Optima II - asystent świateł drogowych

forum użytkowników modelu Optima
Awatar użytkownika
bidżej
Posty: 471
Rejestracja: 25 lip 2017, 13:40
model samochodu: Optima SW GT
Lokalizacja: Augsburg

Optima II - asystent świateł drogowych

Post autor: bidżej »

Cześć,

takie pytanie odnośnie działania asystenta świateł drogowych - generalnie działa on fajnie, ale jak to cała automatyka samochodowa, nie zawsze, czasem trzeba go wyłączyć. I tu problem: bo o ile kiedy światła drogowe są włączone i asystent jest aktywny, to pociągnięcie lewej manetki do siebie wyłącza światła długie i asystenta. Ale kiedy asystent jest włączony, ale same światła akurat są wyłączone (świeci zielona kontrolka świateł z napisem AUTO), jedyną opcją na wyłączenie asystenta jaką udało mi się znaleźć (poza wyłączeniem świateł w ogóle) jest pchnięcie manetki do przodu (wyłączenie asystenta, włączenie długich na stałe), a potem pociągnięcie (wyłączenie długich). Nie na innej możliwości w tej sytuacji?
KIA Optima SW GT (2017)
+tech +panorama
Razg
Posty: 28
Rejestracja: 26 maja 2016, 19:40

Re: Optima II - asystent świateł drogowych

Post autor: Razg »

Ten sam problem i pytanie :) Przyznam się, że nie wertowałem instrukcji obsługi, może jest tam inne rozwiązanie. Intuicyjnie wyszło mi tak jak bidżejowi.
Awatar użytkownika
patefoniq
Posty: 15
Rejestracja: 30 paź 2017, 17:15
model samochodu: VW Passat
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

Re: Optima II - asystent świateł drogowych

Post autor: patefoniq »

A z ciekawości podpytam, po co to wyłączać?
chudy
Posty: 528
Rejestracja: 27 lut 2017, 00:27
model samochodu: Optima SW GTLine
Lokalizacja: Warszawa

Re: Optima II - asystent świateł drogowych

Post autor: chudy »

jak światła są wyłączone to asystenta nie da się inaczej wyłączyć bez mrugnięcia - też z tym kombinowałem, ale jak są włączone drogowe to można je wyłączyć razem z asystentem tylko jednym kiwnięciem - dlatego ja jeżdżę na nim cały czas, a w razie oślepiania wyłączam.

patefoniq - bo asystent się czasami potrafi pogubić i oślepia pojazdy z naprzeciwka (szczególnie jak są jakieś duże, mocno odblaskowe znaki drogowe), jak się trochę pojeździ to można już przewidzieć w jakich sytuacjach asystent da ciała
SW GTLine Black & SW GT Black
Awatar użytkownika
Bandi
Posty: 276
Rejestracja: 23 paź 2016, 10:06
model samochodu: Kia Optima GT-Line SW 2017 FULL

Re: Optima II - asystent świateł drogowych

Post autor: Bandi »

Asystent świateł lubi też się pogubić we mgle i nie musi być wielka mgła, jechałem raz z nimi i szalały ostro, a tak dosyć sprawnie to działa. Rzeczywiście nie można tego wyłączyć bez mrugnięcia długimi światłami ;( coś przeoczyli.
Kia Optima GT-Line SW
Awatar użytkownika
bidżej
Posty: 471
Rejestracja: 25 lip 2017, 13:40
model samochodu: Optima SW GT
Lokalizacja: Augsburg

Re: Optima II - asystent świateł drogowych

Post autor: bidżej »

Kiedy asystent jest włączony, ale światła nie są, to i tak się nikogo nie oślepia. Ale to właśnie ta kwestia wyczucia kiedy asystent załączy światła powoduje, że szukam możliwości jego wyłączenia. Pierwsze co przychodzi mi do głowy to wyjazd z oświetlonej miejscowości, gdzie przede mną jest długi, "otwarty" zakręt, na którym widać z daleka samochód. Ponieważ nie jest on na wprost przed kamerą, tylko gdzieś z boku, to system po prostu go nie widzi (ale kierowca tak). W takiej sytuacji pierwsze co zrobi asystent to pełna elektrownia w momencie wyjechania z oświetlonego obszaru. Wtedy mogę albo poczekać na załączenie świateł drogowych i wyłączyć je "do siebie", albo zrobić tak jak opisałem w pierwszym poście - w obu przypadkach kierowca z naprzeciwka dostanie na chwilę po oczach silnym ledowym światłem, co nie jest miłe ani w takich warunkach za bardzo bezpieczne :/
KIA Optima SW GT (2017)
+tech +panorama
chudy
Posty: 528
Rejestracja: 27 lut 2017, 00:27
model samochodu: Optima SW GTLine
Lokalizacja: Warszawa

Re: Optima II - asystent świateł drogowych

Post autor: chudy »

no niestety tak to wygląda, tak jak pisze Bandi "coś przeoczyli" i czasami ja też strzelam komuś po oczach ledami...
SW GTLine Black & SW GT Black
Awatar użytkownika
patefoniq
Posty: 15
Rejestracja: 30 paź 2017, 17:15
model samochodu: VW Passat
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

Re: Optima II - asystent świateł drogowych

Post autor: patefoniq »

Ok to co piszecie wszystko jest dość jasne. W takim razie nie lepiej permanentnie wyłączyć i jeździć tradycyjnie (chyba w opcjach na jeździe testowej widziałem). Jak to tak słabo działa to ja bym wolał klasycznie sam sobie włączać drogowe, jak sam potrzebuję.
chudy
Posty: 528
Rejestracja: 27 lut 2017, 00:27
model samochodu: Optima SW GTLine
Lokalizacja: Warszawa

Re: Optima II - asystent świateł drogowych

Post autor: chudy »

Ale to nie działa słabo i jest bardzo wygodne, tylko czasami się gubi (myślę że to problem każdego asystenta świateł). Tak więc ja tak czy siak wolę jeździć z włączonym asystentem bo wygodniej i bezpieczniej, np. przy wyprzedzaniu w nocy kiedy natychmiast po wyprzedzeniu pięknie doświetla drogę, a jak komuś mocno przeszkadza to nie musi go włączać.

Mi się wydaje, że doświetlanie zakrętów działa tylko przy włączonym automacie, ale mogę się mylić.
SW GTLine Black & SW GT Black
Awatar użytkownika
patefoniq
Posty: 15
Rejestracja: 30 paź 2017, 17:15
model samochodu: VW Passat
Lokalizacja: łódzkie
Kontakt:

Re: Optima II - asystent świateł drogowych

Post autor: patefoniq »

chudy pisze:(...)Mi się wydaje, że doświetlanie zakrętów działa tylko przy włączonym automacie, ale mogę się mylić.
To już byłaby głupota...
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”