Co byście dodali w oprogramowaniu Optimy?

forum użytkowników modelu Optima
PiterW
Posty: 159
Rejestracja: 19 kwie 2018, 13:26
model samochodu: Kia Sorento IV PHEV Prestige Line + dach (2022)
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Co byście dodali w oprogramowaniu Optimy?

Post autor: PiterW »

Witam,
kilka ode mnie:
1. Zapamiętywanie trybu jazdy SPORT (tryb normalny oraz ECO się zapamiętują)
2. Zapiszczenie (np. 2 krótkie piśnięcia) przy zamykaniu samochodu z otwartym/otwartymi oknami (dwukrotnie udało mi się zostawić samochód z otwartym całkowicie oknem kierowcy, raz na noc- dobrze że nie padało)
3. Przy przeglądaniu mapy (tj. przesuwaniu palcem) automatyczna zmiana na tryb 2D z północą u góry oraz schowanie "Info o trasie"
4. Włączanie czujników parkowania przednich przy AUTO HOLD NIE JEST włączony przy prędkości np. poniżej 15km/h
(funkcjonalności 2-4 mogłyby być konfigurowalne z menu)
5. Możliwość konfiguracji "polityki" klimatyzacji - jak szybko ma zmierzać do osiągnięcia zadanej temperatury i tym samym jak agresywnie dmuchać - miałem to w Volvo S80 II i się przydawało

+ popieram to co pisali inni: automatyczne włączanie EPB przy gaszeniu silnika, zapamiętywanie AUTO HOLD, włączanie świateł mijania gdy pada deszcz, możliwość wyłączenia otwierania lusterek gdy zostanie wykryty kluczyk obok samochodu, automatyczne zamykanie szyb gdy pada deszcz.
Kia Sorento IV PHEV Prestige Line + dach, 2022
była: Kia Optima 2.0 DOHC + automat, L + NAV, snow white pearl, 2018
Piotrek
Posty: 1400
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Co byście dodali w oprogramowaniu Optimy?

Post autor: Piotrek »

PiterW

Ad 2. Przecież piszczy - w momencie kiedy gasisz samochód, a masz otwartą szybę lub drzwi samochód trąbi o tym dość intensywnie I widzisz komunikat między zegarami co jest otwarte.

Samochód nie jest w stanie zapamiętać AUTO HOLD'a, ponieważ w większości przypadków po zgaszeniu silnika zaciągany jest ręczny, a on z założenia Auto Hold deaktywuje.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
Awatar użytkownika
bidżej
Posty: 471
Rejestracja: 25 lip 2017, 13:40
model samochodu: Optima SW GT
Lokalizacja: Augsburg

Re: Co byście dodali w oprogramowaniu Optimy?

Post autor: bidżej »

ale to jest tylko i wylacznie kwestia programu. VAGi i inne potrafia zapamietac Auto Hold. Wiekszosc z poruszonych tu problemow to jest raczej kwestia prostej modyfikacji kodu, moze dolozenia paru zmiennych i warunkow. Zadnej filozofii...
KIA Optima SW GT (2017)
+tech +panorama
PiterW
Posty: 159
Rejestracja: 19 kwie 2018, 13:26
model samochodu: Kia Sorento IV PHEV Prestige Line + dach (2022)
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Co byście dodali w oprogramowaniu Optimy?

Post autor: PiterW »

Zgadzam się z bidżejem, żadnego dodatkowego sprzętu nie trzeba, tylko trochę kodu ;)

Piotrze, masz rację robi pimpam pimpam przy otwieraniu drzwi z otwartymi oknami, ale ja jakoś i tak zdolny byłem i udało mi się zostawić samochód z w pełni otwartą szybą. Ostatnio to było tak ze zaparkowałem po dojechaniu z rodziną na wakacje, wysiadłem - pimpam było ale jakoś już myślami byłem przy następnych czynnościach, następnie rozpakowałem cały bagażnik i ... kluczykiem zamknąłem samochód zapominając całkiem o tym oknie i tak został na całą noc. Gdyby przy zamykaniu już samochodu czy to kluczykiem czy guzikiem na klamce zapiszczał krótko tym "zewnętrznym" piszczkiem to bym o oknie sobie przypomniał... :)
Kia Sorento IV PHEV Prestige Line + dach, 2022
była: Kia Optima 2.0 DOHC + automat, L + NAV, snow white pearl, 2018
Piotrek
Posty: 1400
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Co byście dodali w oprogramowaniu Optimy?

Post autor: Piotrek »

Co do modyfikacji kodu to się zgodzę - widocznie mieli kiepskich testerów, którzy na to nie wpadli.

Co do piszczenia przy zamykaniu z otwartą szybą to citroen miał taki bajer że nie zamknął samochodu gdy okna by/y otwarte (coś jak w kiance z niedomkniętymi drzwiami).
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
Awatar użytkownika
bidżej
Posty: 471
Rejestracja: 25 lip 2017, 13:40
model samochodu: Optima SW GT
Lokalizacja: Augsburg

Re: Co byście dodali w oprogramowaniu Optimy?

Post autor: bidżej »

Piotrek pisze:Co do piszczenia przy zamykaniu z otwartą szybą to citroen miał taki bajer że nie zamknął samochodu gdy okna by/y otwarte
To już jest przegięcie w drugą stronę...

A wracając do tego oprogramowania - skoro te poprawki się nie pojawiły, to w tej chwili prawdopodobnie nie jest największym problemem sama zmiana kodu, tylko późniejsze testy i dopasowywanie dokumentacji. To się nie opłaca, tym bardziej, że pewnie prace nad kolejną generacją trwają w najlepsze.
KIA Optima SW GT (2017)
+tech +panorama
MTomalak
Posty: 104
Rejestracja: 27 mar 2018, 11:03
model samochodu: Optima SW 2.0
Lokalizacja: Wrocław

Re: Co byście dodali w oprogramowaniu Optimy?

Post autor: MTomalak »

Mnie denerwuje klikanie podczas jazdy, Domku by powrócić do pulpitu lub klikanie funkcji cofnij.
Zdecydowanie powinno to być robione z kierownicy lub np pokrętłem umieszczonym gdzieś przy skrzyni biegów
Kia Optima SW 2018 Biała 2.0 Pb manual
Awatar użytkownika
bidżej
Posty: 471
Rejestracja: 25 lip 2017, 13:40
model samochodu: Optima SW GT
Lokalizacja: Augsburg

Re: Co byście dodali w oprogramowaniu Optimy?

Post autor: bidżej »

jeśli koniecznie chcesz jeździć w widoku "pół nawi, pół audio", to klikać rzeczywiście trzeba. Jeśli nie, wystarczy wcisnąć przycisk od konkretnego widoku (mapa/radio/media). W sumie jak jesteś gdzieś głęboko w ustawieniach, to można wcisnąć któryś z.tych przycisków i potem raz "domek" - zawsze to trochę szybciej. Ale jakby nie patrzeć, możnaby to zrobić sprytniej.

Po lifcie z tego co widziałem pojawił się przycisk programowalny - ciekawe, czy można go podpiąć pod widok "domowy"...
KIA Optima SW GT (2017)
+tech +panorama
dymitri
Posty: 32
Rejestracja: 24 kwie 2017, 11:31

Re: Co byście dodali w oprogramowaniu Optimy?

Post autor: dymitri »

Ja akurat mam propozycję, która jak dotąd nigdzie nie padła.
Nie wiem jak u was, ale mi brakuje przede wszystkim pokazania na ekranie głównym jakiegoś wskazania, że podgrzewanie/wentylowanie foteli zostało włączone i jak mocno działa. Przyciski za skrzynią biegów, są moim zdaniem nie najlepiej rozmieszczone przez co często odrywa się wzrok od jezdni. Parę razy, zdarzyło mi się włączyć automatyczne parkowanie, zamiast wentylacji. Dla mnie byłoby to sporym ułatwieniem ;).
Ogólnie, to zmieniłbym szatę graficzną, bo w chwili obecnej nie pasuje do takiego Stingera/Optimy taki archaistycznie wyglądający soft :? . Widziałem zdjęcia wnętrz K900, Telluride to liczę że w Optimie III będzie już dostępny większy ekran z nowym, lepszym softem.
KIA Optima 2.0 Pb XL + Tec Gravity Blue
Lenox
Posty: 1
Rejestracja: 17 wrz 2018, 21:19
model samochodu: Optima gt line

Re: Co byście dodali w oprogramowaniu Optimy?

Post autor: Lenox »

Witam,
Ja bym dodał rozpoznawanie pasów drogowych tylko po jednej stronie pojazdu. Np często na drogach można spotkać tylko pasy rozdzielające kierunki jazdy lub tylko pasy sygnalizujące krawędź jezdni. W takim przypadku kia mogłaby tylko informować o zjeżdżaniu z drogi lub wjeżdżaniu na sąsiedni pas ruchu.
Dwa faktycznie przydałoby się domykanie szyb i panoramy przy wykryciu deszczu a już przynajmniej sterować panorama z kluczyka przynajmniej domykanie...
Kia Optima 2017 1,7 GTline
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”