Kia Optima model 2019 GT Line - światła pytanie

forum użytkowników modelu Optima
Saviok
Posty: 7
Rejestracja: 18 paź 2018, 10:59
model samochodu: KIA OPTIMA model 2019

Kia Optima model 2019 GT Line - światła pytanie

Post autor: Saviok »

Witam

Szukam kogoś kto także jeździ modelem kupionym w tym roku otóż mam dwie kwestie związane z światłami:

1. Dynamiczne doświetlanie zakrętów ( w moim poprzednim samochodzie i innych często spotykanych polega to na włączaniu się przedniego halogenu). Tutaj sprawdzam i sprawdzam i kompletnie nie widzę aby coś mi doświetlało światło przy skręcie czy np ruchoma wiązka itp..nic takiego nie zauważyłem. Czy ktoś mi może powiedzieć, czy to gdzieś się ustawia, lub czy jakoś inaczej działa...chcę się tu upewnić zanim zadzwonię do serwisu z reklamacją...bo może ja gdzieś popełniam błąd.

2. Gdy włączane są długie światła jest jakby taka kreska cienia między normalnymi i długimi i wygląda to mniej więcej tak: normalne światła kreska cienia jakby coś na nie nachodziło i wyżej świecą dlugie światła...czy to normalne zachowanie?
Linkpl
Posty: 89
Rejestracja: 20 paź 2017, 12:51
model samochodu: Lexus GS430

Re: Kia Optima model 2019 GT Line - światła pytanie

Post autor: Linkpl »

Witam,

Moja wersja jest z 2017 listopad, ale działanie takie samo.
1. Doświetlanie zakrętów działa tylko i wyłącznie w trybie auto. Czyli włączając światła przekręcasz raz lewą manetkę. Pytałem rozmawiałem z serwisem, w trybie manualnym doświetlanie zakrętów nie działa. Wiązka będzie przechodzić z lewej na prawą zgodnie z ruchami kierownicy.
2. Pytałem rozmawiałem z serwisem ... tak ma być i ch... Nie da się tego w żaden sposób ustawić. Ja u siebie po prostu obniżyłem świecenie lewej lampy, tak aby świeciła lekko niżej, dzięki czemu nie widać efektu podzielonej wiązki świateł drogowych i mijania.

Pozdrawiam
Link
Optima SW 1.7 GT line 7DCT - Platinum Graphite
baku1984
Posty: 19
Rejestracja: 08 lut 2018, 12:01
model samochodu: OPTIMA GT LINE
Lokalizacja: Warszawa

Re: Kia Optima model 2019 GT Line - światła pytanie

Post autor: baku1984 »

Ja rowniez mam gt line z 2017 roku
i tez nie widze zeby te ledy cokolwiek
doświetlały nawet na włączonym trybie Auto..

Pytanie do kolegi z posta wyzej - jak zmieniłeś wysokośc
swiecenia lamp? Ja z kolei chciałbym zeby swiecily troche wyzej. Aso w ktorym kupilem auto stwierdziło, ze
to nie takie proste, ze tam jest auto poziomowanie
i generalnie swoim podejsciem do tematu zniechęcili mnie i zrezygnowalem z całej operacji..
KIA OPTIMA SW 1.7 CRDI GT-line
Linkpl
Posty: 89
Rejestracja: 20 paź 2017, 12:51
model samochodu: Lexus GS430

Re: Kia Optima model 2019 GT Line - światła pytanie

Post autor: Linkpl »

baku1984 pisze:Ja rowniez mam gt line z 2017 roku
i tez nie widze zeby te ledy cokolwiek
doświetlały nawet na włączonym trybie Auto..

Pytanie do kolegi z posta wyzej - jak zmieniłeś wysokośc
swiecenia lamp? Ja z kolei chciałbym zeby swiecily troche wyzej. Aso w ktorym kupilem auto stwierdziło, ze
to nie takie proste, ze tam jest auto poziomowanie
i generalnie swoim podejsciem do tematu zniechęcili mnie i zrezygnowalem z całej operacji..
Obniżyłem świecenie lewej lampy, to całe ich autopoziomowanie jest śmieszne, ponieważ działa bardzo powoli. Ono poziomuje powiedzmy jak załadujesz więcej do bagażnika, ale jak jedziesz górka dołek, to nie poziomuje nic, bo robi to strasznie ospale.
Weź sobie dobry śrubokręt gwiazdkowy i pokręć zgodnie z oznaczeniem lewą lampą. Kierunki są zaznaczone na górnej osłonie nad lampami. Regulowane są jednocześnie mijania i drogowe, oczywiście obie lampy prawa i lewa dają takie samo widmo światła, czyli i prawa i lewa lampa tak samo oświetla prawą część drogi i lewą, więc jeśli zmienisz lewą lampę i trochę ją skrócisz, to efekt jaki uzyskasz będzie taki, że lewa lampa oświetli drogę trochę bliżej przodu auta. Wtedy jak włączysz światła drogowe, to lewa lampa uzupełni ciemną lukę powstającą przez prawą lampę swoim światłem drogowym, natomiast prawa lampa uzupełni swoim światłem mijania ciemną lukę powstającą przez świecenie lewej lampy. Uzyskasz w ten sposób w miarę jednolite światło na światłach drogowych. Światła mijania są dość mocne, więc w sumie nie będzie większej różnicy w widoczności, ponieważ jakość świecenia nawet jednej lampy jest miazgą dla innych rodzajów lamp.

Jeśli świecą Ci za blisko, to podkręć sobie trochę do góry prawą lampę i tyle a na boki nie kombinuj w ogóle, bo i tak nic to nie da.

1. Autopoziomowanie - sprawdźcie to u siebie, ale jak samochód stoi na pochyłości, z górki i tak odpalacie samochód to obie lampy będą wam potem całą drogę świecić wyżej. Jeśli przód auta stoi pod górkę wtedy obie lampy będą świecić niżej. Nie jest dobrze jeśli lampy świecą równolegle do drogi - czyli za wysoko, ponieważ wiązka nie oświetla drogi do konkretnej odległości tylko rozprasza się i w sumie widać daleko, ale dużo gorzej, niż jak świeci powiedzmy 100-150 metrów przed samochodem. Autopoziomowanie to kpina ...
2. Doświetlanie zakrętów działa tylko w trybie auto, rozmawiałem na ten temat w serwisie. W sumie to śmieszna była ich odpowiedź ale zostałem poinformowany, że tak ma być i tyle. Różnicę widać od razu, lekki ruch kierownicą i widać, jak wiązka przesuwa się z lewej na prawą i na odwrót, także jeśli na auto nie działa to zmień serwis i dyskutuj. Doświetlanie nie działa na postoju, ale już od najniższych prędkości jak auto jest w ruchu da się zauważyć działanie tego systemu ...

Pozdrawiam
Link
Optima SW 1.7 GT line 7DCT - Platinum Graphite
kosa666
Posty: 124
Rejestracja: 07 gru 2018, 22:49

Re: Kia Optima model 2019 GT Line - światła pytanie

Post autor: kosa666 »

w sumie to kilkoma autami jeździłem (z ksenonami) i nigdy autopoziomowanie nie odbywało się w czasie jazdy a wyłącznie przy włączaniu świateł...
Linkpl
Posty: 89
Rejestracja: 20 paź 2017, 12:51
model samochodu: Lexus GS430

Re: Kia Optima model 2019 GT Line - światła pytanie

Post autor: Linkpl »

No dobrze, a jak odpalasz auto i dopiero wtedy ktoś wsiada z tyłu ??
Optima SW 1.7 GT line 7DCT - Platinum Graphite
kosa666
Posty: 124
Rejestracja: 07 gru 2018, 22:49

Re: Kia Optima model 2019 GT Line - światła pytanie

Post autor: kosa666 »

taaa i zapewne w czasie jazdy po górkę i z górki poziomuje inaczej :lol:

PS - i wsiadają 3 osoby na tylną kanapę ;)
Linkpl
Posty: 89
Rejestracja: 20 paź 2017, 12:51
model samochodu: Lexus GS430

Re: Kia Optima model 2019 GT Line - światła pytanie

Post autor: Linkpl »

Też jeździłem kilkoma i np. w Lexusie Gs (170k km), światła były poziomowane na bieżąco w zależności od pochyłości po jakiej poruszał się samochód. Był tam system Vlim4 ... poczytaj jak ten system był skonstruowany. Działało to dużo lepiej ...
A jeśli chcesz wyśmiewać to idź do piaskownicy i tam polataj sobie spychaczem ...

Pozdrawiam
Link
Optima SW 1.7 GT line 7DCT - Platinum Graphite
kosa666
Posty: 124
Rejestracja: 07 gru 2018, 22:49

Re: Kia Optima model 2019 GT Line - światła pytanie

Post autor: kosa666 »

ale nie porównuj dedykowanych systemów w Lexusie do zwykłego poziomowania świateł w Kia - takie porównania mijają się z celem... nie ta liga ;)
Awatar użytkownika
bidżej
Posty: 471
Rejestracja: 25 lip 2017, 13:40
model samochodu: Optima SW GT
Lokalizacja: Augsburg

Re: Kia Optima model 2019 GT Line - światła pytanie

Post autor: bidżej »

odpisywalem na to pytanie juz na FB:

1. Doświetlanie zakrętów działa tylko w czasie jazdy i tylko kiedy przełącznik świateł jest w pozycji AUTO. Głupio, ale tak to działa. Skręcają elegancko całe światła (full LED, GT 2017 here)
2. Kreska - podobno tak ma być. Podobno zapobiega ewentualnemu oślepieniu kierowców jadących daleko naprzeciwko, zanim automatyka świateł drogowych ich wyłapie. Przy prawidłowo ustawionych światłach rzeczywiście jadąc prostą drogą kreska wypada na horyzoncie.
KIA Optima SW GT (2017)
+tech +panorama
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”