Stukanie silnika przez kilka sekund po odpaleniu

forum użytkowników modelu Optima
karolgalaxy
Posty: 36
Rejestracja: 04 lut 2018, 15:33
model samochodu: OPTIMA 1.7 CRDI 3 2012

Stukanie silnika przez kilka sekund po odpaleniu

Post autor: karolgalaxy »

Witam, pacjent to Optima 2012 rok z silnikiem diesla 1.7 crdi w manualu. Przebieg to 50 tysiecy mil (okolo 80 tys km).Od kilku tygodni auto co jakiś czas po odpaleniu wydobywa z siebie dźwięk stukania, który trwa tylko kilka sekund. Nie zdarza się to za każdym razem. Zauważyłem że często to się dzieje gdy godzinę lub dwie po jeździe chce ponownie zapalić samochód wówczas stukanie wraca na kilka sekund a potem znów cichnie. Byłem z tym problemem w ASO tu w Anglii, trzymali samochód 4 dni i powiedziano mi że tylko raz udało im się odtworzyć to i że nie mogą zlokalizować gdzie leży problem. Nie zaproponowali mi żadnej solucji więc poprosiłem o wymianę oleju i filtru łudząc się że to może coś pomóc. Niestety problem wciąż jest. Czy ktoś z was miał może podobny problem ? Przeszukalem cały Internet odnośnie stukania ale nigdzie nie pojawia się problem typu ze jest kilka stuków a później cisza. Rozmawiałem z lokalnym mechanikiem i powiedział aby spróbować płukania silnika jakimś środkiem i wtedy zalać olejem. Co sądzicie? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam
andi10p
Posty: 2
Rejestracja: 04 wrz 2018, 09:15
model samochodu: Optima 2012 XL 1.7CRDI

Re: Stukanie silnika przez kilka sekund po odpaleniu

Post autor: andi10p »

Witam,

Aktualnie posiadam ten sam model, tzn. Optime 2012 1.7CRDI.
Przebieg 140 000km ale już w zasadzie od ostatnich około 30 000km zdarza mi się usłyszeć stukanie przy odpalaniu.
Najdziwniejsze jest to, że jest to losowe. Nie ma znaczenia czy auto stało kilka dni, czy odpalam je po kilkunastu minutach (silnik ciągle gorący).
Powiedzmy 3-4 razy będzie ok a za 5 będzie stukanie przez około 2-3 sekundy. Oczywiście może się to zdarzyć także 2 razy z rzędu.

Z początku doradzono mi lepszy olej. Konkretnie polecono mi Amsoil European Car Formula 5W-30 Improved ESP AEL + do tego dodatek do paliwa.
Olej już 3 zalanie ale nie zauważyłem większych różnic. zastanawiałem się czy to może być już jakiś efekt lekkiego rozciągania się łańcuszka ale bardziej wygląda mi to na
hydrauliczne popychacze zaworów regulujące luzy automatycznie - niemniej nie jestem żadnym znawcą, a jedynie tak obstawiał mój znajomy mechanik.

Szczerze mówiąc ostatnio stryj podjechał Sportage z tym samym silniczkiem i przebiegiem 65 000km i jak odpalił po dwóch godzinach to usłyszałem ten sam znajomy dźwięk jakby klekoczących zaworów przez 2-3 sekundy.

Hmm jakby ktoś wiedział co to, czy jest to powód do zmartwień i ewentualnie jak to naprawić to byłbym bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam,
Andrzej
karolgalaxy
Posty: 36
Rejestracja: 04 lut 2018, 15:33
model samochodu: OPTIMA 1.7 CRDI 3 2012

Re: Stukanie silnika przez kilka sekund po odpaleniu

Post autor: karolgalaxy »

Mam identycznie jak Ty Andrzeju, jest to losowe co jeszcze bardziej irytuje. W moim samochodzie wlano Total Quartz Ineo MC3 5W30. Silnik brzmi lepiej ale nie rozwiazal problemu stukania przy starcie. Takze olej raczej w tym przypadku nie ma raczej znaczenia a cos ewidentnie sie konczy.
maciek
Posty: 2
Rejestracja: 06 maja 2017, 09:40
model samochodu: OPTIMA SW

Re: Stukanie silnika przez kilka sekund po odpaleniu

Post autor: maciek »

Dzień Dobry

Postanowiłem dołączyć do tematu z racji że mnie ten fakt też dotyczy. Dokładnie mam to samo w SW 2.0 Pb przebieg trochę ponad 12.000km. Co jakiś czas dziwny zgrzyt przez sek,. po odpaleniu silnika. Nie ma reguły może być rano (chodź rzadko), a najczęściej jak gdzieś się przemieszczam często gaszę i zapalam. Olej wydaje mi się bez znaczenia gdyż pierwszy raz zdarzyło się to przed samą wymianą. Zgłosiłem ten fakt w ASO opowiedz była obserwować. Wtedy wydawało się to nic strasznego, ale teraz jestem z deka przerażony. Przeszukałem trochę google na ten temat i wydaje mi się że przyczyną może być rozrusznik bendinks, który może nie odbijać. Możliwe że rozebranie i nałożenie nowego smaru rozwiązało by sprawę. Będę oddawał go po 17.09 do serwisu zobaczymy co powiedzą. Pozdrawiam

Nawet udało mi się zarejestrować to dziadostwo (na słuchawkach lepiej słychać)
https://megawrzuta.pl/download/72d5cfee ... 6d17f.html
Kia Optima 2.0PB SW
karolgalaxy
Posty: 36
Rejestracja: 04 lut 2018, 15:33
model samochodu: OPTIMA 1.7 CRDI 3 2012

Re: Stukanie silnika przez kilka sekund po odpaleniu

Post autor: karolgalaxy »

Dobry wieczór, mam nagrane jak to się u mnie objawia panowie, poniżej link. Jeśli nie wolno wrzucać linków na tym forum to z góry przepraszam.

https://www82.zippyshare.com/v/jjTYNFDt/file.html
jabolkg
Posty: 27
Rejestracja: 01 sie 2018, 12:30
model samochodu: Kia Optima GT

Re: Stukanie silnika przez kilka sekund po odpaleniu

Post autor: jabolkg »

Spróbujcie w trakcie tego stukania po prostu wcisnąć sprzęgło, przy takich przebiegach i opisie stukania idealnie wygląda to na kończącą się dwumasę ;)
Czarne GT w sedanie
karolgalaxy
Posty: 36
Rejestracja: 04 lut 2018, 15:33
model samochodu: OPTIMA 1.7 CRDI 3 2012

Re: Stukanie silnika przez kilka sekund po odpaleniu

Post autor: karolgalaxy »

W optimie do odpalenia trzeba trzymać wciśnięte sprzęgło poza tym dwumasa by stukala cały czas a nie przez chwile i później nigdy więcej.
jabolkg
Posty: 27
Rejestracja: 01 sie 2018, 12:30
model samochodu: Kia Optima GT

Re: Stukanie silnika przez kilka sekund po odpaleniu

Post autor: jabolkg »

Absolutnie początek końca dwumasy wcale nie objawia się ciągłym klepaniem a właśnie chwilowym poklepywaniem na zimnym silniku, które zniknie po wciśnięciu sprzęgła.
Dopiero totalnie dojechana dwumasa klepie cały czas.


Ps. Dopiero udało mi się odtworzyć filmik. 90% dźwięk dwumasy.
Czarne GT w sedanie
Marcin
Posty: 404
Rejestracja: 12 gru 2016, 13:04
model samochodu: Optima 2017 2.0DOHC

Re: Stukanie silnika przez kilka sekund po odpaleniu

Post autor: Marcin »

Ale chlopaki, dwumasa przy 12000?
Optima 2.0 DOHC Pb, manual, wersja L, sedan, white pearl, 2017
Piotrek
Posty: 1400
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Stukanie silnika przez kilka sekund po odpaleniu

Post autor: Piotrek »

W 2.0Pb nie ma dwumasu
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”