KIA OPTIMA K5 Wersja koreańska tylko na gaz

forum użytkowników modelu Optima
szpadyzordon
Posty: 4
Rejestracja: 31 sty 2018, 18:51

KIA OPTIMA K5 Wersja koreańska tylko na gaz

Post autor: szpadyzordon »

Witam,

Niestety nie znalazłem żadnych informacji na temat tak wiec postanowiłem się poradzić was.

Chodzi o KIA OPTIMA K5 z 2011 roku w wersji tylko na gaz (silnik zasilany jedynie LPG, nie posiada wlewu paliwa)

Czy ktoś kiedykolwiek miał styczność z taką wersja zależy mi na informacjach odnośnie części, czy są takie same jak w normalnych wersjach.

Czy można ją spokojnie oddać do prywatnego fachowca czy też tylko w grę wchodzi aso ?

Czy fabryczna instalacja gazowa w tej wersji jest porządna ?

Jeżeli jest już podobny temat proszę o namiary a ten usunę.


Dziękuje za pomoc i pozdrawiam.
Piotrek
Posty: 1401
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: KIA OPTIMA K5 Wersja koreańska tylko na gaz

Post autor: Piotrek »

A jaki tam jest silnik? 2.0TGDI 278 KM czy jakiś inny?

Jeżeli chodzi o zasilanie tylko gazowe to raczej CNG a nie LPG - w 2011 roku nie było jeszcze dostępnej technologii wtrysku LPG w fazie ciekłej.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
szpadyzordon
Posty: 4
Rejestracja: 31 sty 2018, 18:51

Re: KIA OPTIMA K5 Wersja koreańska tylko na gaz

Post autor: szpadyzordon »

Sorki ona jest z 2012

Data pierwszej rejestracji 2012/05/15, (w Polsce: 2016/10/07)
Data ważności badania technicznego 2018/10/06
Wskazanie drogomierza 100644 km
Okres eksploatacji pojazdu (12/05/15-17/12/19) 67 mies.
Kolor powłoki lakierowej, (rodzaj lakieru) szary 2-warstwowy z efektem metalicznym
Dop. masa całk. 1775 kg
Rodzaj nadwozia sedan 4 drzwiowy
Rodzaj silnika z zapł. iskrowym (benzyna/LPG)
Pojemność / Moc silnika 1999 ccm / 115kW (156KM)
Liczba cylindrów / Układ cylindrów / Liczba zaworów 4 / rzędowy / 16
Rodzaj skrzyni biegów automatyczna
Rodzaj napędu przedni (4x2)

Informacja od rzeczoznawcy

Pojazd w wersji na rynek koreański, zasilany jedynie LPG, nie posiada wlewu paliwa. Brak dokumentacji
technicznej dotyczącej legalizacji instalacji gazowej.
Cylindryczny zbiornik gazu znajduje się w bagażniku.
Piotrek
Posty: 1401
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: KIA OPTIMA K5 Wersja koreańska tylko na gaz

Post autor: Piotrek »

Ciekawy silnik to musi być.
Dowiedz się jaki tam jest rodzaj instalacji gazowej. Jeśli na gaz w fazie lotnej to nie kupuj tego - będziesz miał problemy w zimie, chyba że jest tam system wstępnego podgrzania reduktora przed zapłonem (cos a'la świece żarowe w dieslu). Jeśli jest tam instalacja na gaz w fazie ciekłej to lepiej - oznacza to mniej problemów I wykorzystanie oryginalnych podzespołów samochodu.
Najważniejsza rzecz - MUSISZ się dowiedzieć jakiej firmy jest ta instalacja, ponieważ istnieje szansa, że nikt w Twojej okolicy nie będzie umiał jej wyregulować lub naprawić w razie awarii. Na salony KIA nie licz - do Picanto do silnika 1.2 MPI montowana jest instalacja BRC I tylko na takiej się znają.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
zetek
Posty: 370
Rejestracja: 26 wrz 2017, 20:45
model samochodu: Kia Sorento UM 2.0CRDI 4x4 Biznes Line

Re: KIA OPTIMA K5 Wersja koreańska tylko na gaz

Post autor: zetek »

156KM do zwykły CVVT. Trochę mnie zastanawia to co kolega pisze tzn. tylko zasilany gazem i butla w bagażniku. Po pierwsze przy zimnych dniach ciekawe jak zapali na gazie. Po drugie może być tak tylko moim zdaniem jeżeli jest to na gaz w stanie ciekłym jak np. instalacje do nowoczesnych silników typu TSI.
szpadyzordon
Posty: 4
Rejestracja: 31 sty 2018, 18:51

Re: KIA OPTIMA K5 Wersja koreańska tylko na gaz

Post autor: szpadyzordon »

Własnie nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat instalacji znalazłem tylko wersje silnika 2.0 LPI G4KD, Chyba sobie odpuszczę niestety, jeżeli ktoś ma więcej informacji na ten temat proszę pisać :)
zetek
Posty: 370
Rejestracja: 26 wrz 2017, 20:45
model samochodu: Kia Sorento UM 2.0CRDI 4x4 Biznes Line

Re: KIA OPTIMA K5 Wersja koreańska tylko na gaz

Post autor: zetek »

szpadyzordon pisze:Własnie nigdzie nie mogę znaleźć informacji na temat instalacji znalazłem tylko wersje silnika 2.0 LPI G4KD, Chyba sobie odpuszczę niestety, jeżeli ktoś ma więcej informacji na ten temat proszę pisać :)
G4KD czyli CVVL 165KM. Szkoda, że nic nie ma o tej instalacji. Skąd to jest ściągnięte skoro szkło na Korea ?????????????????
szpadyzordon
Posty: 4
Rejestracja: 31 sty 2018, 18:51

Re: KIA OPTIMA K5 Wersja koreańska tylko na gaz

Post autor: szpadyzordon »

Rzeczoznawca nie był w stanie stwierdzić skąd został sprowadzony prawdopodobnie z Korei (Komputer pokładowy wyświetla komunikaty w języku koreańskim)

Tak wyglada zbiornik gazu

Obrazek
Piotrek
Posty: 1401
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: KIA OPTIMA K5 Wersja koreańska tylko na gaz

Post autor: Piotrek »

Na Twoim miejscu odpuściłbym sobie taki wynalazek jak ta konkretna optima. Daję Ci 90% szans, że w Polsce nie znajdziesz dobrego fachowca, który ogarnie takie cudo. Już patrząc na sam zbiornik wiadom, że nie jest to normalna konstrukcja ponieważ w PL takie butle cylindryczne na gaz nie istnieją. Normalna butla cylindryczna wygląda tak: https://www.agsiedlik.pl/catalog/m/3756/10824.jpg.

Co do samego silnika, jeżeli tak jak pisał zetek jest to CVVT to stopień skomplikowania instalacji musi być kolosalny, ponieważ wymagane jest wstępne podgrzanie reduktora przynajmniej do 30 stopni Celsjusza, inaczej gaz nie zmieni swojego stanu z płynnego na lotny.

Jeśli chcesz optime na LPG to poszukaj sobie wolnossaka 165 lub 163KM (w zależności od rocznika) I tam bez problem zainstalujesz LPG w cenie 2500PLN. I taką instalację bedzie Ci w stanie wyregulować każdy gazownik w kraju.

Kolejne pytanie dotyczy oprogramowania - jeżeli jest to wersja stricte koreańska to ja bym się tam oprogramowania po polsku nie spodziewał. A wgranie nowego softa w serwisie prócz tego że będzie kosztowało kilka zł to może się jeszcze okazać, że jest niemożliwe z powodu braku tłumaczenia.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
zetek
Posty: 370
Rejestracja: 26 wrz 2017, 20:45
model samochodu: Kia Sorento UM 2.0CRDI 4x4 Biznes Line

Re: KIA OPTIMA K5 Wersja koreańska tylko na gaz

Post autor: zetek »

Ta butla wygląda jak bomba atomowa :) Ja bym odpuścił.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”