Poziom oleju silnika po wymianie przez serwis

forum użytkowników modelu Optima
Piotrek
Posty: 1400
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Poziom oleju silnika po wymianie przez serwis

Post autor: Piotrek »

Ja miałem full stan. Równiutko z górną kreseczką. Po 3-4 tys km spadło do połowy i tak zostało. W serwisie powiedzieli mi, że to normalne iż za pierwszym razem tyle oleju ubyło.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
MTomalak
Posty: 104
Rejestracja: 27 mar 2018, 11:03
model samochodu: Optima SW 2.0
Lokalizacja: Wrocław

Re: Poziom oleju silnika po wymianie przez serwis

Post autor: MTomalak »

Mam dokładnie 3150 km na liczniku. Dzisiaj wymienili olej na nowy. Wymiana oczywiście dobrowolna a na moje pytanie o zalecenia padła odpowiedź że co prawda rzadko się zdarza ale poprodukcyjne, śladowo mogą występować opiłki metali.
Kia Optima SW 2018 Biała 2.0 Pb manual
devil1234
Posty: 176
Rejestracja: 26 kwie 2017, 11:42
model samochodu: Optima GT
Venga

Re: Poziom oleju silnika po wymianie przez serwis

Post autor: devil1234 »

Parada

Olej wygląda jakby był już starszej daty - albo zalali starszy olej, albo auto już chwilę z nim stało.

Ja sprawdzałem olej po około 3kkm - wyglądał dobrze, poziom minimalnie poniżej połowy. Pierwsza wymiana będzie dopiero przy przeglądzie 10kkm
Kia Optima SW GT + TECH - 2017
Kia Venga 1.6 M+Smart - 2018
FISH
Posty: 317
Rejestracja: 04 lut 2017, 11:29
model samochodu: OPTIMA SW

Re: Poziom oleju silnika po wymianie przez serwis

Post autor: FISH »

Nieśmiało tylko zwrócę uwagę na fakt iż porównywanie oleju w silniku diesla z wyglądem oleju w "benzynie" jest trochę nie na miejscu. :mrgreen:
Wszak "benzyna" nie wytwarza sadzy. Olej w dieslu ciemnieje już po kilku tysiącach kilometrów.
Inna sprawa to naprawdę wierzycie w aż takie "wałki" w serwisie, żeby do silnika wlali stary olej :?:
OPTIMA SW L 2.0 Pb Snow White Pearl
chudy
Posty: 528
Rejestracja: 27 lut 2017, 00:27
model samochodu: Optima SW GTLine
Lokalizacja: Warszawa

Re: Poziom oleju silnika po wymianie przez serwis

Post autor: chudy »

kilka tematów bo widzę że jakieś mity zaczynają krążyć ;)

1. Nie ma potrzeby wymiany oleju po 1, 2, 3 czy 5K - te silniki są tak spasowane że tam się nic nie dociera. Jak ktoś Wam mówi ze trzeba wymienić, to albo naciąga, albo wie tyle o mechanice co mu starszy kolega powie (a starszy powie, że się wymienia, bo kiedyś faktycznie trzeba to było robić). Oczywiście jak ktoś się poczuje lepiej jak wymieni to niech wymienia, ale będzie miało to wpływ tylko na Wasze samopoczucie, a nie na działanie silnika ;)

2. Olej w silnikach wysokoprężnych będzie czarny nawet już po przejechaniu 100km - taka specyfika tego silnika i te oleje są na to przygotowane żeby zachować swoje właściwości pomimo dużej zawartości sadzy. Więc nie bać się czarnego oleju w dieslu - to nic nie znaczy i na nic nie ma wpływu.

3. Nadmiar oleju w rozsądnych granicach silnikowi nie zaszkodzi, brak oleju jak najbardziej może spowodować zatarcie, ale nadmiar przy tych silnikach nawet o litr nie będzie miał większego wpływu na jego działanie. Tu mały materiał poglądowy https://www.youtube.com/watch?v=Udd9WNdyiXM
SW GTLine Black & SW GT Black
Piotrek
Posty: 1400
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Poziom oleju silnika po wymianie przez serwis

Post autor: Piotrek »

Co do koloru oleju to czarny olej w uturbionej benzynie z bezpośrednim wtryskiem paliwa nie jest niczym nadzwyczajnym. To obecnie raczej norma.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
Parada
Posty: 117
Rejestracja: 15 sie 2017, 23:46
model samochodu: Optima SW 1.7
Lokalizacja: Maikammer

Re: Poziom oleju silnika po wymianie przez serwis

Post autor: Parada »

Jak zwykle kolega chudy uspokoił mnie swoją wiedzą. Dzięki, wszystko już wiem :D :)
Kia Optima SW GT Line 1,7Crdi 7DCT Pluto Brown + Pakiet Technologiczny + Panorama Dach(08/2017r)
Parada
Posty: 117
Rejestracja: 15 sie 2017, 23:46
model samochodu: Optima SW 1.7
Lokalizacja: Maikammer

Re: Poziom oleju silnika po wymianie przez serwis

Post autor: Parada »

Bylem w piątek w serwisie w Kaliszu. Stan oleju był na minimum, lecz serwisanci uspokoili mnie, ze do 30 tys km dieselek lubi popic oleju i często gesto trzeba dolewać. Po 11k km mialem okolo minimum, także dość szybko. Dolalismy do pelna i po 1 k km stan bez zmian.
Kia Optima SW GT Line 1,7Crdi 7DCT Pluto Brown + Pakiet Technologiczny + Panorama Dach(08/2017r)
Awatar użytkownika
Prezes76
Posty: 101
Rejestracja: 13 cze 2017, 21:30
model samochodu: KIa Optima Gravity Blue 1.7CRDi 141KM 7DCT GT Line + Technologiczny+Panorama
Lokalizacja: Konin

Re: Poziom oleju silnika po wymianie przez serwis

Post autor: Prezes76 »

Byłem na wymianie.Na drugi dzień sprawdziłem po nocy i było za dużo-0,5 cm ponad stan. Pojechałem do ASO z reklamacją a oni powiedzieli że mierzy się olej po dłuższej jeździe i odczekaniu 5 minut,nie na zimnym całkowicie np. po nocy postoju.O dziwo u nich po takim mierzeniu było dobrze-stan przed kreską max i stwierdzili że jest ok.
W domu sprawdzałem po nocy ponownie i było za dużo jak powyżej a sprawdzając tak jak oni zalecają-stan ok.
Poszukałem trochę w necie i znalazłem takie coś:
http://badanie-techniczne.pl/2018/02/ja ... w-silniku/

Wygląda na to że tak to się teraz w nowoczesnych silnikach sprawdza :)
Kia Optima GT Line Sedan 1,7Crdi 7DCT Gravity Blue + Pakiet Technologiczny + Panorama Dach(2017r)
michal84
Posty: 561
Rejestracja: 27 paź 2017, 10:01
model samochodu: Kia Stinger [MY2018]

Re: Poziom oleju silnika po wymianie przez serwis

Post autor: michal84 »

(focus 1, toledo 2 - auta ok 2000r.) - też się sprawdzało na ciepłym silniku i tak było napisane w instrukcji obsługi.
5-10 min po zgaszeniu rozgrzanego silnika.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”