Guma - harmonijka od szyberdachu

forum użytkowników modelu Optima
umbro
Posty: 133
Rejestracja: 03 paź 2017, 20:46
model samochodu: optima

Guma - harmonijka od szyberdachu

Post autor: umbro »

Dzień Dobry,

Witam szanownych forumowiczów - chciałbym prosić o poradę.

Otóż borykam się w mojej Opimie z problemem związanym ze stukającym szyberdachem. Niestety na dziurach dość mocno stuka z obu stron, stukanie mam wrażenie pochodzi z gumowej harmonijki miedzy dachem, a karoserią ( jest tam jakiś luz) . Raczej nie jest to stukanie pochodzenia karoseryjnego, mam wrażenie, że właśnie ta gumowa harmonijka daje taki efekt , gdyż jak ją poruszam to mam wrażenie, że oddaje właśnie takie odgłos. Jutro spróbuję ją zdemontować i zobaczyć czy to na 100 % jest ona winna ale może ktoś z was miał podobny problem i mógłby się podzielić rozwiązaniem ?
Kia Optima 2013 SXL , 2.0 T-GDI 278KM
Awatar użytkownika
Bandi
Posty: 276
Rejestracja: 23 paź 2016, 10:06
model samochodu: Kia Optima GT-Line SW 2017 FULL

Re: Guma - harmonijka od szyberdachu

Post autor: Bandi »

Umbro, musiałbyś poczytać Ruskie forum oni też mają problem z szyberdachem, jest tam dużo popisane i zdjęcia i filmy. Może znajdziesz rozwiązanie swojego problemu. Tutaj o świerszczach w optimie: http://optimaclub.ru/showthread.php?t=4423 a tu o panoramie: http://optimaclub.ru/showthread.php?t=41&page=62
Miłej lektury. :D
Kia Optima GT-Line SW
umbro
Posty: 133
Rejestracja: 03 paź 2017, 20:46
model samochodu: optima

Re: Guma - harmonijka od szyberdachu

Post autor: umbro »

Dzięki za info - dziś udało mi się wykluczyć, że to nie kwestia tej harmonijki - jednak jest to jakiś element na słupku w szyberdachu - zupełnie nie mogę dojść do tego co tak tłucze.
Zaczynam się jakoś do tego przyzwyczajać, sytuacja niestety ma miejsce na dziurawych drogach, których jednak w PL mamy dość sporo ;) Na autostradzie cisza...
Kia Optima 2013 SXL , 2.0 T-GDI 278KM
umbro
Posty: 133
Rejestracja: 03 paź 2017, 20:46
model samochodu: optima

Re: Guma - harmonijka od szyberdachu

Post autor: umbro »

Kia Optima 2013 SXL , 2.0 T-GDI 278KM
Awatar użytkownika
bidżej
Posty: 471
Rejestracja: 25 lip 2017, 13:40
model samochodu: Optima SW GT
Lokalizacja: Augsburg

Re: Guma - harmonijka od szyberdachu

Post autor: bidżej »

nie pokusiłbyś się o krótkie tłumaczenie/objaśnienie? bo po rusku nic nie kumam, co najwyżej po zdjęciach się domyślam, że gość dołożył jakiś filc na listwę wzmacniającą poprzeczkę w dachu...
KIA Optima SW GT (2017)
+tech +panorama
Awatar użytkownika
Bandi
Posty: 276
Rejestracja: 23 paź 2016, 10:06
model samochodu: Kia Optima GT-Line SW 2017 FULL

Re: Guma - harmonijka od szyberdachu

Post autor: Bandi »

Bidżej, nie wiem czym przeglądasz strony, ale Chrome ładnie tłumaczy tekst na polski, i wszystko jest zrozumiałe. ;)
Kia Optima GT-Line SW
Awatar użytkownika
GeRRaD
Posty: 460
Rejestracja: 07 cze 2018, 14:26
model samochodu: STINGER 3.3 GT 370 V6 K&N Intake

Re: Guma - harmonijka od szyberdachu

Post autor: GeRRaD »

Dzień dobry;
Odgrzewam temat - czy i jak udało się Wam zaradzić stukaniu szyberdachu - niestety ten sam problem jest w KIA Stinger - serwisy ASO w Warszawie nie wiedzą co robić :evil:
Pozdrowienia
krisstone
Posty: 7
Rejestracja: 08 lut 2017, 13:54
model samochodu: kia optima

Re: Guma - harmonijka od szyberdachu

Post autor: krisstone »

Panowie temat stuków z dachu panoramicznego był poruszany już jakiś czas temu. W moim aucie również słychać stuki i szczególnie nasilają się one przy mrozach. Obecnie jest trochę lepiej. Problemem ten, przy okazji innej wizyty zgłosiłem w serwisie. Dach został przejrzany, sprawdzony i standardowo nie stwierdzono żadnych wad, niedokręconych elementów itp. a diagnoza była podobna jak ta, która pojawiła się wcześniej na tym forum, iż dachy panoramiczne niestety tak mają i niewiele da się z tym zrobić. I aby nie było, że tylko KIA tak ma - inne marki mają tak samo albo gorzej bo np dach potrafi przeciekać.
Gdy wątek został poruszony wcześniej koledzy forumowicze podsunęli kilka rad w tym taką, aby elementy dachu, w tym harmonijkę potraktować silikonem w sprayu itp. Spróbowałem tej ścieżki i przyniosła ona efekty. Dach nie wydawał tak intensywnych stuków ale problemem okazał się zapach w samochodzie. Być może użyłem za dużo smarowidła ale przez jakiś czas zapach mocno mi przeszkadzał.
Nie wiem jak w waszych serwisach ale u mnie (Gezet Zielona Góra) w ofercie jest przegląd dachu panoramicznego. Kosztuje to bodajże 80zł brutto. W kwietniu próbnie zleciłem taką usługę i powiem szczerze, że dach sprawuje się jakby ciszej, choć jak wspomniałem na wstępie może to być skutkiem obecnie panujących wyższych temperatur.
Awatar użytkownika
GeRRaD
Posty: 460
Rejestracja: 07 cze 2018, 14:26
model samochodu: STINGER 3.3 GT 370 V6 K&N Intake

Re: Guma - harmonijka od szyberdachu

Post autor: GeRRaD »

U mnie silikon nic nie daje - a samochód użytkuje od wiosny - czy te rady z rosyjskich forów wymagają zdjęcia podsufitki ?
umbro
Posty: 133
Rejestracja: 03 paź 2017, 20:46
model samochodu: optima

Re: Guma - harmonijka od szyberdachu

Post autor: umbro »

krisstone pisze:Panowie temat stuków z dachu panoramicznego był poruszany już jakiś czas temu. W moim aucie również słychać stuki i szczególnie nasilają się one przy mrozach. Obecnie jest trochę lepiej. Problemem ten, przy okazji innej wizyty zgłosiłem w serwisie. Dach został przejrzany, sprawdzony i standardowo nie stwierdzono żadnych wad, niedokręconych elementów itp. a diagnoza była podobna jak ta, która pojawiła się wcześniej na tym forum, iż dachy panoramiczne niestety tak mają i niewiele da się z tym zrobić. I aby nie było, że tylko KIA tak ma - inne marki mają tak samo albo gorzej bo np dach potrafi przeciekać.
Gdy wątek został poruszony wcześniej koledzy forumowicze podsunęli kilka rad w tym taką, aby elementy dachu, w tym harmonijkę potraktować silikonem w sprayu itp. Spróbowałem tej ścieżki i przyniosła ona efekty. Dach nie wydawał tak intensywnych stuków ale problemem okazał się zapach w samochodzie. Być może użyłem za dużo smarowidła ale przez jakiś czas zapach mocno mi przeszkadzał.
Nie wiem jak w waszych serwisach ale u mnie (Gezet Zielona Góra) w ofercie jest przegląd dachu panoramicznego. Kosztuje to bodajże 80zł brutto. W kwietniu próbnie zleciłem taką usługę i powiem szczerze, że dach sprawuje się jakby ciszej, choć jak wspomniałem na wstępie może to być skutkiem obecnie panujących wyższych temperatur.
Rzeczywiscie masz racje z tym, ze zimą te stuki sa wyrazniej slyszalne. Latem w ogole nie sprawialo mi to problemu. Widac jakis element w tym dachu nie lubi niskich temperatur.
Nie wydaje mi sie, aby problem byl zwiazany z gumowa harmonijka - podczas jazdy jestem wstanie za nia zlapac , przycisnac i nie zmienia to absolutnie niczego. Dla proby nawet ja zdejme w jakis weekend i zobacze czy problem ustapil.

btw, w moim wypadku jazda z otwartym dachem powoduje, ze nie stuka - widac, ze gdy sie otwiera dach to cos mocniej dociska. Moze by tak jakies dodatkowe uszczelki zamontowac na ramie , aby poprawic docisk ?
Kia Optima 2013 SXL , 2.0 T-GDI 278KM
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”