Optima 1.6 T-GDI 180km + 7DCT - recenzje, spalanie, osiagi

forum użytkowników modelu Optima
Rob74
Posty: 17
Rejestracja: 21 sty 2019, 21:16
model samochodu: OPTIMA 1,6 T-GDI "L" black pearl

Re: Optima 1.6 T-GDI 180km + 7DCT - recenzje, spalanie, osia

Post autor: Rob74 »

Jestem świeżym posiadaczem Optimy 1,6 TGDI w wersji L. Parę spostrzeżeń po pierwszej jeździe. Zrobiłem ok. 200 km głownie w nocy. Spalanie ok 6,5 l/100. Na razie jestem zadowolony (nogę mam ciężką :D ), trasa: miasto i obszar niezabudowany, zobaczymy co będzie dalej. Jeżeli chodzi o oświetlenie, jest naprawdę ok. Światło jest białe i ładnie oświetla drogę na przyzwoitym dystansie od auta. W porównaniu w reflektorami projekcyjnymi, których używałem w hyundaiu i30, przepaść. Warto dopłacić do wersji M i nabyć L, bo światła naprawdę są fajne. Poza tym samochód ma niezłego kopa, ciągnie od samego dołu i żwawo reaguje na przyciśnięcie gazu. Na razie same plusy. Co do wyposażenia, uważam że jest warte swojej ceny. Co do dodatkowych pakietów, kwesta gustu.
KIA OPTIMA 1,6 T-GDI, "L", sedan, aurora black, 2018
hrydziu
Posty: 4
Rejestracja: 18 sty 2019, 15:16
model samochodu: szukam

Re: Optima 1.6 T-GDI 180km + 7DCT - recenzje, spalanie, osia

Post autor: hrydziu »

Jezdzilem wczoraj 2h optima 1.6gt line. Średnie spalanie mi wyszlo 9.5. przy prędkościach autostradowych 140 chyba nie da sie zejsc poniżej 9litroq niestety. Mi nie podoba sie jedna rzecz. Działanie mechanizmu różnicowego. Przy ruszaniu z miejsca auto mieli jakby jednym kolem i wcale nie trzeba wciskac gazu do dechy zeby to się stalo. Moment obrotowy tez tego nie powoduje bo ubsiebie mam 450Nm i nigdy tego nie doświadczyłem. W salonie tez nie byli zdziwieni moimi spostrzeżeniami bo tez to zauwazyli ale podobno TTTM.
Wolan86
Posty: 133
Rejestracja: 31 gru 2018, 13:38
model samochodu: Optima L 2019 1.6 T-GDI DCT

Re: Optima 1.6 T-GDI 180km + 7DCT - recenzje, spalanie, osia

Post autor: Wolan86 »

Gdzies czytalem ze nowa wersja oprogramowania ma niwelowac to mielenie
perlak88
Posty: 112
Rejestracja: 08 sty 2019, 23:52
model samochodu: KIA OPTIMA 1.6 TGDI 180km, wer. L

Re: Optima 1.6 T-GDI 180km + 7DCT - recenzje, spalanie, osia

Post autor: perlak88 »

Petryn w swojej recenzji na youtube wspominał tych problemach z mieleniem. W sumie tylko do tego się przyczepił. 9,5 na autostradzie to trochę sporawo - chyba.
KIA OPTIMA 1.6 TGDI 180KM, L sedan
Haggard
Posty: 73
Rejestracja: 18 cze 2018, 23:05

Re: Optima 1.6 T-GDI 180km + 7DCT - recenzje, spalanie, osia

Post autor: Haggard »

Obaj koledzy powyżej mają rację, Pertyn wspominał o tym w niedawnym teście i albo w teście Proceeda albo w komentarzach pod nim twierdził, że mu obiecali, że trakcja przy ruszaniu zostanie poprawiona przez modyfikację softu. Sam mam Civica 1.5T CVT o podobnej mocy, bo 182 KM (podobno w praktyce 200 plus/minus kilka), faktyczne (mierzone) osiągi jak w Optimie 2.0T, masa o dobre 100-kilkadziesiąt kilo mniejsza i jeśli nie jest super mokro nic nie mieli (opony 235/45/17).

Nawiasem mówiąc wg Pertyna Biermann już zabrał się za układ jezdny nowej Optimy i można spodziewać się, że tak jak Stinger i Proceed/Ceed będzie prowadzić się doskonale. Na razie znalazłem pierwszy lepszy link:

https://thekoreancarblog.com/2018/11/26 ... on-leaked/

Jeśli to prawda co tu piszą, można spodziewać się jej całkiem niedługo, co dziwne biorąc pod uwagę, że dopiero wszedł facelift.
Dla mnie akurat to fajna informacja. Sam nie kupiłem Optimy, chociaż bardzo mi się podobała, kupiłem 30k tańszą Hondę, bo fajnie się prowadzi i dobrze trzyma cenę, po to, żeby ją sprzedać po kilku latach i kupić Stingera (czasem trochę żałuję, wyciszenie to mój fetysz, a Optima jest pod tym względem na pewno dużo lepsza od Civica). Jeśli jednak z jakiegokolwiek powodu nie będzie mnie stać na niego, fajnie mieć jakąś alternatywę.
perlak88
Posty: 112
Rejestracja: 08 sty 2019, 23:52
model samochodu: KIA OPTIMA 1.6 TGDI 180km, wer. L

Re: Optima 1.6 T-GDI 180km + 7DCT - recenzje, spalanie, osia

Post autor: perlak88 »

Hmm. 30 tys tańszy jest Civic? Porównywalem niedawno I różnica to z max 10-15 tys a nie 30.
KIA OPTIMA 1.6 TGDI 180KM, L sedan
Haggard
Posty: 73
Rejestracja: 18 cze 2018, 23:05

Re: Optima 1.6 T-GDI 180km + 7DCT - recenzje, spalanie, osia

Post autor: Haggard »

Wyraziłem się nieprecyzyjnie, bo napisałem w wątku dot. wersji 1.6T. Porównanie dotyczyło Civica hatchback w najwyższej wersji wyposażenia (Prestige) i Optimy GT (a więc 2.0T) sedan. Civica wyrwałem jeszcze bez GPFa, więc był 3 albo 4 tys. tańszy. W sumie po rabacie dałem 114k z lakierem metalik i kilkoma bajerami typu pakiet iluminacyjny i listwa ochronna bagażnika. Z AC+OC, przedłużoną do 5 lat gwarancją i ubezpieczeniem GAP zmieściłem się w 122k. Na Optimę GT dawali mi jesienią 2017 roku jakieś 8% rabatu. Zakładając, że dostałbym taki sam rabat w zeszłym roku, za poliftową Optimę GT z lakierem metalicznym, pakietem technologicznym i szyberdachem wychodzi ~147, a do tego jeszcze OC+AC i ew. GAP (i jeszcze jakiś pakiet serwisowy).

Nie wiem, jak schodzą używane Optimy i jak będą schodzić za kilka lat, ale ze sprzedażą mojego wychuchanego poprzedniego auta klasy D namęczyłem się sporo i utrata wartości też była spora (kupiłem 2-letnie za 65 k, najlepsza oferta jaką miałem jak sprzedawałem w wieku 5 lat to było 35 k), może też dlatego, że diesel. Mam nadzieję, że z Civiciem będzie łatwiej, o ile Honda nie spierdzieliła silnika Earth Dreams (a ponoć były w Stanach jakieś problemy). Choć Kia zrobiła super ruch marketingowy Stingerem, zasłużenie lub nie, patrząc jak cenę trzymały Accordy, obstawiam, że stracę mniej, niż bym stracił na Optimie.

PS Auta zupełnie inne gabarytowo, ale gdyby ktoś chciał wyniki spalania Civica 1.5T CVT tak dla porównania do tego 1.6T w Optimie, to przy ~90 kmh to okolice 4 l z hakiem, przy 115 kmh to jakieś 5,6 l, przy 130 kmh na autostradzie jadąc w 4 osoby i przyspieszając czasem trochę mocniej spalił mi 7,35 l. Spalania w mieście nie podaję - miasta w Polsce są tak różne, że wyniki są kompletnie nieporównywalne. Na razie średnie spalanie z 9 kkm zrobionych w 4 miesiące mam 7,12 l, w tamtym dieselu kombi 2.0 ~190 KM miałem 7,32 l z 7200 km zrobionych od marca do września zeszłego roku, a więc przy bardziej sprzyjających warunkach atmosferycznych. Oczywiście na autostradzie diesel palił trochę mniej (na kompie przynajmniej, przekłamanie było dużo większe - 0,2-0,3 w Civicu, nawet do 0,8 w dieselu).
hrydziu
Posty: 4
Rejestracja: 18 sty 2019, 15:16
model samochodu: szukam

Re: Optima 1.6 T-GDI 180km + 7DCT - recenzje, spalanie, osia

Post autor: hrydziu »

Wolan86 pisze:Gdzies czytalem ze nowa wersja oprogramowania ma niwelowac to mielenie
W salonie mi mowili ze centrala niby nie widzi w tym problemu i dla tego nie ma na to zadnej akcji serwisowej. Wiec nie wiem czy faktycznie bedzie jakas poprawka oprogramowania
Wolan86
Posty: 133
Rejestracja: 31 gru 2018, 13:38
model samochodu: Optima L 2019 1.6 T-GDI DCT

Re: Optima 1.6 T-GDI 180km + 7DCT - recenzje, spalanie, osia

Post autor: Wolan86 »

Pertyn pod jednym z komenatzy napisal ze kia juz ma update gotowy pod filmikiem z testu wersji 1.6 T-gdi
Seb
Posty: 1231
Rejestracja: 18 lut 2016, 18:28
model samochodu: Była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
Jest Superb 2.0TSI
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Optima 1.6 T-GDI 180km + 7DCT - recenzje, spalanie, osia

Post autor: Seb »

perlak88 pisze:... W sumie tylko do tego się przyczepił. 9,5 na autostradzie to trochę sporawo - chyba.
jakie masz obroty silnika przy 140km/h i na jakim biegu?
Pisał Sebastian
była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
jest Superb 2.0TSI 140kW
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”