Wymiana oleju

forum użytkowników modelu Optima
umbro
Posty: 133
Rejestracja: 03 paź 2017, 20:46
model samochodu: optima

Re: Wymiana oleju

Post autor: umbro »

Troszkę pokopałem, bo nie chciało mi się wierzyć, że ASO mogłoby pominąć taki fakt jak ACEA i lać A1/B1. Wygląda na to, że ten Lotos Quazar spełnia normy ACEA A5/B5 - pewnie to samo w kwestii Orlenu. Nie mniej jednak same marki tych olejów nie wzbudzają we mnie jakiegoś większego zaufania...
Kia Optima 2013 SXL , 2.0 T-GDI 278KM
Rockowy
Posty: 17
Rejestracja: 05 lis 2018, 20:30
model samochodu: Kia Optima 1.6d

Re: Wymiana oleju

Post autor: Rockowy »

Ja przy wcześniejszej odpowiedzi chyba coś pomieszałem - bo mówiłem o oleju do diesla - a ktoś pisał o tym z literką F - to może jest do benzyny... Norma to norma - jeśli coś ją spełnia to znaczy że jest OK - wiadomo że jeden spełnia lepiej, drugi gorzej... Były na youtube porównania przy ścieraniu jakiegoś przedmiotu stosując różne oleje - i np. wcale Motul nie wypadł tam dobrze. Oczywiście wiadomo że nie są to dobrze odwzorowane warunki - jednak ja podszedłem do tego tak:
- jeśli będę wlewał olej rekomendowany przez ASO nie będzie się do czego przyczepić w razie gwarancji (tak mi gość z ASO powiedział - że zawsze to punkt zaczepienia dla KIA - a oni muszą wpisać jaki olej został wlany...)
- nie będę musiał jeździć i gdzieś kupować oleju/filtra
- jeśli będę go wymieniał co 15tys km, czyli 2 razy częściej niż jest to przewidziane dla oleju oraz silnika - to i tak będzie duuuużo lepiej niż dopuszcza producent
- mam gwarancję na 150tys km/7 lat - na pewno osiągnę wcześniej 150tys km - może jak dobrze pójdzie starczy mi to na 5 lat, ale po 5 latach pewnie i tak zmienię auto

zależy jak na to patrzymy - ale samochody i silniki nie są już raczej tak długowieczne jak kiedyś - z drugiej strony ile chcemy taki samochód używać? kupuję nowe auto po to żeby jakiś czas pojeździć w miarę pewnie i bezawaryjnie, żeby wszystko działało, ładnie wyglądało itd - więc po tych 5 latach trzeba tą czynność powtórzyć :). czy w takim razie szukanie innego oleju ma sens? (oczywiście to że będzie lepszy to tylko nasze przypuszczenie :))
michal75
Posty: 25
Rejestracja: 22 sie 2017, 17:41
model samochodu: Venga 1.4

Re: Wymiana oleju

Post autor: michal75 »

Rockowy pisze:Ten orlen to jest 5W30 Platinum Pro V a nie F
Na fakturze jest F - wewnętrzny numer w bazie KIA to QFS451E10
umbro pisze:Trochę tego nie rozumiem, po co wymieniłeś dwa razy ACEA i to w dodatku dwa różne
Tak jest na stronce producenta http://www.orlenoil.pl/PL/NaszaOferta/P ... 5W-30.aspx

A więc z Waszych wypowiedzi rozumiem, że to co wlali to raczej badziewie?
Piotrek
Posty: 1400
Rejestracja: 16 paź 2017, 11:00
model samochodu: Kia Optima
Lokalizacja: Łańcut

Re: Wymiana oleju

Post autor: Piotrek »

Badziewie to może nie do końca, bo zawsze możesz kupić noname'owy olej z chinalandu. Niemniej gdyby Cię kiedys naszło na wycieczkę po sklepach motoryzacyjnych to w 1 na 10 jeśli wogóle polecat Ci olej Orlenu. Prędzej usłyszysz pochwałę Lotosu. Ogólnie czy Lotos czy Orlen to półka średnia niższa. Chyba, że kupujesz jakieś unikatowe smarowidło wykorzystywane w motorsporcie.
Kia Optima L DOHC 2.0 Pb
umbro
Posty: 133
Rejestracja: 03 paź 2017, 20:46
model samochodu: optima

Re: Wymiana oleju

Post autor: umbro »

Ja osobiście nie bardzo wierzę w takie marki jak Orlen... To tak jak produkty biedronki - niby to samo, smaczne , tanie ale jak się wczytasz w etykiety to okazuje się, że oszczędzili na gramaturze i jakości. Cudów nie ma - skoro wszyscy sprzedają ten sam produkt w cenie X, a ktoś Ci nagle oferuje w cenie 0,7X to gdzieś oszczędził. Jeszcze raz przestrzegam przed olejami z allegro - one są tam często tańsze niż w hurcie :o

Podobnie pewnie jest z tymi olejami z ASO - to , że spełniają normę nie musi oznaczać, że są dobre. 4L oleju z Orlenu kosztuje około 70 zł ... sama cena już mówi, że to nie musi być produkt najwyższej jakości.

Ja jestem zdania , że lepiej jest nawet lać olej ze średniej półki ale wymieniać go znacznie częściej niż lać olej premium i przeciągać wymianę na maksa.
Ten Motul co podałem jest właśnie taką średnią półką ale raczej on jest skierowany do osób z kilku letnią już Turbo Benzyną. Jeśli masz nowe auto to lałbym to co producent mówi, aż do końca okresu gwarancyjnego ale jeździłbym na wymiany oleju dużo częściej, niż potrzeba, bo wiesz to przez lata ten silnik dostanie w dupe a regularna i częsta wymiana oleju szczególnie jest ważna dla uturbionych wersji. Jeśli zamierzasz nie sprzedawać i dalej jeździć tym samochodem po okresie gwarancyjnym to dbaj o regularną i częstą wymianę oleju od samego początku.
Kia Optima 2013 SXL , 2.0 T-GDI 278KM
zetek
Posty: 370
Rejestracja: 26 wrz 2017, 20:45
model samochodu: Kia Sorento UM 2.0CRDI 4x4 Biznes Line

Re: Wymiana oleju

Post autor: zetek »

Ja osobiście pozbyłem się Lotos-u. Rano samochód zapalał jak by łańcuch się miał zerwać przez ułamek sekundy. Po pierwszej wymianie na Ravenol już była różnica, a po drugiej już nie wiem całkowicie co to za dźwięk.
umbro
Posty: 133
Rejestracja: 03 paź 2017, 20:46
model samochodu: optima

Re: Wymiana oleju

Post autor: umbro »

zetek pisze:Ja osobiście pozbyłem się Lotos-u. Rano samochód zapalał jak by łańcuch się miał zerwać przez ułamek sekundy. Po pierwszej wymianie na Ravenol już była różnica, a po drugiej już nie wiem całkowicie co to za dźwięk.
Otóż to ! Różnica w cenie miedzy Lotosem a Revenol-em to 80 zł przy 5 L. Cena za 5L Lotosu to jakieś 100 zł, a za Revenol 180 zł .
Cudów nie ma - gdzieś ten Lotos oszczędził...

Na przykładzie kolegi widać, że nie płaci się jedynie za markę. Chyba, że kolega kupił Lotosa z allegro to jest spora szansa, że wlał rozcieńczoną podróbkę ;)
Kia Optima 2013 SXL , 2.0 T-GDI 278KM
zetek
Posty: 370
Rejestracja: 26 wrz 2017, 20:45
model samochodu: Kia Sorento UM 2.0CRDI 4x4 Biznes Line

Re: Wymiana oleju

Post autor: zetek »

Lotos zalewało ASO. A ja jednak chciałem przedłużyć życie silnika tym bardziej, że maja one wadę fabryczną.
kosa666
Posty: 124
Rejestracja: 07 gru 2018, 22:49

Re: Wymiana oleju

Post autor: kosa666 »

może coś więcej o tej wadzie?
Awatar użytkownika
gisio
Posty: 526
Rejestracja: 21 wrz 2018, 18:01
model samochodu: Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
Lokalizacja: Warszawa

Re: Wymiana oleju

Post autor: gisio »

Panowie nie wiem po co ta odwieczna dyskusja dotycząca olejów?

Pierwsza zasada olej ma spełniać wymogi producenta co do klasy lepkościowej i jakościowej a czy to jest Orlen, Total czy Lotos jeden czort. Druga i bardzo ważna zasada olej powinien być wymieniany nie rzadziej niż to przewiduje producent auta. Trzecia zasada jak zdecydowałeś się na olej danego producenta stosuj go do końca żywota auta.

Najczęstszą przyczyną awarii silników jest niedotrzymanie interwałów wymiany oleju lub jego specyfikacji.
Cadenza 3,5 V6 A/T 286 KM
ODPOWIEDZ

Wróć do „Kia Optima”