Problem. Proszę o pomoc optima 2012r. XL

forum użytkowników modelu Optima
Kevinoptima
Posty: 30
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:34
model samochodu: Optima

Problem. Proszę o pomoc optima 2012r. XL

Post autor: Kevinoptima »

Witam, jestem nowym uzytkownikiem forum i od niedawna szczęśliwym posiadaczem optimy 2012. Silnik
1.7 CRDI 136km sedan. Mam kilka pytań co do autka.

1. Czujniki parkowania, czy powinny one chodzić na luzie? Podczas gdy samochód jest odpalony, a chodzę dookoła niego czujniki nadal pracują. To normalne?
2. Obroty. Czasami są pomiędzy 1000 a pierwszą kreską. A czasami równo z kreską poniżej 1000. Troszkę mnie to dziwi. Zmieniają się rzadko ( nie falują)
3. Jakie macie średnie spalanie? U mnie 6.5 - 7.5 czy wszystko jest w normie?
4. Nadszedł czas wymiany oleju. Przebieg 85 000. Producent zaleca lotos quartz 5w30 trzymać się tego, czy używacie czegoś lepszego?
5. Kamera cofania z tyłu. Gdy wrzucę bieg wsteczny przez sekundę pojawia się obraz, później już tylko czarne tło
6. Czy w każdej wersji L - XL było domykanie szyb z kluczyka? U mnie nie działa.
7. Asystent pasa ruchu. Gdzieś kiedyś wyczytałem, że są jego 3 tryby używania. Że np. Informuje nas o niekontrolowanej zmienie pasa dźwiękiem, a inny koryguje ruchy kierownicą.

Czy jest ktoś w stanie odpowiedzieć mi na pytania? Z góry serdecznie dziękuję. Pozdrawiam :)
Piotrek
Posty: 1401
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Problem. Proszę o pomoc optima 2012r. XL

Post autor: Piotrek »

Uszanowanie dla nowego forumowicza - obyś był długo zadowolony z zakupu :D A teraz konkrety;

1. Czujniki parkowania, czy powinny one chodzić na luzie? Podczas gdy samochód jest odpalony, a chodzę dookoła niego czujniki nadal pracują. To normalne? - Normalne, po uprzedniej aktywacji czujników, a później wrzuceniu luzu one ciągle działają.
2. Obroty. Czasami są pomiędzy 1000 a pierwszą kreską. A czasami równo z kreską poniżej 1000. Troszkę mnie to dziwi. Zmieniają się rzadko ( nie falują) To też normalne. Optima tak ma, niezależnie od silnika, że czasem jest poniżej, a czasem powyżej tysiąca obrotów. wszystko zależy od aktualnego stopnia nagrzania samochodu, a także chwilowego zapotrzebowania na energię - im więcej opcji masz uruchomionych tym obroty moga być wyższe, bo komputer je podbija w celu lepszego ładowania.
3. Jakie macie średnie spalanie? U mnie 6.5 - 7.5 czy wszystko jest w normie?
4. Nadszedł czas wymiany oleju. Przebieg 85 000. Producent zaleca lotos quartz 5w30 trzymać się tego, czy używacie czegoś lepszego? Motul, Mobil 1, Valvoline - tymi możesz śmiało zalewać. Lotos omijaj bo to olej ze średniej, niższej półki I nie sprawdza się zbytnio (słaba kultura pracy na tym oleju)
5. Kamera cofania z tyłu. Gdy wrzucę bieg wsteczny przez sekundę pojawia się obraz, później już tylko czarne tło Obstawiam, że to problem z softem - wybierz się do ASO na aktualizację oprogramowania, a jak to nie pomoże to zgłoś w ramach gwarancji
6. Czy w każdej wersji L - XL było domykanie szyb z kluczyka? U mnie nie działa.
7. Asystent pasa ruchu. Gdzieś kiedyś wyczytałem, że są jego 3 tryby używania. Że np. Informuje nas o niekontrolowanej zmienie pasa dźwiękiem, a inny koryguje ruchy kierownicą. Zgadza się, w wersji JF (po 2015 roku) są trzy tryby. Jak jest w optimie 1 nie wiem
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
Kevinoptima
Posty: 30
Rejestracja: 13 lut 2018, 11:34
model samochodu: Optima

Re: Problem. Proszę o pomoc optima 2012r. XL

Post autor: Kevinoptima »

Dzięki wielkie kolego, pocieszyles mnie z tymi obrotami silnika, ponieważ już słyszałem wersje o wymianie wtryskow :lol: fajnie odwiedzić takie forum. Czekam może ktos z użytkowników się jeszcze wypowie. :ugeek:
zetek
Posty: 370
Rejestracja: 26 wrz 2017, 20:45
model samochodu: Kia Sorento UM 2.0CRDI 4x4 Biznes Line

Re: Problem. Proszę o pomoc optima 2012r. XL

Post autor: zetek »

1. Czujniki parkowania, czy powinny one chodzić na luzie? Podczas gdy samochód jest odpalony, a chodzę dookoła niego czujniki nadal pracują. To normalne?
ad.1 U mnie ( skrzynia automatyczna) Czujniki działają jak mam wrzucony wsteczny "R" (przednie i tylne). Jak jadę do przodu "D" i stoję ( z wrzuconym D) lub prędkość jest poniżej 10km/h to działają tylko przednie.
2. Obroty. Czasami są pomiędzy 1000 a pierwszą kreską. A czasami równo z kreską poniżej 1000. Troszkę mnie to dziwi. Zmieniają się rzadko ( nie falują)
ad.2 U mnie trochę inaczej ( ale ja mam Pb). Mogę tylko przypuszczać, że może to mieć związek z wypalaniem DPF-a.
3. Jakie macie średnie spalanie? U mnie 6.5 - 7.5 czy wszystko jest w normie?
ad.3 Nie odpowiem bo mam Pb
4. Nadszedł czas wymiany oleju. Przebieg 85 000. Producent zaleca lotos quartz 5w30 trzymać się tego, czy używacie czegoś lepszego?
od.4 Ja leje Lotos-a i nie wiem jak jest ze zmianą oleju na gwarancji. Ale jeżeli masz zmienić na Mobila lub coś innego marketowego to ja bym został przy Lotosie ( mam znajomych co leją maja po 200tyś. przebiegu i silniki chodzą, ale nie przekraczają kilometrów). Osobiście polecam olej Ravenol.
5. Kamera cofania z tyłu. Gdy wrzucę bieg wsteczny przez sekundę pojawia się obraz, później już tylko czarne tło
ad.5 Jak napisał kolega prędzej. Wygląda na problem z softem ponieważ po tej sekundzie obraz powinien sie minimalnie ściemnić ( właściwie dopasować jasność do otoczenia i wyświetlić komunikat z zachowaniem ostrożności
6. Czy w każdej wersji L - XL było domykanie szyb z kluczyka? U mnie nie działa.
ad.6 Nie ma w roczniku 2012 domykania szyb z pilota tak jak same nie składają sie lusterka po zamknięciu z pilota.
7. Asystent pasa ruchu. Gdzieś kiedyś wyczytałem, że są jego 3 tryby używania. Że np. Informuje nas o niekontrolowanej zmienie pasa dźwiękiem, a inny koryguje ruchy kierownicą.
ad.7 Tak. Właściwie to dwa tryby. 1. gdy zjeżdżasz z pasa jest sygnał dźwiękowy i na wyświetlaczu animacja, że zjeżdżasz ( w tym trybie jest pokazana tylko jedna ikonka systemu w górnym prawym rogu o ile pamiętam zielona). 2. to tryb w którym gdy zjedziesz jest sygnał dźwiękowy, animacja na wyświetlaczu oraz kierownica robi lekką korektę w przeciwną stronę do której zjeżdżasz ( wtedy są dwie ikony na liczniku, druga to zielona kierownica wyświetlona gdy system działa).
Tryby zmienia się w menu i należy je dokonać zanim ruszymy samochodem.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”