wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegow 2.0 GDI

forum użytkowników modelu Optima
umbro
Posty: 133
Rejestracja: 03 paź 2017, 20:46
model samochodu: optima

wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegow 2.0 GDI

Post autor: umbro »

Część Forumowicze,

Mam pytanie do osób posiadających automatyczne skrzynie biegów.
Nadchodzi czas, w którym powinienem się zacząć rozglądać za serwisem we Wrocławiu lub okolicy, który wymieni mi olej w skrzyni biegów.
Moja optima to wersja amerykańska sxl , 2013 278KM. Auto wlasnie skończyło 5 lat i związku z tym powinno mieć wymieniony olej.

Czy ktoś z was jest już po tej operacji i mógłby polecić serwis , który zna się na robocie i zrobi to dobrze ?

Czytalem w internecie przeróżne historie , podobno istnieją różne szkoły podchodzenia do tematu: jedni preferuja powolne spuszczenie całości oleju, drudzy dokonuja dodatkowego wyciągania go pod ciśnieniem, a jeszcze inni sugerują stopniowa wymianę rozłożoną na 2-3 wizyty.

Ktora metoda jest najlepsza , najbezpieczniejsza ?
Czy w ogóle wymieniać olej ? Spotkałem się również z opinią, żeby skontrolować czy olej jest do wymiany, bo może się okazać, że nadal jest ok i nie ma potrzeby wymieniania go już teraz.

Trochę się obawiam tej operacji, jako iż nowa skrzynia to bardzo kosztowna rzecz, a znajomy jeżdząc całe życie automatami stwierdził, że w połowie jego samochód po wymianie oleju z skrzynią prędzej czy później zaczeło się coś dziać - twierdzi, że to istna loteria.

Dodam tylko, że obecnie skrzynia pracuje idealnie, auto ma przejechane okolo 120 tys km.


Będę wdzięczny za wasze sugestie.
Kia Optima 2013 SXL , 2.0 T-GDI 278KM
jabolkg
Posty: 27
Rejestracja: 01 sie 2018, 12:30
model samochodu: Kia Optima GT

Re: wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegow 2.0 GDI

Post autor: jabolkg »

W Długołęce masz specjalistów od automatów, ratowali tam moje DSG w poprzednim aucie i mogę z całą odpowiedzialnością polecić.
Czarne GT w sedanie
zetek
Posty: 370
Rejestracja: 26 wrz 2017, 20:45
model samochodu: Kia Sorento UM 2.0CRDI 4x4 Biznes Line

Re: wymiana oleju w automatycznej skrzyni biegow 2.0 GDI

Post autor: zetek »

Jeżeli chodzi o ASO to serwis KIA ten na Długołęke ma bardzo dobre opinie. Co do skrzyni. Czy wymieniać olej TAK. Dlaczego twojemu koledze padło kilka skrzyń. ponieważ: 1. Albo nie wymieniał na czas czyli wymieniał co 100 tyś. km 2. Albo źle mu to zrobili. Co do twojego przypadku to dlaczego dopiero teraz. Wymiana do 90tyś. w ciężkich warunkach instrukcja podaje wymiana co 60tyś. !!! Metody o których piszesz to zwykłe spuszczenie oleju i wlanie świeżego. Metoda ma jedna wadę. Nie spuścisz całe oleju tzn. u mnie wchodzi 8 litrów oleju, a wyleciało 4,5l. Druga metoda to tzw. DYNAMICZNA. Robili to maszyna. Przy tej metodzie wymiana jest na poziomie 90% oleju w skrzyni. Co do sprawdzenia nie znam i nigdy nie słyszałem o żadnej metodzie sprawdzenia jakości oleju ( po za mikroskopem). Olej trzeba wymienić kiedy straci swój filtr olejowy, ale nigdy nie wiesz czy go stracił. Jeżeli użytkujesz samochód tylko do kościoła masz prędkości starszego pana to olej możesz mieć w skrzyni 20 lat i będzie działać. Ale jeżeli masz ciężką nogę to ja wymieniam co 30 tyś.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”