Dźwięk pracy silnika 2.0 T-GDI

forum użytkowników modelu Optima
PawełC
Posty: 68
Rejestracja: 13 lut 2018, 15:43
model samochodu: Optima GT 2018

Dźwięk pracy silnika 2.0 T-GDI

Post autor: PawełC »

Witam,
Mam pytanie dotyczące dźwięku pracy silnika. Samochód odebrałem jakieś dwa tygodnie temu i przy około 350 km zauważyłem że kiedy silnik jest rozgrzany (po trasie) przy wyłączonej klimie ma on taki charakterystyczny odgłos takiego jak by "klekotu" :) w załączniku nagranie z pracy silnika. Czy osoby które poruszają się samochodami z tym silnikiem :) mogły by napisać coś w tym temacie. Czy jest to normalny odgłos pracy czy coś jest nie tak. Oczywiście do ASO podjadę tylko wcześniej chciałem zaczerpnąć opinii innych użytkowników. Dodam że gdy samochód jest zimny to tego odgłosu nie ma albo jest nie słyszalny. Po uruchomieniu A/C odgłos znika.

https://www.youtube.com/watch?v=p--ezN9 ... e=youtu.be
Kia Optima GT (2018) Gravity Blue
devil1234
Posty: 176
Rejestracja: 26 kwie 2017, 11:42
model samochodu: Optima GT
Venga

Re: Dźwięk pracy silnika 2.0 T-GDI

Post autor: devil1234 »

Ja jeżdżę cały czas z A/C. Przy najbliższej przejażdżce postaram się zwrócić na to uwagę.
Czy ten dźwięk jest też słyszalny wewnątrz samochodu?
Kia Optima SW GT + TECH - 2017
Kia Venga 1.6 M+Smart - 2018
PawełC
Posty: 68
Rejestracja: 13 lut 2018, 15:43
model samochodu: Optima GT 2018

Re: Dźwięk pracy silnika 2.0 T-GDI

Post autor: PawełC »

devil1234 pisze:Ja jeżdżę cały czas z A/C. Przy najbliższej przejażdżce postaram się zwrócić na to uwagę.
Czy ten dźwięk jest też słyszalny wewnątrz samochodu?
Wewnątrz samochodu nic nie słychać. Po wyjściu z samochodu stojąc koło maski można usłyszeć po podniesieniu maski jest bardziej wyraźny. Włączają i wyłączając A/C można usłyszeć różnicę w pracy.
Kia Optima GT (2018) Gravity Blue
MrAdamo
Posty: 79
Rejestracja: 26 lut 2017, 20:46

Re: Dźwięk pracy silnika 2.0 T-GDI

Post autor: MrAdamo »

Ewidentnie coś klekocze. Sprawdzałem przed chwilą w swoim samochodzie przy włączonej i wyłączonej klimatyzacji i nic nie klekocze, silnik miękko pracuje.
Myślę, że powinieneś podjechać do ASO.
W moim zaczął brzęczeć łańcuch rozrządu po pierwszym przeglądzie i wymianie oleju z fabrycznego na Lotos. :cry:
Kia Optima SW GT Gravity Blue
Linkpl
Posty: 89
Rejestracja: 20 paź 2017, 12:51
model samochodu: Lexus GS430

Re: Dźwięk pracy silnika 2.0 T-GDI

Post autor: Linkpl »

Nie jeździj tak ... serwis, serwis i serwis.

Czy klepanie jest zależne od obrotów silnika ?? jak delikatnie dodasz gazu, to czy to klepanie również przyspiesza ?? Tak jak by to klepał któryś zawór, albo jakieś koło pasowe. Dobrze jest mieć w takich przypadkach takie urządzenie: http://allegro.pl/stetoskop-diagnostycz ... 66905.html

I obsłuchać motor, będziesz w stanie zlokalizować stukanie bardzo dokładnie z którego miejsca to dochodzi. Obstawiam zawór uderzający o powierzchnię tłoka, lub koło pasowe. Rozumiem, że dźwięk występuje po nagrzaniu motoru, a na zimnym cisza ??

Może to być bzdura jakaś a może być coś bardzo poważnego, ale dopóki nie wiesz, to nie jeździj, bo to może grozić bardzo poważnymi konsekwencjami ...

Pozdrawiam
Link
Optima SW 1.7 GT line 7DCT - Platinum Graphite
zetek
Posty: 370
Rejestracja: 26 wrz 2017, 20:45
model samochodu: Kia Sorento UM 2.0CRDI 4x4 Biznes Line

Re: Dźwięk pracy silnika 2.0 T-GDI

Post autor: zetek »

Po pierwsze jaki przebieg????? Po drugie salon Polska czy ściągnięty ze stanów ?????? Wygląda na stuki z dołu. Jeżeli ze stanów to były wadliwe i czeka cie kapitalny remont czyli tłoki ze sworzniami.
Tutaj jeden z przykładów i dużo ich występuje u ruskich

https://www.youtube.com/watch?v=etfhtSjAQr0
PawełC
Posty: 68
Rejestracja: 13 lut 2018, 15:43
model samochodu: Optima GT 2018

Re: Dźwięk pracy silnika 2.0 T-GDI

Post autor: PawełC »

zetek pisze:Po pierwsze jaki przebieg????? Po drugie salon Polska czy ściągnięty ze stanów ?????? Wygląda na stuki z dołu. Jeżeli ze stanów to były wadliwe i czeka cie kapitalny remont czyli tłoki ze sworzniami.
Tutaj jeden z przykładów i dużo ich występuje u ruskich

https://www.youtube.com/watch?v=etfhtSjAQr0
Samochód jest nowy odebrany z salonu około dwa tygodnie temu, przebieg to niecałe 500 km. Dźwięk występuje tylko kiedy samochód stoi i silnik kręci się na najniższych obrotach oczywiście po rozgrzaniu. Po załączeniu A/C kiedy obroty delikatnie idą w górę odgłos zanika albo jest praktycznie niesłyszalny (ciężko powiedzieć). Po wyłączeniu A/C dźwięk wraca. Przy zwiększeniu obrotów przez wciśnięcie pedału gazu też go nie słychać.

W poniedziałek jestem umówiony na wizytę w serwisie.
Kia Optima GT (2018) Gravity Blue
zetek
Posty: 370
Rejestracja: 26 wrz 2017, 20:45
model samochodu: Kia Sorento UM 2.0CRDI 4x4 Biznes Line

Re: Dźwięk pracy silnika 2.0 T-GDI

Post autor: zetek »

Moim zdaniem może to być normalne. Ja to zazwyczaj słyszę jak temperatura jest od połowy do pełnego rozgrzania ( czyli 1/4 skali do 1/2 na wskaźniku). Potem już nie w sumie potem dźwięk jest taki inny jak by lekko było słychać koło dwumasowe ( którego nie mam), ale to też tylko wtedy kiedy silnik jest na jałowym. Jak wrzucę R lub D i skrzynia ciągnie to już tego nie ma. Może być, że system CVVl lub CVVT tak ustawia zapłon, żeby spaliny były jak najlepsze.
Dla tych którzy nie wiedzą co to CVVL CVVT filmik, który fajnie pokazuje co to jest jak to działa.

https://www.youtube.com/watch?v=crvftt4YBlo
PawełC
Posty: 68
Rejestracja: 13 lut 2018, 15:43
model samochodu: Optima GT 2018

Re: Dźwięk pracy silnika 2.0 T-GDI

Post autor: PawełC »

zetek pisze:Moim zdaniem może to być normalne. Ja to zazwyczaj słyszę jak temperatura jest od połowy do pełnego rozgrzania ( czyli 1/4 skali do 1/2 na wskaźniku). Potem już nie w sumie potem dźwięk jest taki inny jak by lekko było słychać koło dwumasowe ( którego nie mam), ale to też tylko wtedy kiedy silnik jest na jałowym. Jak wrzucę R lub D i skrzynia ciągnie to już tego nie ma. Może być, że system CVVl lub CVVT tak ustawia zapłon, żeby spaliny były jak najlepsze.
Dla tych którzy nie wiedzą co to CVVL CVVT filmik, który fajnie pokazuje co to jest jak to działa.

https://www.youtube.com/watch?v=crvftt4YBlo
Dzięki za informację. W sumie to nie zwróciłem uwagi na to czy po przełączeniu skrzyni z P na R lub D dźwięk zanika. Sprawdzałem tylko po przestawieniu na P. Sprawdzę to dziś.
Zauważyłem jeszcze jedną dziwną zależność. Samochodem najczęściej przemieszczam się do pracy około 5 km w jedną stronę i rano kiedy wyjeżdżam z garażu i zaparkuję pod firmą to słyszę ten dźwięk ale kiedy wracam tą samą trasą po pracy i zaparkuje w garażu to nie słyszę tego dźwięku albo jest on bardzo mało wyczuwalny (ciężko stwierdzić). Tą sytuację sprawdziłem już kilkukrotnie.
Kia Optima GT (2018) Gravity Blue
chudy
Posty: 528
Rejestracja: 27 lut 2017, 00:27
model samochodu: Optima SW GTLine
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dźwięk pracy silnika 2.0 T-GDI

Post autor: chudy »

podjedź na wszelki wypadek do ASO żeby sprawdzili, ale to może być normalne - a z filmiku to niewiele da się ocenić
SW GTLine Black & SW GT Black
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”