Optima - problem z kierowaniem przy większej prędkości

forum użytkowników modelu Optima
PiotrekG
Posty: 1
Rejestracja: 30 gru 2015, 11:35
model samochodu: Optima

Optima - problem z kierowaniem przy większej prędkości

Post autor: PiotrekG »

Witam,
Od niedawna jestem właścicielem Optimy 1.7. Po wjechaniu na autostradę okazało się, że przy większej prędkości trudno utrzymać stały tor jazdy, cały czas trzeba go korygować. Coś takiego:
https://www.youtube.com/watch?v=14wtL3kXISs
Z tego co czytałem na forach amerykańskich w Optimie to się zdarza, pomaga zmiana profilu opcji „steering mode”. Też tak macie, próbowaliście coś z tym zrobić w serwisie?

Piotrek
Zyzio
Posty: 2
Rejestracja: 27 gru 2016, 08:12
model samochodu: Kia Optima 4

Re: Optima - problem z kierowaniem przy większej prędkości

Post autor: Zyzio »

Witam. Mam optima z 2015 1.7 auto ( wersja UK) i muszę powiedzieć że nie mam takich problemów. Przejechałem nią w ostatnim tygodniu 2.2km po autostradach Niemiec z prędkością do 200km. Samochód jechać hmm, mogę powiedzieć płynął rzymajac się linii pasa z wyłączonym asystentem linii.
gerwazy
Posty: 13
Rejestracja: 26 gru 2015, 19:12
model samochodu: Optima 2016
Lokalizacja: Piła

Re: Optima - problem z kierowaniem przy większej prędkości

Post autor: gerwazy »

Mam podobny problem. Auto nie utrzymuje jazdy na wprost. Caly czas musze miec rece na kierownicy. Auto nowe
Botage
Posty: 5
Rejestracja: 26 sie 2016, 10:05

Re: Optima - problem z kierowaniem przy większej prędkości

Post autor: Botage »

Witajcie. Miałem podobny problem. Odebrałem samochód i wracając do domu zauważyłem, że ściąga w prawo.

Jechał ze mną nawet 'mistrz' serwisu bo oczywiście nie chcieli uwierzyć. Jegomość nie był skory do zauważenia tego efektu twierdząc, że droga krzywa/pochyła itp. Na szczęście wymusiłem na nich poprawę - zrobili kalibracje układu kierowniczego, a kilka dni później również zbieżność (nie mogli jej wykonać od razu ze względu na brak czasu a za kilka dni miałem też otrzymać nowe opony zimowe - więc przy okazji). Kalibracja załatwiła porblem w 80%, zbieżność w 10%. Czasami mam wrażenie jeszcze naprawdę lekkiego skręcania przy dużych prędkościach (150-180). Ale to nie mogę w 100% stwierdzić, czy to nie z pewnością wiatr/droga.
matio
Posty: 20
Rejestracja: 19 lut 2017, 19:37
model samochodu: optima

Re: Optima - problem z kierowaniem przy większej prędkości

Post autor: matio »

Ja też miałem takie wrażenie. U mnie pomogło wyłączenie czujnika utrzymania pasa ruchu. wyłącznik jest po lewej stronie od kierownicy :)
Po wyłączaniu jest ok, auto samodzielnie nie koryguje toru jazdy.
chudy
Posty: 528
Rejestracja: 27 lut 2017, 00:27
model samochodu: Optima SW GTLine
Lokalizacja: Warszawa

Re: Optima - problem z kierowaniem przy większej prędkości

Post autor: chudy »

Sprawdzić zbieżność i geometrię, moze w fabryce puścili bez regulacji...
U mnie prowadzi sie idealnie, a system utrzymania pasa ruchu, prowadzi bardzo dokładnie.
SW GTLine Black & SW GT Black
fransis
Posty: 23
Rejestracja: 17 lut 2017, 17:36

Re: Optima - problem z kierowaniem przy większej prędkości

Post autor: fransis »

Witam, nie wiem o jakim rocznikach piszecie ale ja mam Optimę 2012 /wersja M/ i jak zauważyłem na trasie to wspomaganie tzw. progresywne zapewne usztywnia kierownicę ale za to po jakimś czasie co chwilę muszę korygować tor jazdy z pokonaniem pewnego oporu- nie jest to płynne - aż z czasem ręka boli - czy to zależy od ustawień?, gdzie należy te ustawienia zmienić?- czy tylko robi to serwis? czy jest to fabryczne ustawienie i nie można tego zmienić? niestety instrukcja jet bardzo ogólna i ie ma takich wskazówek- i jak sądzę nie mam asystenta ruchu - pozostaje jeszcze jedna wątpliwość - co to za wyłącznik po lewej stronie od kierownicy- 0/1 - czy to jest wyłączanie tego asystenta czy niefabrycznych czujników parkowania-przód? Dzięki za ewentualne info
Marcin
Posty: 404
Rejestracja: 12 gru 2016, 13:04
model samochodu: Optima 2017 2.0DOHC

Re: Optima - problem z kierowaniem przy większej prędkości

Post autor: Marcin »

Po lewej stronie guziczek (przynajmniej w moim aucie) sluzy do wlaczenia/wylaczenia asystenta pasa ruchu. To wlasnie sprawia, ze auto probuje sie wcelowac pomiedzy linie wyznaczajace pas ruchu i walczy z kierowca odbijajac w lewo badz w prawo. Straszne uczucie, gdy nie wiesz o co chodzi :) Jesli musisz sie az tak meczyc, to pewnie masz to aktywne. Powinna ci sie swiecic wtedy kontrolka przy zegarach.
Optima 2.0 DOHC Pb, manual, wersja L, sedan, white pearl, 2017
fransis
Posty: 23
Rejestracja: 17 lut 2017, 17:36

Re: Optima - problem z kierowaniem przy większej prędkości

Post autor: fransis »

Marcin pisze:Po lewej stronie guziczek (przynajmniej w moim aucie) sluzy do wlaczenia/wylaczenia asystenta pasa ruchu. To wlasnie sprawia, ze auto probuje sie wcelowac pomiedzy linie wyznaczajace pas ruchu i walczy z kierowca odbijajac w lewo badz w prawo. Straszne uczucie, gdy nie wiesz o co chodzi :) Jesli musisz sie az tak meczyc, to pewnie masz to aktywne. Powinna ci sie swiecic wtedy kontrolka przy zegarach.
no właśnie nic się nie świeci - tylko co chwilę przy większej prędkości muszę korygować niezbyt płynnie kierunek jazdy auta - to jest obok rozjaśniania i przyciemniania tablicy rozdzielczej - a nawet jak jest na zero to i tak czujniki przednie piszczą i reagują więc albo one są skopane albo potrzeba kalibracji - a ponieważ zamierzam przyspieszyć wymianę oleju to się zapytam w ASO.
fransis
Posty: 23
Rejestracja: 17 lut 2017, 17:36

Re: Optima - problem z kierowaniem przy większej prędkości

Post autor: fransis »

już wiem - nie mam asystenta pasa ruchu - to jest raczej wyłączanie przednich czujników parkowania, które zostały dołożone później a nie w ASO jako oryginalne
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”