Optima z USA kilka pytań.

forum użytkowników modelu Optima
mariank32
Posty: 3
Rejestracja: 29 gru 2018, 17:51

Optima z USA kilka pytań.

Post autor: mariank32 »

Witam.
Rozważam zakup Optimy z silnikiem 2.0 benzyna z rynku amerykańskiego - celuję w rocznik 2016-2017. Już troszkę się naczytałem ale chcałbym zgłębić nurtujące mnie zagadnienia z tym związane. Oczywiście autko będzie zapewne po drobnej :) przygodzie czyli delikatnie uszkodzone.
W związku z czym mam pytanie czy części przodu czyli zderzak, maska, błotniki itp są takie same jak w wersji europejskiej?
Jak to jest z tymi lampami z przodu i z tyłu? Z przodu trzeba zapewne wymienić, chociaż na portalach ogłoszeniowych widuję auta z lampami ze stanów i zarejestrowane - ponadto widuję auta z Xenonami ale nie widzę aby w zderzaku były widoczne spryskiwacze. Czy dostoswanie tego oświetlenia i wymogów to karkołomne zadanie? Czy wogóle jest możliwe założenie spryskiwaczy i uruchomienie tego układu - czy trzeba ciągnąć dodatkowe przewody, w sterowniku aktywować funkcę - tak samo otyczy światła przeciwmgielnego z tyłu.
Jak to jest z radiem i nawigacją - a się to jako ustawić na europę aby działały?
Jak to jest z częścimi zawieszenia , osprzętem silnika, ukłau hamulcowego - pasują czy trzeba ściągać ze stanów?.
Nie ukrywam , że kusi mnie moc tego motoru, bo początkowo w obrębie zainteresowania była benzyna z rynku europejskiego 163 koni.
Bo moc mocą, wrażenia z jazdy wrażeniami ale jeśli eksploatacja ma być kłopotliwa, przystosowanie do warunków UE karkołomne to być może warto odpuścić sobie.
Czytam, ze są problemy z ubezpieczeniem OC/AC itd i im więcej czytam to tym bardziej pojawiają się wątpliwości.
JaWa
Posty: 277
Rejestracja: 10 paź 2018, 12:45
model samochodu: Rio

Re: Optima z USA kilka pytań.

Post autor: JaWa »

Światła przednie i tylne na pewno masz do wymiany. Duża różnica cenowa, że chcesz się tak bawić?
mariank32
Posty: 3
Rejestracja: 29 gru 2018, 17:51

Re: Optima z USA kilka pytań.

Post autor: mariank32 »

Czy duża? Jest różnica, po za tym bardziej ze wzgledu na moc i wyposażenie skłaniam się na wersję USA . Rocznik 2016 wychodzi około 60-65 tys teoretycznie na gotowo i jest to akceptowalne pod warunkiem , że przeróbki to tylko wymiana lamp, że nie trzeba wymieniać sterowników, przerabiać instalacji do tych lamp, stacji multimedialnej i bóg wie czego oraz oczywiście , że części typu zderzak , maska itp są takie same jak w wersji europejskiej. Stąd moje wątpliwości i pytania. Mam znajomych co mają audi, VW czy volvo ze stanów i generalnie nie było problemów. Nie wiem jak z autami koreańskimi - generalnie to miałem tylko Sorento - ale też wersja europejska. Tak więc szukam za i przeciw.
JaWa
Posty: 277
Rejestracja: 10 paź 2018, 12:45
model samochodu: Rio

Re: Optima z USA kilka pytań.

Post autor: JaWa »

Na początku tylko zaznaczę: nie jestem i nie będę właścicielem Optimy, a moja wiedza dotycząca tego auta jest oparta na ogólnej wiedzy z zakresu mechaniki i informacji pozyskanych tylko z tego forum.
I teraz tak:
- tu był wątek o przekładaniu przodu: http://forum.kia-motors.pl/viewtopic.php?f=21&t=2236
- kilka osób w różnych działach skarżyło się, że ASO nie chce się dotykać aut z USA
- kupując auto z USA gwarancja kończy Ci się po odpaleniu silnika, a przy „naszych” jest do 7 lat, lub do 150 tys km
- nie ma takiej opcji, żebyś w legalny sposób miał Xenony bez spryskiwaczy w 2 letnim aucie. Nie wiem kto, gdzie i jak załatwił sobie przegląd w takim wynalazku, ale pierwsza dobra kontrola policji powinna zakończyć się lawetą.
- taka moja rada: przed zakupem czegokolwiek siadłem z kartką i wypisałem sobie bez czego w aucie nie jestem w stanie żyć i potem bez względu na wszystko nie kupuję auta, które nie spełnia wszystkich założeń z listy. W drugą stronę: jeżeli na liście np nie ma panoramicznego dachu, to choć by nie wiem jak mi się podobał nie może mieć wpływu na wybór modelu.
Piotrek
Posty: 1401
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Optima z USA kilka pytań.

Post autor: Piotrek »

JaWa pisze: - nie ma takiej opcji, żebyś w legalny sposób miał Xenony bez spryskiwaczy w 2 letnim aucie. Nie wiem kto, gdzie i jak załatwił sobie przegląd w takim wynalazku, ale pierwsza dobra kontrola policji powinna zakończyć się lawetą.
I tu się bracie mylisz - są dwa rodzaje ksenonów:
1. O mocy około 3200lm i te wymagają spryskiwaczy
2. O mocy około 2500lm i te spryskiwaczy nie wymagają.

W przypadku optimy z USA należy sprawdzić jaka tam jest moc reflektorów, byćmoże są tam te słabsze.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
JaWa
Posty: 277
Rejestracja: 10 paź 2018, 12:45
model samochodu: Rio

Re: Optima z USA kilka pytań.

Post autor: JaWa »

Piotrek pisze:
W przypadku optimy z USA należy sprawdzić jaka tam jest moc reflektorów, byćmoże są tam te słabsze.
Masz rację, ale reflektory z USA i tak trzeba wymienić, bo tam są światła symetryczne, a u nas nie. Wedle moich informacji (mogę się mylić) w 2017 roku Kia wsadzała w Polsce tylko te mocniejsze Xenony. W ogóle z tymi słabszymi, to u mnie jak z yeti - wszyscy o tym mówią, a nigdy takiego auta nie widziałem. Obstawiam też, że świeci to dużo gorzej, skoro producent woli dokładać spryskiwacze niż bawić się z mniejszą mocą lamp.
mariank32
Posty: 3
Rejestracja: 29 gru 2018, 17:51

Re: Optima z USA kilka pytań.

Post autor: mariank32 »

No właśnie, wpierw entuzjazm, a teraz powoli refleksja, że nie wszystko jest takie proste. Na znanych portalach większość ogłoszeń przy Optimamch ze stanów pisze że są xenony ale - niestety nie widać aby były spryskiwacze - auta zarejestrowane - stąd moje wątpliwości czy zderzaki są takie same, a nawet gdy są to czy po zamontowaniu pompek sterownik obsłuży ten układ czyli czy można je dokodować. Bo średnio mi sie uśmiecha jeździć autem co do którego będzie obawa - 1 kontrola na drodze i po dowodzie rejestracyjnym. Samo założenie to nie problem - ale czy idzie to skonfigurować w aucie? Tak samo przeciwmgielne - bo jakiś dodatkowy przycisk też mi się średnio widzi. O ile menu po angielsku nie będzie mi przeszkadzać itd to już nawigację chciałbym mieć europy i po polsku. Wątpliwości coraz więcej a odpowiedzi brak. Jak pytam się w firmach , które sprowadzają iż chciałbym kupić już dostosowane do warunków UE , po pierwszym przeglądzie czyli de facto tylko rejestracja to kończy się rozmowa.
umbro
Posty: 133
Rejestracja: 03 paź 2017, 20:46
model samochodu: optima

Re: Optima z USA kilka pytań.

Post autor: umbro »

Hey -
Co prawda posiadam generacje niższą bo z 2013 roku ale również z USA.

Uważam, że gra jak najbardziej warta świeczki - autko dostajesz w bardzo fajnym wyposazeniu i może być sporo tańszy niż w europie. Dodatkowo w generacji I gama silników na europe moim zdaniem była za słaba jak na tak duże i cięzkie autko , ale na całe szczęście w nowej generacji poszli po rozum do głowy.

To co polecam Ci sprawdzić to światła - o ile przednie jest latwo przystosować i generalnie nie ma z tym problemu to tył jest moim zdaniem nieopłacalny. Dlaczego ? Bo z tyłem jest problem związany z przeciwmgielnym - po prostu go nie ma, mało tego nie ma też elektryki i włącznika na manetkach. Rozwiązanie jakie zrobiłem to Pan elektryk , który podprowadził mocną czerwoną żarówke do tylnego białego klosza od światła cofania i włącznik pod siedzeniem - pierdoła .Zapłaciłem 150 zł , zrobił to bardzo fajnie - nic nie widać,żadnych przewodów - mały przełacznik pod siedzeniem. Problem solved - przegląd przechodzi bez problemu.

W mojej z 2013 roku nic się poki co nie psuje ale z tego co wiem nie ma problemu z cześciami bo pasuja z wersji na UE - Problem mialem z tarczami , które sa nieco większe niż w standardowych optimach i z tego powodu też nie można założyć bodajże mniejszych felg niż 17" ale i tak jeżdzę na 18".
Kia Optima 2013 SXL , 2.0 T-GDI 278KM
TRZECI
Posty: 10
Rejestracja: 01 paź 2018, 14:26
model samochodu: OPTIMA

Re: Optima z USA kilka pytań.

Post autor: TRZECI »

Cześć. Ja posiadam od września 2018 otime z silnikiem 2.4 gdi ze stanów. Wymieniłem tylko żarówki na ledowe i przetwornice do nich. Z tylu założyłem mocne pomarańczowe ledowe żarówki i elegancko przebijają czerwony klosz. Widać, że mruga na pomarańczowo. Z przodu zamontowane żarówkę dwukolorową. Pozycja świeci na biało, a gdy włączysz kierunek ona gaśnie i mruga pomarańcz. Każdy samochodowy elektryk ogarnie temat. Bez wymiany kloszy i innych ceregieli. Polecam auta ze stanów, naprawdę mają fajne wyposażenia.
Piotrek
Posty: 1401
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Optima z USA kilka pytań.

Post autor: Piotrek »

A co z symetria świateł? Europejskie klosze są tak poustawiane że doswietlaja prawe pobocze. Amerykanie montuja zaś klosze symetryczne.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”