Dziwne dźwięki przy 2tys obrotów

forum użytkowników modelu Optima
ziomek
Posty: 50
Rejestracja: 07 lut 2017, 22:52
model samochodu: Optima SW 2017 2.0 Pb L+Nav (AT) Snow White Pearl

Dziwne dźwięki przy 2tys obrotów

Post autor: ziomek »

Panowie i Panie,
mam optime sw 2,0 Pb, ok 4k km, od niedawna zauważyłem że przy około 2tys obrotów gdzieś z komory silnika dobiega bardzo delikatny, aczkolwiek bez problemu słyszalny dziwny dźwięk... tak jakby metaliczne dzwonienie. wiem że opis nie jest zbyt precyzyjny, ale dokładniej się nie da ;/
w sumie zwróciła mi na to uwagę żona (ona częściej używa optimy) i faktycznie od momentu kiedy mi powiedziała i ja to słyszę, wcześniej nie zwracałem na to uwagi... lekko poniżej 2tys obrotów się zaczyna i słychać do okolo 2,5 - 3tys obrotów, zauważyłem jeszcze że w czasie jazdy jest to bardziej intensywne niż jak dodaję gazu na postoju w tym zakresie obrotów.
macie coś takiego u siebie?
myślałem że może jakaś obudowa się pod maską poluzowała, ale nic nie udało mi się zlokalizować, dźwięk wydaje mi się dochodzi z silnika...

pytanie 2:
jak silnik pracuje, a podchodzę do bagażnika to z końcówki wydechu dochodzi dźwięk takiego "pierdzenia" - w starym aucie tak miałem jak miałem dziurawy tłumik, tu mi w ASO powiedzieli że ten dźwięk jest normalny bo końcówka tłumika ma dziurkę aby skropliny wody miały ujście. u Was też?
Optima SW 2017 2.0 Pb L+Nav (AT) Snow White Pearl
Seb
Posty: 1231
Rejestracja: 18 lut 2016, 18:28
model samochodu: Była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
Jest Superb 2.0TSI
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Dziwne dźwięki przy 2tys obrotów

Post autor: Seb »

nie zanotowałem dotychczas dziwnych dźwięków
Pisał Sebastian
była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
jest Superb 2.0TSI 140kW
FISH
Posty: 317
Rejestracja: 04 lut 2017, 11:29
model samochodu: OPTIMA SW

Re: Dziwne dźwięki przy 2tys obrotów

Post autor: FISH »

Faktycznie, dźwięk wydechu jest w tym samochodzie specyficzny. Słuchając samochodu na biegu jałowym, jest on nieco bulgocząco - gwiżdżąco - pierdzący :lol:
Ale TTTM.
OPTIMA SW L 2.0 Pb Snow White Pearl
ziomek
Posty: 50
Rejestracja: 07 lut 2017, 22:52
model samochodu: Optima SW 2017 2.0 Pb L+Nav (AT) Snow White Pearl

Re: Dziwne dźwięki przy 2tys obrotów

Post autor: ziomek »

FISH bulgocze v10, mruczy v8, a moja kia pierdzi :D
a tak poważnie, serio stojąc za autem jak chodzi n jałowym mam wrażenie że układ wydechowy jest gdzieś nieszczelny :|

chociaż bardziej niepokoi mnie ten dzwoniący dźwięk z komory silnika, będę w przyszłym tygodniu w ASO, zobaczymy co powiedzą...
Optima SW 2017 2.0 Pb L+Nav (AT) Snow White Pearl
Seb
Posty: 1231
Rejestracja: 18 lut 2016, 18:28
model samochodu: Była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
Jest Superb 2.0TSI
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Dziwne dźwięki przy 2tys obrotów

Post autor: Seb »

pewnie TTTM ;) Nie daj się zbyć.
Pisał Sebastian
była KIA Optima L 2016 sedan 2,0PB manual
jest Superb 2.0TSI 140kW
zetek
Posty: 370
Rejestracja: 26 wrz 2017, 20:45
model samochodu: Kia Sorento UM 2.0CRDI 4x4 Biznes Line

Re: Dziwne dźwięki przy 2tys obrotów

Post autor: zetek »

ad.1 Nie zauważyłem jedyne co to, że jak zapalę i jest zimny silnik to przez ułamek sekundy słychać popychacze hydrauliczne i jak zejdzie z obrotów do póki się nie rozgrzeje to jak się mocno przysłucham to jak by jeszcze delikatnie było je słychać, ale to stojąc przy masce lub w bagażu jak jest w pomieszczeniu zamkniętym ( w środku jak siedzę nic nie słyszę).
ad.2 Pierdzenie, które słyszycie to zmiana wyprzedzenia zapłonu. Samochód tak robi ponieważ w innym momencie robi wyprzedzenie zapłonu co powoduje wypalanie katalizatora. Wtedy jest możliwe też (po podniesieniu maski) klepanie wtryskiwaczy lub zaworów bo mogą się zmienić fazy rozrządu.

Co do twojego przypadku dla mnie coś wpada w wibracje ponieważ jest to właśnie najgorszy przedział dla takich rzeczy.
Jak masz na gwarancji to jedź do serwisu i daj znać co tam wynaleźli.
MTomalak
Posty: 104
Rejestracja: 27 mar 2018, 11:03
model samochodu: Optima SW 2.0
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dziwne dźwięki przy 2tys obrotów

Post autor: MTomalak »

Podłączając sie pod temat odnosnie odglosu tłumika na biegu jalowym. U mnie też basowo to brzmi ale mocno bazując to jak schodzi z obrotów to niczym GT.... dziwne to.
Nagrałem krótki filmik
https://youtu.be/gDJRZ1iN2EI
Kia Optima SW 2018 Biała 2.0 Pb manual
zetek
Posty: 370
Rejestracja: 26 wrz 2017, 20:45
model samochodu: Kia Sorento UM 2.0CRDI 4x4 Biznes Line

Re: Dziwne dźwięki przy 2tys obrotów

Post autor: zetek »

Wyprzedzenie zapłonu to lepszego spalania na ubogiej mieszance. Lubi występować często jak np. włączysz klime.
Piotrek
Posty: 1400
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Dziwne dźwięki przy 2tys obrotów

Post autor: Piotrek »

A to nie jest tak, że wyprzedzenie zapłonu jest ustawione raz i się nie zmienia, a komputer wpływa tylko na ilość powietrza i paliwa podawanego do cylindra? Poprawcie mnie jeśli się mylę.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
zetek
Posty: 370
Rejestracja: 26 wrz 2017, 20:45
model samochodu: Kia Sorento UM 2.0CRDI 4x4 Biznes Line

Re: Dziwne dźwięki przy 2tys obrotów

Post autor: zetek »

Nie. Wyprzedzenie zapłonu jest zmienne razem ze zmiennymi fazami rozrządu i przesunięciem wałka zaworów.
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”