stuki ze skrzyni z rana po odpaleniu

forum użytkowników modelu Optima
hip81
Posty: 199
Rejestracja: 08 gru 2017, 16:43
model samochodu: Kia Optima 2015 1.7 crdi 136KM

stuki ze skrzyni z rana po odpaleniu

Post autor: hip81 »

Witam,pisze tu do was bo w dziale silnik diesla sam sobie odpowiadam :D ,po kilku dniach obserwacji mojego problemu ktorym jest stukanie ze strony skrzyni po porannym odpaleniu,a wiec tak,silnik to 1.7crdi 136km,przebieg 50tys km rok2015,jak jest z rana np -2(to dosc duzo jak na uk :D )po odpaleniu silnika i co wazne uruchomieniu pozeraczy pradu takich jak klima,ogrzewanie tylnej szyby i odparowywanie przedniej no i grzanie siedzen tak po 30 okolo sekundach cos stuka ze skrzyni tak tuk tuk tuk tuk,po wcisnieciu sprzegla ustaje i jak puszcze stuka znowu,im cieplej z rana np +5 prawie ich nie slychac i pozniej w czasie dnia juz tez tego niema,biegi wchodza elegancko,samochod rusza bardzo plynnie,normalnie pali i przyspiesza rowniez ok,czy to cos w sprzegle,bo raczej to nie dwumas bo by walilo caly czas i byl by problem z plynnym ruszaniem no i czy nie za wczesnie jak na rok i przebieg,niewiem jak to pokazac w serwisie bo to tylko z rana i jak jest mocniej zimno no i teraz trawic zeby im zostawic?,czy moge z tym tak jezdzic i obserwowac i czy sie nasili albo tak ma byc w tym silniku, niewiem dopiero sie go ucze,pozdro
Seb
Posty: 1231
Rejestracja: 18 lut 2016, 18:28
model samochodu: Była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
Jest Superb 2.0TSI
Lokalizacja: Częstochowa

Re: stuki ze skrzyni z rana po odpaleniu

Post autor: Seb »

nie ignoruj takich objawów. Jeśli możesz to nagraj to rano i pokaż w ASO. Jeśli nie będą w stanie z nagrania pomóc to zostaw auto i żądaj zastępczego.
Pisał Sebastian
była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
jest Superb 2.0TSI 140kW
zetek
Posty: 370
Rejestracja: 26 wrz 2017, 20:45
model samochodu: Kia Sorento UM 2.0CRDI 4x4 Biznes Line

Re: stuki ze skrzyni z rana po odpaleniu

Post autor: zetek »

Kolego to jest dwumas. Po prostu jak rano odpalasz i samochód jest "zimny" jego praca jest "najgorsza/nierówna" i dwumas jest już w jakimś stopniu zużyty przez to go słychać. W raz z większą temperaturą silnika pracuje on równiej i wtedy daje radę wyłapywać jego nierówności. To co masz to po prostu początek końca koła dwumasowego. Będziesz go słyszał coraz dłużej po odpaleniu tzn. będzie cichł dopiero przy większej temperaturze. Wszystko ustaje jak wciśniesz pedał sprzęgła ponieważ masz na nim luz poprzeczny i wtedy można w przenośni powiedzieć, że "kasujesz ten luz".
hip81
Posty: 199
Rejestracja: 08 gru 2017, 16:43
model samochodu: Kia Optima 2015 1.7 crdi 136KM

Re: stuki ze skrzyni z rana po odpaleniu

Post autor: hip81 »

Czyli napewno po nowym roku umowie sie w serwisie zeby to zobaczyli i zrobili,jak na tak mlody samochod to troche juz wyszlo ale jest gwarancja i spie spokojnie,jestem mega zadowolony z samochodu i jest taki jaki zawsze chcialem miec,mam nadzieje ze jak usune te drobne awarie to bedzie juz ok,pozdro
Seb
Posty: 1231
Rejestracja: 18 lut 2016, 18:28
model samochodu: Była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
Jest Superb 2.0TSI
Lokalizacja: Częstochowa

Re: stuki ze skrzyni z rana po odpaleniu

Post autor: Seb »

Trochę mnie to dziwi. Trzy lata, 50kkm i wymiana :shock: Ja miałem 100kkm i jeszcze było dobrze. Pewnie ładnie mu w tyłek dajesz od dołu ;)
Pisał Sebastian
była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
jest Superb 2.0TSI 140kW
hip81
Posty: 199
Rejestracja: 08 gru 2017, 16:43
model samochodu: Kia Optima 2015 1.7 crdi 136KM

Re: stuki ze skrzyni z rana po odpaleniu

Post autor: hip81 »

Mnie też to właśnie dziwi bo mam ja od 3 tygodni?!
Ale też dużo czytałem o tym na necie i np takie same objawy w golfie 6 i to były jakieś łożyska w skrzyni a nie dwumas,zgłosze,sprawdza i napewno napisze co i jak.
Piotrek
Posty: 1400
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: stuki ze skrzyni z rana po odpaleniu

Post autor: Piotrek »

hip81 pisze:... ale jest gwarancja i spie spokojnie...
Jeśli to jest faktycznie dwumas to o gwarancji możesz zapomnieć - limit gwarancji na sprzęgło to 40k km (przynajmniej w silniku benzynowym). Przypuszczam jednak, że w dieslu jest podobnie, choc oczywiście mogę się mylic :)
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
zetek
Posty: 370
Rejestracja: 26 wrz 2017, 20:45
model samochodu: Kia Sorento UM 2.0CRDI 4x4 Biznes Line

Re: stuki ze skrzyni z rana po odpaleniu

Post autor: zetek »

Sprzęgło to nie koło dwumasowe więc tutaj różnie można to interpretować. Co do tego dlaczego tak szybko padło to kolega sam napisał, że jest posiadaczem samochodu od 3 tygodni więc w sumie nie wie jak poprzednik go używał. Wystarczy, że się gdzieś zakopał i próbował wyjechać i już może być po nim lub np. lubiał się chłodzić latem lub grzać zimą na postoju, a tego koło "nie nawidzi". Jeżeli ma luz poprzeczny, a nie skrętny to uwaliła go "EKO-JAZDA".
Seb
Posty: 1231
Rejestracja: 18 lut 2016, 18:28
model samochodu: Była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
Jest Superb 2.0TSI
Lokalizacja: Częstochowa

Re: stuki ze skrzyni z rana po odpaleniu

Post autor: Seb »

Piotrek dopytywałem o to u mnie bo miałem problemy ze zmianą biegów. Na tarcze sprzęgła jest 15kkm, reszta to standardowa gwarancja wg książki.
Pisał Sebastian
była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
jest Superb 2.0TSI 140kW
Piotrek
Posty: 1400
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: stuki ze skrzyni z rana po odpaleniu

Post autor: Piotrek »

Seb Jak widać przy Jasnogórskiej w Krakowie co człowiek to inna opinia. Jak odbierałem samochód to gość mi mówił, iż gwarancja jest na 7 lat lub 150k km z tym, że na multimedia (radio, głośniki, nawigację, komputer jest 90k km) a na komplet sprzęgła (czyli sprzegło I dwumas) jest 40k km. Trzeba by poszukać w szczegółowym opisie zakresu gwarancji. Ja się do tego nie dokopałem I szukał nie będę bo gwarancji już nie mam 8-)

zetek Ogólne rozumienie "zespołu sprzegła" przez wiekszość ASO oznacza: tarcze sprzęgła, dociski, łożyska I dwumas - przynajmniej tak to rozumie Citroen. Jaka jest interpretacja w KIA nie wiem :|
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”