażenie najbardziej żywiołowej sprawia optima, zaś najbardziej mułowatego – talisman..."
Źródło: http://forsal.pl/artykuly/922562,renaul ... z-bak.html
Seb
Posty: 1231
Rejestracja: 18 lut 2016, 18:28
model samochodu: Była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
Jest Superb 2.0TSI
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Optima II w gazetach

Post autor: Seb »

Te testy w gazetach są ewidentnie pisane na zamówienie. Inna sprawa, że co niektórzy nie przykładają się, ale nie wiadomo na co się umawiali. Ja czekam na test Optimy wykonany przez Zachara. Wtedy będzie można zobaczyć i posłuchać ;)
Pisał Sebastian
była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
jest Superb 2.0TSI 140kW
gohra
Posty: 40
Rejestracja: 12 kwie 2016, 19:37

Re: Optima II w gazetach

Post autor: gohra »

Jeśli ktoś jeszcze nie czytał, porównanie z Talismanem...

http://www.auto-swiat.pl/testy/kia-opti ... gla/8v7mpm
Awatar użytkownika
Roo
Posty: 132
Rejestracja: 01 lut 2016, 21:01
model samochodu: Optima

Re: Optima II w gazetach

Post autor: Roo »

Mamy kolejny test tym razem gazeta AUTOmoto nr 7/2016. Porównują pięć modeli z Czech, Korei i Francji. Kto wygrał:
1. Skoda Superb pkt. 324
2. Renault Talisman pkt. 315
3. Kia Optima pkt.313
4. Mazda 6 pkt. 303
5. Peugeot 508 pkt. 301

Mój komentarz do testu: Wygrał Superb to nic nowego w poprzednim teście tak samo :) Nie da się ukryć, że ma największy bagażnik z testowanych aut jak i najlepsze dojście do niego za co zyskuje punkty. Talisman przewaga 2 pkt. nad Optimą to żadna przewaga, a raczej remis... Optima posłużę się komentarzem redaktora: "Szokująco mocnego zawodnika wystawia Kia - niewiele brakuje, by Optima weszła do elity klasy średniej!" Jak dodamy, że w porównywalnym wyposażeniu Optima jest najtańsza już w szczególności z Superbem czy Mazdą 6 wybór pozostaje prosty... ;) Co do Mazdy 6 i Peugeota 508 no to zdecydowanie przegrywają to porównanie z Optimą w poprzednim teście również...
mac_surow
Posty: 9
Rejestracja: 12 cze 2016, 11:31

Re: Optima II w gazetach

Post autor: mac_surow »

Roo pisze: Co do (...)Peugeota 508 (...)
peugeot 508, zwlaszcza w wersji GT lub RXH, to bardzo fajny samochod. zwyczajowo dobre silniki diesel`a i swietne wykonczenie wnetrza. podobac tez sie moze.

sorry za offtopic, ale musialem (tzn. czulem taka potrzebe)...;-)
Awatar użytkownika
Roo
Posty: 132
Rejestracja: 01 lut 2016, 21:01
model samochodu: Optima

Re: Optima II w gazetach

Post autor: Roo »

Nowy opis o Optimie co prawda nic nowego: http://superauto24.se.pl/testy/test-kia ... 53315.html
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”