Czujniki parkowania - problem

forum użytkowników modelu Optima
GrzesB
Posty: 149
Rejestracja: 13 paź 2017, 15:05

Czujniki parkowania - problem

Post autor: GrzesB »

Spotkał się może ktoś z takim scenariuszem:
- samochód stoi na dworze załóżmy godzinę lub dłużej, temp. powietrza ujemna (minus kilka stopni)
- wjeżdżam do garażu (temp. ok. 18 stopni), zaczynam parkować a przednie czujniki urządzają koncert (brak przeszkód z przodu)... Tylne zachowują się bez zarzutu.
Warunkiem koniecznym jest ta duża różnica temperatury z ujemnej na plus...
Wiem, że serwis ale już widzę tą sytuację... ;)
Optima GT (2018)
kon
Posty: 1125
Rejestracja: 06 sty 2019, 17:37

Re: Czujniki parkowania - problem

Post autor: kon »

W pierwszej kolejności obstawiałbym skraplającą się wilgoć na zimnym zderzaku.
Następnym razem przy takiej sytuacji zatrzymaj się i przetrzyj okolice czujników jakąś suchą szmatką. Jak przestaną piszczeć to wiadomo o co chodzi.
chudy
Posty: 528
Rejestracja: 27 lut 2017, 00:27
model samochodu: Optima SW GTLine
Lokalizacja: Warszawa

Re: Czujniki parkowania - problem

Post autor: chudy »

GrzesB pisze:Spotkał się może ktoś z takim scenariuszem:
- samochód stoi na dworze załóżmy godzinę lub dłużej, temp. powietrza ujemna (minus kilka stopni)
- wjeżdżam do garażu (temp. ok. 18 stopni), zaczynam parkować a przednie czujniki urządzają koncert (brak przeszkód z przodu)... Tylne zachowują się bez zarzutu.
Warunkiem koniecznym jest ta duża różnica temperatury z ujemnej na plus...
Wiem, że serwis ale już widzę tą sytuację... ;)
Zdarzyło się raz, czy problem się powtarza? Miałem incydentalnie takie szaleństwo czujników parkowania i w GT i w GT Line (dwa czy trzy razy przez 2 lata) niezależnie od temperatury, ale po chwili znikało. Przetrzyj czujniki i jeśli się powtarza to ASO.
SW GTLine Black & SW GT Black
GrzesB
Posty: 149
Rejestracja: 13 paź 2017, 15:05

Re: Czujniki parkowania - problem

Post autor: GrzesB »

Powtarzalne. Oczywiście czyściłem czujniki.
Byłem po prostu ciekawy czy ktoś miał może tego rodzaju "przygody" .
Optima GT (2018)
smitek
Posty: 9
Rejestracja: 03 sty 2018, 20:11
model samochodu: Optima

Re: Czujniki parkowania - problem

Post autor: smitek »

Witam,
mam podobny problem jak tu opisujecie.
Auto: Kia Optima 2015r XL 1.7.
Usterka: auto jak codzień w dniu wczorajszym zaparkowałem w garażu, dziś wyjeżdżając z niego zauważyłem usterkę przednich czujników, są cały czas aktywne. Tylne czujniki działają bez zarzutu. Sprawdziłem bezpiecznik, jest w porządku. Przetarłem przedni zderzak - problem nadal występuje. W załaczniku ilustracja problemu. Co z tym zrobić? Jakieś sugestie?

https://app.box.com/s/nlnlq8aojec2pewts35gvf8iyzh7vzyn
GrzesB
Posty: 149
Rejestracja: 13 paź 2017, 15:05

Re: Czujniki parkowania - problem

Post autor: GrzesB »

Ja nie podpowiem, bo mi "się" naprawiło... ;)
Optima GT (2018)
Piotrek
Posty: 1401
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Czujniki parkowania - problem

Post autor: Piotrek »

Szybka diagnostyka komputerowa u najbliższego mechanika powie Ci który czujnik zakończył żywot. Wystarczy jeden niesprawny żeby się "choinka" zaświeciła.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
smitek
Posty: 9
Rejestracja: 03 sty 2018, 20:11
model samochodu: Optima

Re: Czujniki parkowania - problem

Post autor: smitek »

Umówiony jestem w ASO ale terminy mają odlegle, do problemow z czujnikami przednimi doszla usterka funkcji odprowadzania do domu czyli prawdopodobnie uszkodzony moduł komfortu.. jeszcze nie szukałem lokalizacji modułu bo właśnie dziś zauważyłem kolejną usterkę:/ wie ktoś może gdzie on jest? Może jest podatny na wilgoć?
hip81
Posty: 199
Rejestracja: 08 gru 2017, 16:43
model samochodu: Kia Optima 2015 1.7 crdi 136KM

Re: Czujniki parkowania - problem

Post autor: hip81 »

A ja mam pytanie czy u was tez czujniki jak sie podjedzie do przeszkory i sie wrzuci na luz to one dalej dzialaja i brzecza?,bo u mnie tak jest i nie wiem czumu tak w innym aucie jak wrzucam na luz to czujniki sie wylanczaly,a drugie to ze nie zawesze czujniki z przodu nie dzialaja podjezdzam i nic a jak wcisne przycisk tam z boku od czujnikow to wtedy dzialaja?o co kaman czy cos nie tak czy tak mabyc?pozdro
Piotrek
Posty: 1401
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Czujniki parkowania - problem

Post autor: Piotrek »

Czujniki parkowania aktywowane są przez wrzucenie biegu wstecznego. Jeśli przejechałem jakiś dystans i podjezdzasz pod przeszkodę przodem to czujnik musisz uruchomić sam wspomnianym guziczkiem na konsoli centralnej. Czujniki przednie działają po odpaleniu do pewnej prędkości (chyba 15 km/h, ale pewności nie ma). Po jej przekroczeniu następuje ich deaktywacja, co jest zrozumiałe bo inaczej piszczalyby w korku cały czas.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”