Wymiana oleju w skrzyni biegów

forum użytkowników modelu Optima
Piotrek
Posty: 1401
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Wymiana oleju w skrzyni biegów

Post autor: Piotrek »

Dopadło mnie ostatnio długoterminowe L4 przez co moja kianka przestała bez ruchu ponad 2 tygodnie. Po tym czasie odpaliła na dotyk niemniej pojawił mi się inny problem. Samochód stał z wrzuconym 1 biegiem co spowodowało jego blokadę. Przerzucenie biegu wymagało zastosowania metody "siła razy masa". Od tej pory skrzynia biegów zachowuje mi się jak na wielkim mrozie - biegi wchodzą powoli, a lewarek działa z oporem. Pytanie moje jest takie, czy ktoś z Was miał w manualu podobny problem, bądź też orientuje się kiedy należ przeprowadzić wymianę/kontrolę oleju w skrzyni biegów?
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
Piotrek
Posty: 1401
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Wymiana oleju w skrzyni biegów

Post autor: Piotrek »

Dodam, że gdy samochód przejedzie kilkadziesiąt kilometrów sytuacja wraca do normy.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
FISH
Posty: 317
Rejestracja: 04 lut 2017, 11:29
model samochodu: OPTIMA SW

Re: Wymiana oleju w skrzyni biegów

Post autor: FISH »

Kurcze - dziwna sprawa. Skoro piszesz, że po nagrzaniu oleju skrzynia zaczyna zachowywać się normalnie, to faktycznie wskazywałoby na olej. A jaki masz na chwilę obecną przelot kijanką ?
Inna sprawa, to właśnie swoim wpisem potwierdziłeś moją teorię, żeby NIGDY nie zostawiać samochodu na biegu. Jest "ręczny" więc trzeba go używać.
OPTIMA SW L 2.0 Pb Snow White Pearl
Piotrek
Posty: 1401
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Wymiana oleju w skrzyni biegów

Post autor: Piotrek »

Na chwilę obecną mam 43 tys km przebiegu.
Zostawienie na luzie niewiele zmienia, bo jak samochód ostygnie i postoi ze dwa dni to jest podobnie - lewarek działa jakby był wsadzony do beczki ze smołą.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
Marcin
Posty: 404
Rejestracja: 12 gru 2016, 13:04
model samochodu: Optima 2017 2.0DOHC

Re: Wymiana oleju w skrzyni biegów

Post autor: Marcin »

To dziwne, nie jestem ekspertem od mechaniki, ale tak na chlopski rozum to cos z olejem chyba nie za dobrze. Moje auto stalo na biegu ponad 4 tygodnie nie ruszane i absolutnie nic sie nie stalo.
Optima 2.0 DOHC Pb, manual, wersja L, sedan, white pearl, 2017
FISH
Posty: 317
Rejestracja: 04 lut 2017, 11:29
model samochodu: OPTIMA SW

Re: Wymiana oleju w skrzyni biegów

Post autor: FISH »

Potwierdzam. Ja w chwili obecnej mam 60 tkm i na początku lata samochód stał w garażu 2 tygodnie (na luzie ;) ) i żadnych efektów ubocznych ze skrzynią nie zauważyłem.
Coś jest nie halo z olejem w Twoim przypadku uważam.
OPTIMA SW L 2.0 Pb Snow White Pearl
zetek
Posty: 370
Rejestracja: 26 wrz 2017, 20:45
model samochodu: Kia Sorento UM 2.0CRDI 4x4 Biznes Line

Re: Wymiana oleju w skrzyni biegów

Post autor: zetek »

Nie wiem jak jest w manualu, ale jeżeli sterowanie biegami jest na linkach to może w nich jest problem. Problem występuje jak jedziesz czy na wyłączonym silniku i wduszonym sprzęgle również ????? Jeżeli na postoju też to obstawiam linki (jeżeli są lub coś co steruje lewarkiem). Mogło np. zardzewieć lub blokować w pancerzu. Autko na gwarancji ???
Piotrek
Posty: 1401
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Wymiana oleju w skrzyni biegów

Post autor: Piotrek »

Samochód ma 11 miesięcy, więc to prawie nówka. Objawy są takie same nieistotnie czy się stoi czy jedzie. 5go października mam umówioną wizytę w ASO, więc się dowiem co to jest.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
zetek
Posty: 370
Rejestracja: 26 wrz 2017, 20:45
model samochodu: Kia Sorento UM 2.0CRDI 4x4 Biznes Line

Re: Wymiana oleju w skrzyni biegów

Post autor: zetek »

Jak na gwarancji to nie ma problemu niech działają. Mi po 6 latach naprawiali. Daj znać co było
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”