Pomocy po wymianie oleju silnik stuka Film jakieś pomysły ??

forum użytkowników modelu Optima
zetek
Posty: 370
Rejestracja: 26 wrz 2017, 20:45
model samochodu: Kia Sorento UM 2.0CRDI 4x4 Biznes Line

Re: Pomocy po wymianie oleju silnik stuka Film jakieś pomysł

Post autor: zetek »

Umbro z jakiego masz miesiąca. Podobno te do sierpnia 2013 tylko mają wadę.
umbro
Posty: 133
Rejestracja: 03 paź 2017, 20:46
model samochodu: optima

Re: Pomocy po wymianie oleju silnik stuka Film jakieś pomysł

Post autor: umbro »

Niestety : 2013-05-21
Generalnie udało mi się doszukać informacji o potrzebie przejścia na olej 5w40 i częstszych wymianach niż raz do roku. Co ciekawe w serwisie , do którego jeżdżę to właśnie taki olej wlali - wcześniej w ASO był to 5w30.
W jednym z raportów VIN mam też informację, że był serwis auta 2014-09-12 - możliwe , że właśnie z tego powodu ale nijak to można sprawdzić ;)
Cóż na razie się nic nie dzieje, najwyżej będę częściej wymieniał olej (koszt wymiany to jakieś 200 zł czyli tyle co nic) ,natomiast o tej historii słyszałem już wcześniej ale pierwszy raz się spotkam, że komuś się coś takiego przytrafiło. Na forach z USA różne historie ludzie opisują, jednym nic się nie dzieje , a inni instalują jakieś cudowne zewnętrzne filtry tzw. catch can ;)
Jestem tylko ciekaw jakie mogą być koszty remontu takiego silnika, jeśli to kwestia 2-4 tys zł to tragedii nie ma - stąd pytanie i prośba do kolegi, aby dla potomnych dał info , gdzie i za ile wyremontował sobie silnik.
Kia Optima 2013 SXL , 2.0 T-GDI 278KM
Marcin
Posty: 404
Rejestracja: 12 gru 2016, 13:04
model samochodu: Optima 2017 2.0DOHC

Re: Pomocy po wymianie oleju silnik stuka Film jakieś pomysł

Post autor: Marcin »

Wiem, ze to nie ten model, ale jak wspomnialem, w mojej AR 159 wpadla klapa wirowa do silnika i zrobila rozpierduche. Koszt remontu, wymiany slupka oraz regeneracja turbo zamknela sie w 6000 zł.
Optima 2.0 DOHC Pb, manual, wersja L, sedan, white pearl, 2017
umbro
Posty: 133
Rejestracja: 03 paź 2017, 20:46
model samochodu: optima

Re: Pomocy po wymianie oleju silnik stuka Film jakieś pomysł

Post autor: umbro »

Marcin pisze:Wiem, ze to nie ten model, ale jak wspomnialem, w mojej AR 159 wpadla klapa wirowa do silnika i zrobila rozpierduche. Koszt remontu, wymiany slupka oraz regeneracja turbo zamknela sie w 6000 zł.
Tu jest zupełnie inny kejs.
Kia Optima 2013 SXL , 2.0 T-GDI 278KM
zetek
Posty: 370
Rejestracja: 26 wrz 2017, 20:45
model samochodu: Kia Sorento UM 2.0CRDI 4x4 Biznes Line

Re: Pomocy po wymianie oleju silnik stuka Film jakieś pomysł

Post autor: zetek »

A co słychać u założyciela postu ????????????????????
umbro
Posty: 133
Rejestracja: 03 paź 2017, 20:46
model samochodu: optima

Re: Pomocy po wymianie oleju silnik stuka Film jakieś pomysł

Post autor: umbro »

Pokopałem trochę w temacie i rozmawiałem z jednym mechanikiem z Wrocławia , który serwisuje auta azjatyckie od ponad 20 lat i silnik GDI rozbiera z zamkniętymi oczami.
Opiszę to czego się dowiedziałem, aby inni użytkownicy 2.0 GDI 2011-2013 zrozumieli co robią źle. (bo już wiemy, że założyciel tematu źle serwisował samochód)

1. Według tego co znalazłem to Hyundai swoim klientom z 2.0 GDI już w 2011 roku rekomendował przejście na olej 5w40 i wymiany oleju co 4500 mil , czyli co około 7200 km (dwa razy do roku przy średnio pokonywanym rocznie dystansie statystycznego polaka).
2. Mechanik , z którym rozmawiałem powiedział , że to nie jest do końca tak, że te silniki padają tylko i wyłącznie przez ich wadę - tylko, ze względu na źle serwisowany samochód. Ludzie mają w głowach stare jednostki typu 1.9 tdi, w których można było opóźniać wymianę oleju i nic się nie stało ale niestety w nowych silnikach( i w dodatku tak mocno uturobionych, wyżylowanych) takie zagrania mogą się skończyć jak w tym przykładzie ;/ Powiedział mi również, że tak naprawdę to wiele silników posiada wady, ale uwypuklają się dopiero w momencie ,w którym ktoś źle je serwisuje - czyli np. tak jak tutaj u kolegi, gdzie olej powinien być wymieniony po 7, a najpóźniej po 8 tys km , a jak sam autor posta napisał , że wymienił go dopiero po 15 tys km i w dodatku miał zalany 5w30 mimo rekomendacji producentów , aby użytkownicy przeszli na 5w40.
3. Oto jakie rady dostałem od mojego mechanika, który twierdzi, że ma klientów z optimami z usa z 2011 roku i nie mają żadnych problemów po dziś dzień i według niego przy tak serwisowanych samochodach nic złego nie powinno się wydarzyć. Mam nadzieję, że innym użytkownikom SXL-a z USA pomoże to uniknąć problemów.

a. Wymiana oleju na 5w40 co 6-7 miesięcy (około 7-8 tys km ) wraz z filtrem olejowym.
b. Na dwa miesiące przed planowaną wymianą oleju przejść na paliwo premium, które w pewnym stopniu pomaga usuwać nagary z silnika.

W moim wypadku na szczęście na korku z magnesem nie było opiłków , o których pisał założyciel tematu - ale mimo to dla spokojnej głowy zamierzam serwisować samochód tak jak mi doradził mój mechanik.
Generalnie konkluzja jest prosta - silnik 2.0 GDI 2011-2013 z USA wymaga częstszych wymian oleju niż w przeciętnym aucie - wymiany raz do roku lub opóźnianie wymiany oleju daje duże prawdopodobieństwo, że wada silnika, która niewątpliwie w nim jest spowoduje jego awarie.
Kia Optima 2013 SXL , 2.0 T-GDI 278KM
umbro
Posty: 133
Rejestracja: 03 paź 2017, 20:46
model samochodu: optima

Re: Pomocy po wymianie oleju silnik stuka Film jakieś pomysł

Post autor: umbro »

Zobaczcie co znalazłem - wklejam dla potomnych, aby więcej nie straszyć niepotrzebnie ludzi samochodami z USA - bo jak się okazuje po prostu jest to kwestia pecha.

https://static.nhtsa.gov/odi/rcl/2017/R ... 4-2355.PDF

Myślę, że najciekawsza część to:

Kod: Zaznacz cały

Population :
Number of potentially involved : 618,160
Estimated percentage with defect : 2 %

To jest rządowy raport odnośnie akcji serwisowej w Kia. Z tego raportu wynika, że 2% aut wyprodukowanych na rynek USA posiadało tą wadę. To były Sorento, Sportage, oraz Optimy. Są tam wymienione roczniki produkcji oraz dokładnie jakie silniki.
Łącznie 618 tys aut było wezwanych na serwis w celu sprawdzenia czy wada występuje. Jeśli wada występowała to wymieniano część silnika.

Z tego wychodzi, że po prostu kolega miał mega pecha i nie jest prawdą , że cała partia tych silników jest do d...

Cała sprawa z wymianą oleju na 5w40 i częstszymi wymianami oleju jest skierowana do wspomnianych 2% , aby ich wada nie uszkodziła silnika i przedłużyła ich żywotność. Całą reszta 98% aut może dalej używać 5w30 i wymieniać olej jak sugeruje producent.
Aktualnie próbuje się dowiedzieć czy nasze ASO w kraju potrafi zrobić taką inspekcję w celu zweryfikowania czy moja sztuka jest podatna na wspomnianą wadę. Prawdopodobieństwo, aby była jest strasznie małe ale jeśli da się sprawdzić to po prostu będzie z głowy. Dam znać jak się czegoś więcej dowiem.
Kia Optima 2013 SXL , 2.0 T-GDI 278KM
zetek
Posty: 370
Rejestracja: 26 wrz 2017, 20:45
model samochodu: Kia Sorento UM 2.0CRDI 4x4 Biznes Line

Re: Pomocy po wymianie oleju silnik stuka Film jakieś pomysł

Post autor: zetek »

Perlator pisze:Dzieki
w piatek rozbiorą i sie zobaczy:)
I co tam kolego i Ciebie wyszło z tym silnikiem ????????????????????
Perlator
Posty: 27
Rejestracja: 11 lip 2018, 17:38
model samochodu: Sorento 2.5 turbo

Re: Pomocy po wymianie oleju silnik stuka Film jakieś pomysł

Post autor: Perlator »

Planowałem się 4 miesiące z aso i Kia USA w miedzyczasie dałem auto do naprawy lakierniczej i mi rozwalili doszczetnie silnik. Bo jakis cymbal odpalił auto z odkreconym korbowodem. Efekt blok ma teraz wentylację 2 dziury 5 na 2 cm. Założyłem nowy post może wiecie czy da się odczytać dane kto A raczej datę kiedy odpalił silnik jak się uszkodził.....
zetek
Posty: 370
Rejestracja: 26 wrz 2017, 20:45
model samochodu: Kia Sorento UM 2.0CRDI 4x4 Biznes Line

Re: Pomocy po wymianie oleju silnik stuka Film jakieś pomysł

Post autor: zetek »

Więc ja dołożę coś od siebie. Jestem po wymianie tzw. "krótkiego silnika" (blok, wał korbowy z korbowodami, panewkami itd. po prostu cały dół w jednym kpl.). Gdy by ktoś chciał zrobić coś takiego uczciwie to koszt samych części wynosi około 20 tyś. w ASO.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”